CENTTRALA TERMICA

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • sorinnn2006
    Incepator
    • 19.aug.2007
    • 2

    CENTTRALA TERMICA

    AS DORI SA IMI ACHIZITIONEZ O CENTRALA TERMICA DE APARTAMENT CU TIRAJ FORTAT DE 24KW.AM MAI INTREBAT PRIETENI,COLEGI DESPRE CE TIP DE CENTRALA SA IMI IAU.UNII IMI ZIC CA ARISTON E CEA MAI BUNA,ALTII CA E CEA MAI PROASTA ALEGERE. SI AS DORI SA VA INTREB CARE E MAI BUNA(CA DENUMIRE) SI MAI AM O NEDUMERIRE:CARE E DIFERENTA INTRE SCHIMBATORUL DE CALDURA BITERMIC SI CEL IN PLACI?
    VA MULTUMESC SI ASTEPT UN RASPUNS.NUMAI BINE
  • DIY
    Living Legend
    • 07.sep.2007
    • 1747

    #2
    Viessmann, fara discutie; lucrez in domeniul instalatiilor de peste 17 ani, daca asta da vreo greutate parerii mele ...


    Schimbatoarele de caldurab bitermice .... cred ca te referi la cele bimetal.

    Fara sa intru in amanunte, cele in placi sint mai mici, mai usoare, mai eficiente, mai ieftine dar au o mai mica durata de viata.

    Cele bimetal, clasice, sint mai rezistente.

    Acum ... 24KW pt. un apartament inseamna cam mult, daca apartamentul respectiv nu e orientat spre nord, la ultimul etaj, pe colt. ca urmare, efcienta centralei nu prea te mai intereseaza. Eficienta prezentata in prospect este la 100% incarcare; scade incarcarea, scade si eficienta. Scaderea aceasta, la centralele mici, de apartament, eset aproape logaritmica.

    Numai bine,
    DIY
    Numai bine,
    DIY

    Comentariu

    • doru_a
      Incepator
      • 19.feb.2007
      • 89

      #3
      dilema

      Aceeasi problema o am si eu; am apartament de 3 camere, 2 bai ; aprox.74mp, la etajul 4 pe colt. Am identificat cateva centrale termice de 24kW cu tiraj fortat insa nu stiu care sa o aleg:
      1. Baxi Eco3 ; randament mai mic decat altele dar e tentanta garantia de 8 ani.
      2. Ferroli New Ellit - am inteles ca nu se mai fabrica; destul de apreciata pe forumuri.
      3. Ariston Genus - aparitie de anul acesta , multa electronica; mi-a fost prezentata ca "varf de lance" de la Ariston; fiind atat de noua inca nu se vorbeste negativ despre ea.
      4 Immergas Eolo -putine informatii despre centrala.
      5.Viessmann Vitopend100 - e o optiune?
      Va rog daca ma puteti ajuta in luarea unei decizii. Am inteles ca exista in constructia unora dintre centrale elemente care se defecteaza mai des; de exemplu acea "vana cu 3 cai" ( care apare la centralele Ariston) ?

      Comentariu

      • adineculai
        Incepator
        • 26.aug.2007
        • 35

        #4
        salut,
        as vrea si eu un sfat de acelasi fel(ce centrala are cel mai bun raport pret-calitate si cea mai buna garantie)vreau sa o montez intr-o casa de aprox
        170 mp,inaltimea 2.5m

        Comentariu

        • adineculai
          Incepator
          • 26.aug.2007
          • 35

          #5
          salut,
          as vrea si eu un sfat de acelasi fel(ce centrala are cel mai bun raport pret-calitate si cea mai buna garantie)vreau sa o montez intr-o casa de aprox
          170 mp,inaltimea 2.5m

          Comentariu

          • DIY
            Living Legend
            • 07.sep.2007
            • 1747

            #6
            Eu nu pot sa va spun anume ce centrala s-ar potrivi fiecaruia. Ca parere personala, dupa cum am spus, Viessmann m-a cucerit.

            Ferrolii, pe de alta parte, are un raport excelent calitate / pret si poate fi instalata cu incredere. Ferroli, ca firma, are avantajul producatorului de echipamente mari, de unde imprumuta tehnologie si pentru cele mici. Ca exemplu, automatizarile Honeywell de pe centralele rezidentiale Ferr.

            Ariston, pe de alta parte, are productie dedicata rezidentialeleor si experienta in timp nu poate fi inlocuita! Chestia cu tipul nou de centrala despre care nu se poate spune nimic rau ... e numai una din interpretarile faptelor.

            Dupa parerea mea, nu are Ariston vreo noua tehnologie pe care s-o implementeze in produse. Pur si simplu este vorba despre aceeasi Marie cu alta palarie. O spun in sensul ca am incredere in tehnica lor: nu foarte sofisticata, dar buna pentru aplicatiile lor. In mod cert au scimbat cite ceva pe la automatizari si au si dreptul si dreptate sa o prezinte ca pe un virf de lance in tehnologia lor. Fiabilitatea lor vine,insa, din numarul de ani pe care o companie il are pe piata, de sistemul de garantie si service pe care-l ofera.

            Cit ar fi ea de buna si de performanta o cenreala ... daca e prost instalata si/sau prost intretinuta .... tot va da chix! Vorba 'ceea: un lant este atit de puternic pe cit de puternica este cea mai slaba veriga a sa.

            Centralele se aleg dupa eficienta, pret, garantie, service ... mai putin zvonuri. Cei cunoscatori pot intra si in amanunte si pot afla cine sint subcontractorii pentru automatizari, arzatoare, schimbatoare de caldura, etc. Uneori, o centrala aproapae anonima se poate dovedi a avea componente de marca. Poate ca nu va avea sofisticarea maxima data de gadget-urile de ultima ora dar va functiona foarte bine.

            Numai bine,
            DIY
            Numai bine,
            DIY

            Comentariu

            • RaduCA
              Living Legend
              • 09.oct.2005
              • 6453

              #7
              Off-topic
              Postat în original de DIY
              Ferroli, ca firma, are avantajul producatorului de echipamente mari, de unde imprumuta tehnologie si pentru cele mici.
              Afirmatia Dvs. este valabila si pentru AC?
              De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
              În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

              Comentariu

              • DIY
                Living Legend
                • 07.sep.2007
                • 1747

                #8
                Postat în original de raduca
                Off-topic
                Postat în original de DIY
                Ferroli, ca firma, are avantajul producatorului de echipamente mari, de unde imprumuta tehnologie si pentru cele mici.
                Afirmatia Dvs. este valabila si pentru AC?
                Nu. In cazul sistemelor de aer conditionat, Ferroli are un patent bun, aparate fiabile carora nu le-a schimbat, practic, decit design-ul si vreo doua briz-brizuri in mai mult de zece ani. De ce sa renunte la o linie care nu le-a dat bataie de cap in atit timp?!?

                Numai bine,
                DIY
                Numai bine,
                DIY

                Comentariu

                • RaduCA
                  Living Legend
                  • 09.oct.2005
                  • 6453

                  #9
                  Off-topic
                  Postat în original de DIY
                  In cazul sistemelor de aer conditionat, Ferroli are un patent bun, aparate fiabile carora nu le-a schimbat, practic, decit design-ul si vreo doua briz-brizuri in mai mult de zece ani. De ce sa renunte la o linie care nu le-a dat bataie de cap in atit timp?!?
                  Deci merita atentie aparatelor lor de AC?
                  De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
                  În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

                  Comentariu

                  • crinaelena
                    Living Legend
                    • 11.sep.2007
                    • 1596

                    #10
                    recomand fara rezerve centralele ARCA, in special modelele Pixel si Pixel Condensing,pentru ca:
                    -sint ff.rezistente la depuneri de calcar
                    -au o constructie f.robusta
                    -au vana cu trei cai hidraulica ,in caz de defectiune platiti cca.60-70 lei --setul membrana(nu se inlocuieste toata vana)
                    -au randamente excelente
                    Apropo am Arca Pocket 24 F de 5 ani si functioneaza perfect.

                    Comentariu

                    • doru_a
                      Incepator
                      • 19.feb.2007
                      • 89

                      #11
                      in final am luat un Ariston Genus si sper ca saptamana viitoare sa o am montata pe perete. Am primit bonus odata cu centrala si un filtru de apa, un regulator de gaz, kit de evacuare si un termostat Ariston. Dar nu astea m-au convis sa aleg Ariston ci faptul ca de la cine am cumparat centrala imi asigura: service, montaj.PIF si ISCIR, fiind autorizat.

                      Comentariu

                      • crinaelena
                        Living Legend
                        • 11.sep.2007
                        • 1596

                        #12
                        intradevar ariston stau bine la cap. service si stocuri de. piese de schimb.
                        eu personal nu agreez marca asta, cel putin noile modele (au 30 kg si e normal ptr. ca plasticul este usor)

                        Comentariu

                        • doru_a
                          Incepator
                          • 19.feb.2007
                          • 89

                          #13
                          sincer sa fiu nu greutatea centralei a fost principalul criteriu de alegere; majoritatea centralelor murale de 24 kW au in jurul a 30-35kg. M-a convins in primul rand acel sistem de modulare a flacarii in arzator in functie de necesarul de apa calda . Multi vor zice ca poate are prea "multa electronica"; oare asta ar trebui sa ne sperie? Eu zic ca garantia de 3 ani e suficienta pentru ca centrala sa-si arate defectele( daca va fi cazul) . Insa cineva spunea mai sus ca defectele in majoritatea cazurilor apar din montaj defectos; asa ca m-am orientat spre cei care mi-au parut mai seriosi.

                          Comentariu

                          • crinaelena
                            Living Legend
                            • 11.sep.2007
                            • 1596

                            #14
                            m-am referit la greutatea centralei , ptr.ca au f.mult plastic in ele,in special blocul hidraulic si consider ca nu sint materiale longevive, dar ma rog asta este opinia mea.
                            cit despre automatizare,iarasi, nu vad nimic deosebit .
                            ariston genus este de fapt varianta ceva mai intortocheata a lui mira comfort de la chaffoteaux & maury, iar componentele zici ca-s asezate cu furca.
                            oricum repet ,au un serviciu post - vinzare f. bun, iar daca avem opinii diferite nu trebuie sa te superi ptr.ca de aia e forum ,nu?

                            Comentariu

                            • doru_a
                              Incepator
                              • 19.feb.2007
                              • 89

                              #15
                              Imi pare rau daca am dat impresia ca m-am suparat; am incercat sa prezint argumentele alegerii mele. S-a spus ca "ariston genus este de fapt varianta ceva mai intortocheata a lui mira comfort de la chaffoteaux & maury", cum s-ar argumenta asta? (una e model italian si cealalta francez).Cu toti cu care am discutat am ajuns la concluzia ca in general intre centrale din punct de vedere constructiv nu sunt mari diferente( de aici si dilema in alegere), atunci ce le face totusi diferite, si aici intervin calculele: randament, consum,etc. Pe mine de exemplu m-a convins reducerea cu 15% a consumului la acesta centrala;randamentul mare comparativ cu altele, am cerut informatii suplimentare si m-am lamurit ca acest lucru se realizeaza. Faptul ca anumite componente sunt din "plastic" nu m-a deranjeaza; am vazut ca se foloseste "plastic" si la autoturisme( ex. aripile laterale de la Clio sunt de "plastic")oare de ce? ; cred ca tocmai pentru a reduce greutatea acolo unde se poate si nu afectam functionarea. Am pus "plastic" intre ghilimele pentru ca de fapt vorbim de polimeri cu diferite proprietati.Repet inca odata; nu m-am suparat si nici nu vreau sa supar pe nimenipe acest forum insa n-as compara o centrala Arca - model 2005-2006 cu varful de gama de la Ariston.

                              Comentariu

                              Procesare...