Schimbare centrala clasica cu una in condensare acum in iarna

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • mromantan
    Incepator
    • 02.dec.2020
    • 9

    Schimbare centrala clasica cu una in condensare acum in iarna

    Va salut,

    Se da o casa mai veche, 170 mp neizolata, tripane, cu calorifere si centrala clasica 24kw - Vaillant turbotec de 15 ani.

    Oricum, la vara, casa se va termoizola si va fi schimbata si centrala cu una condens.

    Avand in vedere ca expira contractele de gaz si se intra pe preturile plafonate pana la 31.03 370RON/MWh si dupa aceea se intra pe piata care acum e 600RON/Mwh, si ca un 5-600 mc pe luna de iarna vor cantari greu la factura, va intreb daca merita sa schimb acum in ianuarie centrala cu ceva in condensare ?
    Ar ajuta dpdv al consumului de gaz pe lunile ramase pana la vara si termoizolare ?

    In Cluj sunt acum 5-10 grade ziua si am coborat de cateva zile temperatura de tur de la 61 la 50 de grade si e ok, se ridica temp, deci teoretic ar duce caloriferele existente, dar cam cu 10 minute mai tarziu per ciclu de incalzire. Spun asta pentru ca am inteles ca la 50 grade se poate face deja condens in centrala noua si poate ar ajuta si asta cu un 10% pe lunile de iarna ramase. Ce ziceti ?

    Va multumesc

    Ultima editare de mromantan; 04.ian.2022, 19:23.
  • VYS
    Living Legend
    • 19.aug.2005
    • 13008

    #2
    Din cate stiu condensarea incepe la circa 55 grade si creste pe masura ce scade temepratura setata pentru agentul termic. Maximul este la temperatura minima si nu la 50grade.
    Asadar cei 10% nu cred ca ii vei simti daca iti calculezi constul la gaz. Castigul poate fi din modul de fucntionare a centralei, daca are modulatia mai buna decat centrala veche.
    De scazut o sa scada factura dar nu cred ca semnificativ, schimbarea centralei nu se justifica doar pentru aceasta economie ci pentru castigul global si pe termen lung.
    VYS Blog DIY

    Comentariu

    • elixir
      Membru marcant
      • 01.nov.2009
      • 368

      #3
      la temperaturile actuale, poti sa faci termoizolatia fara probleme!

      Comentariu

      • mromantan
        Incepator
        • 02.dec.2020
        • 9

        #4
        Postat în original de VYS
        Din cate stiu condensarea incepe la circa 55 grade si creste pe masura ce scade temepratura setata pentru agentul termic. Maximul este la temperatura minima si nu la 50grade.
        Asadar cei 10% nu cred ca ii vei simti daca iti calculezi constul la gaz. Castigul poate fi din modul de fucntionare a centralei, daca are modulatia mai buna decat centrala veche.
        De scazut o sa scada factura dar nu cred ca semnificativ, schimbarea centralei nu se justifica doar pentru aceasta economie ci pentru castigul global si pe termen lung.
        Mersi, tot asa primesc recomandari sa nu schimb ceva ce merg.Cum oricum la primavara odata cu termoizolarea planuiam sa schimb centrala, ma gandeam sa aduc in fata cu vreo 3 luni instalarea , poate mai reduce ceva... din 600 mc pe luna de iarna la 4-6 lei mc, un 10% ar fi deja vizibil...
        Cu modularea intr-adevar, as trece de la 1:4 la 1:7 sau 1:10.

        Comentariu

        • Mircea_G
          Living Legend
          • 14.ian.2007
          • 12229

          #5
          1. Nu poti tu scadea consumul cit pot astia urca pretul , si cum deja este un genocid asupra populatiei si numai , restul de " puncte " sint scrise ...sa fie ...
          2. Nu centrala consuma , ci casa are consum de energie , asa se pune problema , deci trebuie revizuita , eliminate pierderile .
          3. Nu centrala consuma , ci modul de locuire ...cit din suprafata incalzesti , la ce temperatura , cit te speli , de cite ori deschizi usa sa iasa si sa intre pisica , totul conteaza .
          ...
          Daca pui o ct / condensare , in primul rind trebuie revizuit sistemul de comanda , termostate calorifer , ambient ...
          CT care stie modulare mare , lucreaza cu termostat de exterior si unul smart de interior . Daca iti place bibileala si sa stai toata ziua sa butonezi ( nu ca si iese ceva ) se poate .
          Deci atentie ce model cumperi . In Bucuresti nici marile firme nu le-au dat de cap si abia am rezolvat PIF-ul lor .
          Instalatii verificari-revizii gaze

          Comentariu

          • mromantan
            Incepator
            • 02.dec.2020
            • 9

            #6
            Am comandat intre timp un Ariston Alteas de 24 cu termoreglare senzori exterior/interior.
            Macar de nu scade consumul sa raman cu controlul centralei de pe telefon !
            Sper ca la o configuratie 45 apa calda si 50-55 calorifere sa se vada o imbunatatire.

            Multumesc pt sfaturi !
            Ultima editare de mromantan; 05.ian.2022, 19:01.

            Comentariu

            • VYS
              Living Legend
              • 19.aug.2005
              • 13008

              #7
              Sa o stapanesti sanatos! Centrala este.ok, exploatez 2 bucati de aproape 3 ani, fara evenimente. Pentru varianta instant ACM nu astepta.sa fie cine stie ce.
              Pana trece iarna incearca sa analizezi casa si concentreaza-te pe.modul cum.vei termoizola casa.Aceasta.lucrare va aduce beneficiile dorite, va scadea consumul in.mod semnificativ.
              VYS Blog DIY

              Comentariu

              Procesare...