Mester Buzau care sa faca soba cu registru termic si serpentina , gazeificare

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • callingcard
    Incepator
    • 05.mar.2021
    • 7

    Mester Buzau care sa faca soba cu registru termic si serpentina , gazeificare

    Am cautat si nu am gasit, asa ca pun intrebarea sperand ca cineva poate raspunde.

    Buna ziua tuturor.
    Pina cind citesc tot forumul imi scriu gandurile aici.

    Casa parinteasca are 120 mp si sobe de teracota in fiecare camera. Cam dau fum, deci trebuie curatate hornurile. Stiu ca se baga mina in soba si trebuie sa se simta curentul de aer - asa se intimpla cind eram mic.

    Am cautat centrala pe lemne sau lemne/peleti si mi-au parut cam scumpe pentru un bloc de fonta sudata. Iar eu am sobele deja, si nu sunt dintre cei care sa le darime . Mai ales pe criza asta de energie.

    Asadar...sa ne apucam de treaba.

    Inspiratia ar veni de la acest video ( https://www.youtube.com/watch?v=34_tsDz ... FACI%21%3F ) care zice : " Cum sa transformi o soba de teracota in centrala ieftina si consum redus! "

    Acum as vrea sa aflu daca sunt si alte solutii, si daca se poate face gazeificare IN SOBA DE TERACOTA.

    Multumesc tuturor, ma apuc sa citesc forumul, foarte probabil chestiunea a mai fost discutata.


    Recomandarea ceruta este pentru un mester la Buzau care sa mai fi facut asta. Sigur, in 6 luni de studiu ( poate mai mult ? ) citind informatia de aici voi sti sa fac si singur. Dar atunci vom fi in iunie deja, nu ?

    Asa ca prefer sa faca un mester, soba cu registru sa mearga, si sa citesc aici informatia incet.
  • Mircea_G
    Living Legend
    • 14.ian.2007
    • 12199

    #2
    Avind in vedere noile realitati si ce urmeaza , intrebarea fireasca este " ai nevoie sa incalzesti 120mp ? " Vezi ca urmeaza taxe de poluare uriase si multe alte necazuri conexe la asta .
    Ma rog , daca doresti ... tu ai nevoie de doua chestii ..
    1. O soba " performanta "
    2. Un registru in soba pt o instalatie de incalzire
    Tot ce pot comenta este ca " la tara " indicat ar fi sa ai o instalatie de incalzire atmosferica ce poate functiona fara pericol , grija si intretinere .
    Instalatii verificari-revizii gaze

    Comentariu

    • elixir
      Membru marcant
      • 01.nov.2009
      • 368

      #3
      genul asta de lucrare costa cam de 2-3 ori cat o centrala clasica!

      Comentariu

      Procesare...