calorifere aluminiu vs otel

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • caustic
    Incepator
    • 18.iul.2007
    • 33

    calorifere aluminiu vs otel

    Salut

    Am un apartament 3 camere (76 m2). Camerele au:

    - 20 m2
    - 14 m2
    - 11 m2
    - 11 m2

    Restul e hol.

    Ma intereseaza daca sunt mai eficiente calorifere de aluminiu fata de cele din otel.
    Mentionez ca vreau sa imi pun o centrala in condensatie (aici cred ca o sa fac alt topic daca renteaza fata de cea normala la un apartament ca al meu).

    O alta problema ar fi daca sunt mai bune tevile de cupru sau cele din PPR.

    Multumesc anticipat pentru ajutorul vostru.
  • rsinro
    Incepator
    • 22.sep.2006
    • 48

    #2
    alea de aluminiu sunt mult mai scumpe decat cele din otel, la fel si tevile din Cu sunt mai scumpe decat cele PPR.
    eu zic sa folosesti tevi din PPR cu calorifere din otel tip panou. (asa am si eu) Tevile din Cu trebuie sa le izolezi, altfel o sa te frigi cand le atingi,( mai ales daca ai vreun copil mic)

    Comentariu

    • christig
      Incepator
      • 14.sep.2007
      • 32

      #3
      Am fost sfatuit azi cand am cumparat un calorifer sa nu iau de aluminiu pentru ca se aud gunoaiele RADET pe ele; practisc fashaie noaptea; nu stiu cat de adevarat e dar nu vad de ce m-ar fi mintit domnisoara aia.

      Comentariu

      • ssilvviu
        Membru
        • 09.aug.2006
        • 245

        #4
        Pai ce... in alea din otel nu fasaie? )
        La tevi as recomanda multistrat Henco, iar calorifere din otel ca "e mai ieftine".
        In baie s-ar putea sa rugineasca, aici ar merge unul din aluminiu sau unul tip suport prosop, montat mai sus.

        Comentariu

        • crinaelena
          Living Legend
          • 11.sep.2007
          • 1596

          #5
          iata solutia ok, dar as face o mentiune:nu calorifere turcesti gen starpan , comfort ca sare repede vopseaua de pe ele

          Comentariu

          • christig
            Incepator
            • 14.sep.2007
            • 32

            #6
            Postat în original de ssilvviu
            Pai ce... in alea din otel nu fasaie? )
            nu cred ca ii era interesul sa ma minta; astea de otel erau mai ieftine decat alu; mi-a spus ca profilul e mai stramt si din cauza asta nu prea se aud frecarile (ca am intrebat-o si eu chestia asta)

            mi-a mai zis o chestie interesanta; robinetii aia termostatati pe care-i vindea la vreo 60 de lei nu-s buni de nimic; mi-a spus ca unii care si fac treaba costa milioane, deci sa iau unii normali.

            donq ce tevi ar merge la otel? e clar ca cele comuniste pana in coloana zboara; ce pexal e mai de calitate?

            Comentariu

            • crinaelena
              Living Legend
              • 11.sep.2007
              • 1596

              #7
              nu,sint mai buni cei termostatati ptr.ca reglezi temperatura in fiecare camera cum vrei,faci economie la gaz(si nu-i chiar ieftin).
              i-ti recomand heimeier sau siemens.
              pexal bun, henco sau baudeman.dar sa nu scrie hengo sau alte prostii .
              ca la adidasi,pe jafurile chinezesti scrie mike, nu nike

              Comentariu

              Procesare...