Recomandare detector gaz metan

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • bogdan.sb
    Membru Marcant
    • 23.aug.2006
    • 548

    Recomandare detector gaz metan

    Salut,
    momentan am un detector ptr gaz metan care ... nu prea detecteaza. L-am cumparat de la Dedeman si dupa cateva saptamani a inceput sa ma atentioneze ca nu functioneaza bine si asa a ramas. Orice incercare de resetare a esuat.
    L-au botezat "Deffender" ... Ulterior am vazut si recenziile .... dezastru 😥
    Electrovana este pe 9v
    Rog o recomandare pentru detector de calitate
    Merita sa schimb electrovana cu alta (alta tensiune de actionare)?
    Multumesc
  • Mircea G
    Living Legend
    • 14.ian.2007
    • 12085

    #2
    Nu ai ce reseta la detector.
    Eu zic ca este un senzor ok la banii astia .
    Problema nu apare la detector ci la " unde este montat " si " ce faceti in casa " .
    Nu este un detector asa selectiv , si este posibil sa dea alarma si la alte " mirosuri " nu numai gaz .
    Majoritatea dau alarma la alcool , otet , deodorante , mirosuri puternice de parfum , noxe de la arderea aiurea a gazului .
    Da , puteti alege unul pe 230V dar asta inseamna sa schimbati si electrovalva .
    https://euro-instal.ro/kit-senzor-el...79-230-v-d-3/4 asta ar fi mai ok ( cu fir )
    cca 300 montajul
    cca 400 revizia
    Merita ????
    Instalatii verificari-revizii gaze

    Comentariu

    • bogdan.sb
      Membru Marcant
      • 23.aug.2006
      • 548

      #3
      Postat în original de Mircea G
      Nu ai ce reseta la detector.
      Eu zic ca este un senzor ok la banii astia .
      Problema nu apare la detector ci la " unde este montat " si " ce faceti in casa " .
      Nu este un detector asa selectiv , si este posibil sa dea alarma si la alte " mirosuri " nu numai gaz .
      Majoritatea dau alarma la alcool , otet , deodorante , mirosuri puternice de parfum , noxe de la arderea aiurea a gazului .
      Da , puteti alege unul pe 230V dar asta inseamna sa schimbati si electrovalva .
      https://euro-instal.ro/kit-senzor-el...79-230-v-d-3/4 asta ar fi mai ok ( cu fir )
      cca 300 montajul
      cca 400 revizia
      Merita ????
      Nu detecteaza aiurea. Din contra nu detecteaza deloc si se aprinde intermitent un led rosu. Orice am incercat, nu am reusit sa il fac sa se stinga (bine, poate daca il scot din priza, dar nici atunci nu sunt sigur 😁)...
      Pe parcursul timpului, m-am invatat minte sa nu mai merg pe idee "la banii astia", ci sa caut produse cu un raport optim pret / calitate.
      Am gasit destule pareri contra si despre "Prevent"
      Stie cineva unde si cu ce componente sunt asamblate "Prevent"? Mi-e teama sa nu fie o "chinezarie" brand-uita ...

      Un producator consacrat poate sa imi mai recomande cineva?

      Comentariu

      • VYS
        Living Legend
        • 19.aug.2005
        • 12977

        #4
        Cei 4 piloni de evaluare sunt extrem de reprezentativi si pentru felul in care brandul Primatech a fost construit, respectul pentru echipa, mediu si parteneri si siguranta pentru fiecare client fiind parte din ADN-ul companiei.

        Prevent este "made" in Baia MARE.
        VYS Blog DIY

        Comentariu

        • bogdan.sb
          Membru Marcant
          • 23.aug.2006
          • 548

          #5
          Postat în original de VYS
          Da, dar am citit ceva si recenzii proaste despre ele...
          Nu stiu ce sa fac

          Comentariu

          Procesare...