Boiler Ariston pierde apa

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Baioan05
    Incepator
    • 19.mar.2022
    • 8

    Boiler Ariston pierde apa

    Buna ziua,

    Am si eu o nevoie de parere ca sa stiu cum abordez 2 probleme cu un bolier electric Ariston de 80l.

    Una dintre ele este ca de vreo jumatate de an a inceput sa adune apa in suportul de plastic de unde se reglreaza temperatura, si in cateva luni se umple respectivul suport si incepe sa curga(apox 200ml apa). Apa pare sa picure pe niste supape sau ceva, ale boilerului si nu pe la supapa montata pe teava de apa.

    Cealalta, tot cam din aceasi perioada apa calda a inceput sa se termine mai repede si totodata, la dus se raceste treptat, iar pe parcursul dusului de aprox 5-10 minute, trebuie sa dau apa pe cald din ce in ce mai tare pana se trermina.

    Aveti idee de unde ar trebuie sa fie problema si tot odata ce as putea sa fac?

    Multumesc.
  • VYS
    Living Legend
    • 19.aug.2005
    • 12977

    #2
    Care este tipul exact de boiler? O foto se poate?
    VYS Blog DIY

    Comentariu

    • Baioan05
      Incepator
      • 19.mar.2022
      • 8

      #3
      Am atașat.

      Mulțumesc.

      Comentariu

      • VYS
        Living Legend
        • 19.aug.2005
        • 12977

        #4
        Acolo ai o rezistenta, un capac de boiler si o garnitura. Probabil este garnitura coapta si incepe sa piarda etansarea. Faptul ca nu incalzeste la fel de bine se datoreaza depunerilor de pe rezistenta boilerului, probabil trebuie schimbata.
        VYS Blog DIY

        Comentariu

        • draku
          Membru marcant
          • 12.mar.2007
          • 343

          #5
          La ce vad eu in poza 3, scurgerile de rugina vin de sus, de sub izolatia de spuma a cazanului
          Si nu din zona capacului de jos si a garniturii
          Ceea ce inseamna rugina si pori in metal pe unde pierde apa...
          Adica alt boiler...

          Pentru edificare, scoate capacul cu rezistenta de incalzire (cu ocazia asta vezi si cum arata rezistenta si anodul de magneziu, daca mai exista) si uita-te in interior cata rugina are pe pereti....
          De regula, cazanele sunt formate din doua calote sudate la mijloc si cam pe acolo incepe sa se gaureasca....
          Ultima editare de draku; 20.mar.2022, 22:07.

          Comentariu

          • Baioan05
            Incepator
            • 19.mar.2022
            • 8

            #6
            Da, asa este. Am analizat mai in detaliu si se pare ca picura prin ambele parti.

            Totodata cautand pe internet cum se goleste boilerul am aflat ca ar fi trebui sa aiba un robinet de golite pe conducta de apa rece, ceea ce nu are.

            Acum nu stiu daca merita efortul de a verifica asta sau mai bine il schimb cu totul direct.

            Nu stiu daca este relevanta observatia facuta, dar peretele din stanga este foarte fierbite, cel din dreapta este usor cald.
            Temperatura invelisului nu ar trebui sa fie uniforma? Oare se infiltreaza apa fierbinte in perete?

            Comentariu

            • VYS
              Living Legend
              • 19.aug.2005
              • 12977

              #7
              Daca este vechi si nu mai merita reparatia, nu cred ca are rost sa iti bati capul, schimba-l si gata. Recomandarea producatorului este sa existe supapa de sens si vas de expansiune, protejeaza sistemul, dar putini le instaleaza.
              VYS Blog DIY

              Comentariu

              Procesare...