Sfaturi legate de teava si distribuitor IPAT

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • alinescoo
    Membru
    • 18.ian.2008
    • 212

    Sfaturi legate de teava si distribuitor IPAT

    Va salut stimati colegi,

    Am niste nelamuriri si nu reusesc sa gasesc suficiente informatii legate de ele. Mai precis: se da o cladire care are aprox 130mp. 40mp au deja instalatia in pardoseala facuta cu teava de 16x2 (4 circuite in total). Urmeaza incalzirea in pardoseala pentru restul de 90mp. Conform schitei facute si avand in vedere distribuirea peretilor exteriori/termopanelor mi-a reiesit un necesar de inca 11 circuite. Lungimi cuprinse intre 70 si 90 metri liniari, pas de 10 in interior, pas de 5 catre exterior pe o latime de aproximativ jumatate de metru.
    Si acum nelamuririle:
    1. Nu stiu ce producator de teava sa aleg. Initial m-am gandit la Tece sau Uponor. Am mai gasit si Frankische sau Purmo. Cele 4 circuite deja existente sunt cu teava Kermi insa as vrea acum sa aleg o teava mai buna. Important e sa fie Pe-Xa. Ce imi recomandati?
    2. Distribuitoarele am vazut ca in general sunt pana la 12 trasee. Ori eu am nevoie in total de 15. Am gasit doar 2 modele, de la Vision (in jur de 1700 lei) si de la Rehau (in jur de 2100 lei). Am vazut si optiunea de a uni 2 distribuitoare (de ex 10 cai + 5 cai) insa imi e sa nu se reduca debitul une vine niplul de imbinare. Ce recomandari ati avea aici?
    3. Din camera tehnica pana la caseta distribuitorului am aproximativ 10ml. Teava o voi trage prin polistirenul de 10cm care vine sub incalzire. Aici am 2 variante, teava de PPR sau teava gata izolata pex-al. La PPR imi e frica de lipituri, sa nu am probleme in timp cu scurgerea apei. La PEX-AL din cate vad diametrul bun ar fi de 32 avand in vedere ca diametrul interior e 26mm adica compatibil cu distribuitorul care are 1". Ce solutie recomandati in cazul acesta?

    Orice sfat il primesc cu bucurie. Va multumesc
  • VYS
    Living Legend
    • 19.aug.2005
    • 13005

    #2
    Eu am folosit Rehau. Probabil mari diferente nu sunt intre toate aceste nume.
    Nu poti sa scazi numarul circuitelor? Pasul de 10 poate fi crescut usor pentru a reduce numarul circuitelor. Eu sunt adeptul cuprului, daca iti place PPR este o optiune.
    VYS Blog DIY

    Comentariu

    • alinescoo
      Membru
      • 18.ian.2008
      • 212

      #3
      Multumesc pentru sfaturi si felicitari pentru blog.

      Nu prea pot sa scad numarul circuitelor pentru ca am si o suprafata vitrata destul de mare, insa in cele din urma cred ca o sa vin cu o alimentare mai groasa si in cutie ma ramific cu 2 distribuitoare cu 7 si 8 trasee. Practic cutia o am deja instalata pentru a acomoda toate circuitele.
      Da, e si cuprul o optiune pe care o sa o iau in considerare.

      Comentariu

      • Mircea_G
        Living Legend
        • 14.ian.2007
        • 12200

        #4
        PPR-ul este indicat pt montaj in sapa .
        PPR-ul nu se " lipeste " sau " sudeaza " ci se imbina prin fuziune . Asta inseamna ca intre doua piese lipite nu apare o linie de demarcatie " lipitura " ci materialele fuziuneaza . Practic , un fiting " sudat " este de citeva ori mai rezistent decit teava .
        Instalatii verificari-revizii gaze

        Comentariu

        • alinescoo
          Membru
          • 18.ian.2008
          • 212

          #5
          Multumesc mult pentru remarci. Am decis sa ramana PPR pentru ca o sa merg cu PPR si la apa calda/rece in baie/bucatarie. Toate cele bune!

          Comentariu

          Procesare...