Presiune pe tur/ retur dar totusi nu se incalzeste caloriferul

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • baietu04
    Incepator
    • 03.feb.2022
    • 2

    Presiune pe tur/ retur dar totusi nu se incalzeste caloriferul

    Salutare!

    Am si o problema la caloriferul din dormitor. Mentionez ca sunt bransat la sistemul centralizat de termoficare.

    Din ce am analizat tind sa cred ca apa nu circula in calorifer. Am verificat daca ar fi ceva infundat..cu ajutorul valvei de aerisire, am inchis pe rand turul si returul si am vazut ca in ambele situatii apa curge prin valva de aerisire.
    Atunci cand turul si returul sunt deschise, prin valva de aerisire curge apa rece..ceea ce ma duce cu gandul ca presiunea pe retur ar fi mai mare..

    Odata inchisa valva de aerisire, caloriferul ramane rece. Tevile de intrare insa sunt: cald -tur / putin cald retur..dar caloriferul rece..de aici ideea ca apa stagneaza in calorifer.. Mentionez ca la vecini nu este problema asta ( teava principala este calda tot timpul)

    Am golit caloriferul si am desfacut turul/ returul pentru a vedea ca nu a ramas apa blocata pe undeva.

    Am tot citit probleme pe forumuri dar nu am gasit ceva asemnator..

    Aveti ceva idei, ati intalnit ceva asemanator?
    O alta informarie ar fi ca este un calorifer mai mare decat cel standar, dar chiar si asa, atunci cand m-am mutat mergea..

    Va multumesc!
  • VYS
    Living Legend
    • 19.aug.2005
    • 13008

    #2
    Ai aerisitor pe calorifer, in capatul opus turului? Cand aerisesti se schimba temperatura in partea superioara a caloriferului?
    Problemele legate de functionarea pe instalatiile de termoficare nu sunt legate de presiune ci de circulatia deficitara, colmatari si debite scazute de apa calda.
    VYS Blog DIY

    Comentariu

    • baietu04
      Incepator
      • 03.feb.2022
      • 2

      #3
      Postat în original de VYS
      Ai aerisitor pe calorifer, in capatul opus turului? Cand aerisesti se schimba temperatura in partea superioara a caloriferului?
      Problemele legate de functionarea pe instalatiile de termoficare nu sunt legate de presiune ci de circulatia deficitara, colmatari si debite scazute de apa calda.
      Salut,
      Da aerisitorul este in capatul opus turului (ambele in partea superioara). Atunci cand deschid valva de aerisire, cu turul deschis si retur inchis, da se incalzeste in partea superioara , cam 2 'elementi'. Dar daca deschid si returul, se raceste..

      Comentariu

      • Mircea_G
        Living Legend
        • 14.ian.2007
        • 12229

        #4
        Cam arata a coloane colmatete cu debit insuficient . Avind in vedere ca de peste 30 de ani nu se mai fac asemenea blocuri , instalatia este TERMINATA .
        Daca nu a fost schimbata total , din subsol , nu puteti avea pretentii .
        Instalatii verificari-revizii gaze

        Comentariu

        Procesare...