Temperatura mare puffer - calorifere

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • kappa84
    Incepator
    • 30.dec.2021
    • 8

    Temperatura mare puffer - calorifere

    Salutare, urmaresc forumul de ceva timp si ma confrunt cu o dilema.

    Am o centrala Viadrus pe lemne, la care anul trecut a fost montat un puffer de 1,000litri. Totul bun si frumos, merge OK, sunt 2 termostate (unul pentru mansarda, unul pentru parter) INSA, atunci cand pufferul ajunge la 80gr de exemplu iar termostatul declanseaza pompa, caldura aia se duce direct in calorifere.
    Am tot citit de vane de amestec (?) insa sunt putin confuz. Azi a venit un instalator care a spus ca trebuiesc montate doua (aveau alta denumire totusi) care amesteca apa rece cu apa fierbinte si o trimit in calorifer la, sa zicem, max 55gr, ceea ce suna ideal.
    Ce nu suna ideal e ca mi-a spus pretul - 500 eur o bucata, avand nevoie de doua bucati, pentru parter si mansarda.

    Daca are cineva instalat asa ceva, se poate spune cum se numeste produsul? Eventual si o schita de montaj sau poze, sa arat instalatorului (acesta sau altul).

    Va multumesc in avans!
  • Mircea_G
    Living Legend
    • 14.ian.2007
    • 12202

    #2
    Undeva ar trebui montat un " ventil termostatic de amestec " zis si " antioparire " care asigura coborirea temperaturii apei .
    Vedeti ca suna asemanator cu " ventil termic de amestec " care este altul . in rest , depinde de ce " schema " aveti acolo. http://www.calor.ro/accesorii-centra...ec-vtc-511-512 .
    Acum aveti un punct de plecare .
    Instalatii verificari-revizii gaze

    Comentariu

    • VYS
      Living Legend
      • 19.aug.2005
      • 13007

      #3
      O vana de amestec este undeva la 500 lei maxim, daca are si servomotor se mai adauga cateva sute de lei. Pentru cazane cu lemne, gasesti in link niste produse, grupurile de pompare termostatete sunt 500 Eur.
      https://www.arenainstalatiilor.ro/ve...e-lemne-c97-p1

      Mai intreaba alt instalator, poate sunt si alte variante.
      VYS Blog DIY

      Comentariu

      • elixir
        Membru marcant
        • 01.nov.2009
        • 368

        #4
        colegi, alea sunt ptr cazan, nu ptr casa! (ridica temperatura, nu o coboara!)
        in realitate ai nevoie de asa ceva:
        Vana termica de amestec ESBE VTA 572 1'' 30-70 °C
        ca sa fie treaba completa, dupa pompa pui si un termometru de imersie, ca sa faci reglajul corect!
        adica: vana, pompa, termometru, pe directia pufer-calorifere!
        Click pe imagine pentru versiune mai mare.   Nume:	vana reglabila.jpg  Afișări:	0  Mărime:	9,7 KB  ID:	685802

        Comentariu

        • kappa84
          Incepator
          • 30.dec.2021
          • 8

          #5
          Va multumesc tuturor pentru ajutor.
          A venit alt instalator si a zis exact ce spune si elixir
          Dau o bere (sau tuica, dupa preferinte) cand treceti prin Horezu, promit!

          Comentariu

          • elixir
            Membru marcant
            • 01.nov.2009
            • 368

            #6
            ideea e ca daca ai calorifere mari si casa izolata, 50C sunt suficiente in calorifere. iar odata facut reglajul, stai fara grija!
            eu am aproape 2 ani de cand nu am miscat rozeta vanei de amestec!
            cu placere!

            Comentariu

            • kappa84
              Incepator
              • 30.dec.2021
              • 8

              #7
              Postat în original de elixir
              colegi, alea sunt ptr cazan, nu ptr casa! (ridica temperatura, nu o coboara!)
              in realitate ai nevoie de asa ceva:
              Vana termica de amestec ESBE VTA 572 1'' 30-70 °C
              ca sa fie treaba completa, dupa pompa pui si un termometru de imersie, ca sa faci reglajul corect!
              adica: vana, pompa, termometru, pe directia pufer-calorifere!
              Click pe imagine pentru versiune mai mare.  Nume:	vana reglabila.jpg  Afișări:	0  Mărime:	9,7 KB  ID:	685802
              Salutari din nou! A venit vremea sa fac schimbarile mult asteptate si mai vin cu o intrebare.
              La inceput, firma de instalatori a venit cu un esbe 322, am zis direct nu pentru ca nu e potrivita pentru puffer-calorifere, avand un debit f mic, din ce am citit. Le-am spus de 572, au plecat la "sediu" si au zis ca au ceva mai bun - esbe mba132 motorizat, tot de 1" si cu un controler sau ceva in gen. (https://www.dedeman.ro/ramnicu-valce...-acm/p/2014362)
              Intrebarea este - e OK asa ceva pentru puffer-calorifere? Ei spun ca da, eu habar nu am.

              Apreciez orice ajutor.
              LE: asta e https://www.arenainstalatiilor.ro/ve...132-20-1-p5292
              Ultima editare de kappa84; 25.iun.2022, 08:59.

              Comentariu

              • kappa84
                Incepator
                • 30.dec.2021
                • 8

                #8
                Cam asa a iesit la final. Pare ok!?!? 😅

                Comentariu

                • kappa84
                  Incepator
                  • 30.dec.2021
                  • 8

                  #9
                  Cam asa a iesit la final. Pare ok!?!? 😅

                  Comentariu

                  • elixir
                    Membru marcant
                    • 01.nov.2009
                    • 368

                    #10
                    spatiu cam mic, te-ai chinuit sa le inghesui!
                    vad ca ai 2 zone de incalzire(2 TA) . din poze, la prima vedere, din acea incalcire de tevi( asta e, cand ala e spatiul, faci cum poti)- vad ca ai filtre la pompele de dupa puffer- alea sunt inutile(bani, munca).
                    eu as fi pus termometrul dupa pompa, nu imediat dupa vana.
                    daca mai vad, iti zic. dar important e sa mearga

                    Comentariu

                    • kappa84
                      Incepator
                      • 30.dec.2021
                      • 8

                      #11
                      elixir daca aveam spatiu mai mare bagam puffer de 2,000L, dar na, m-am multumit si cu 1,000.
                      Incalzire la etaj si parter, intr-adevar. Filtrele sunt puse de cand au fost montate pompele, cam de 1 an, nu era nevoie? Noi am primit devizul, acceptat, platit.

                      Ultima intrebare - de ce termometrul dupa pompa? Ar trebui 2 termometre, banuiesc, pentru sus si jos, sau doar 1?
                      Nu e distanta asa mare intre vana-pompa si ma gandesc ca nu e mare diferenta in grade, gresesc?

                      Multumesc din nou pentru reply, apreciez!

                      Comentariu

                      • kappa84
                        Incepator
                        • 30.dec.2021
                        • 8

                        #12
                        elixir mai am o intrebare, mii de scuze!
                        Din pozele atasate, se vede ca am o pompa pentru etaj, una pentru parter. Au 3 trepte de viteza, eu le tin pe treapta 1. Ar trebui pe treapta 2 sau e ok asa cum sunt, ai vreo idee?

                        Comentariu

                        • elixir
                          Membru marcant
                          • 01.nov.2009
                          • 368

                          #13
                          viteza pompelor o sa o stabilesti la iarna, cand o sa fie frig.
                          incepi pe treapta mica, daca ai calorifere (mai indepartate) care nu se incalzesc, poti sa umbli la pompa, dar dupa ce faci echilibrarea din retururi.

                          referitor la terometrul de dupa vana: probabil ca daca e pus dupa pompa, e ceva mai exact( cu cateva grade, nimic semnificativ)!

                          Comentariu

                          Procesare...