centrla in condensare !??

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • linu
    Incepator
    • 02.iun.2006
    • 1

    centrla in condensare !??

    buna ziua !
    vreau sa imi cumpar o centrala termica .
    problema apare evident la alegerea ei deorece exista prea multe modele pentru prea putini cunoscatori .
    dar in urma unor deliberari au ajuns doar 2 modele in finala :

    1. wiesmann vitopend 100
    2. Microcentrala vision dual in condensatie de la romstal " centrala in condensatie "

    va rog ajutati-ma cu opinii clare despre care ar fi cea mai buna ??
    multumesc !
    caut ! poate gasesc !!!
  • crinaelena
    Living Legend
    • 11.sep.2007
    • 1596

    #2
    cum ai ajuns la aceste doua optiuni? ai deliberat mult?
    vezi ca ai optiuni mai bune cum ar fi:
    ARCA PIXEL 25F
    BAXI ECO 3 COMPACT sau sora ei WESTEN PULSAR {f.bune dar si extrem de silentioase).
    preturile sint undeva la 2300 - 2500 lei

    Comentariu

    • crinaelena
      Living Legend
      • 11.sep.2007
      • 1596

      #3
      vitopend 100 WH1B:
      vana cu trei cai din materiale compozite{de fapt plastic)
      by pass-ul este un amarit de furtun flexibil
      incarcarea instalatiei se face tot prin furtun flexibil, in concluzie chiar si 2300 lei m-i se pare scump.
      Vision dual o semicondensatie cu recuperator de caldura (de fapt al treilea schimbator) din inox .
      Arca Pixel Condensing este construita asemanator, dar recuperatorul de caldura este din aluminiu (mult mai bun conducator termic decit inoxul).
      oricum, daca instalatia este cu calorifere de dimensiuni obisnuite ,centralele nu intra in condensatie(adica temperaturi de maxim 55 grade pe tur).

      Comentariu

      • Mircea_G
        Living Legend
        • 14.ian.2007
        • 12227

        #4
        Postat în original de crinaelena
        vitopend 100 WH1B:
        vana cu trei cai din materiale compozite{de fapt plastic)
        by pass-ul este un amarit de furtun flexibil
        incarcarea instalatiei se face tot prin furtun flexibil, in concluzie chiar si 2300 lei m-i se pare scump.
        Vision dual o semicondensatie cu recuperator de caldura (de fapt al treilea schimbator) din inox .
        Arca Pixel Condensing este construita asemanator, dar recuperatorul de caldura este din aluminiu (mult mai bun conducator termic decit inoxul).
        oricum, daca instalatia este cu calorifere de dimensiuni obisnuite ,centralele nu intra in condensatie(adica temperaturi de maxim 55 grade pe tur).
        .......................................... Ati dat printre rinduri o informatie interesanta ! centralele nu intra in condensatie ... depre ce este vorba ? Sinteti amabila sa dezvoltati subiectul ? Adica o centrala in condensatie folosita la temp mica , sub 55 gr tur nu intra in condensatie ?
        Instalatii verificari-revizii gaze

        Comentariu

        • dmih
          Membru Marcant
          • 05.feb.2007
          • 632

          #5
          Daca-mi amintesc bine, e chiar invers. La centralele in condensatie, pentru centrala sa intre in acest regim trebuie ca temperatura pe tur sa fie maxim 55-60 grade parca. Asta inseamna ca pentru a asigura necesarul de aport termic in camera trebuie re-dimensionate caloriferele (marite) - cred ca asta a dorit sa aspuna colega noastra prin "calorifere de dimensiuni obisnuite".

          Asteptam cu interes confirmarea.

          Comentariu

          • crinaelena
            Living Legend
            • 11.sep.2007
            • 1596

            #6
            cer scuze ,ptr.ca din neatentie am scris exact pe dos.
            condensarea vaporilor din gazele de ardere are loc sub temperatura punctului de roua care la gazul metan este de 59 grade
            .evident ,era vorba de temp. sub 55 grade.de dorit este ca returul sa fie cit mai rece, ptr. eficienta condensarii.
            apropo, de calorifere,faceam referire la cele de dimensiuni necesare ptr. o centrala conventionala(regim termic 60-80 grade)

            Comentariu

            • dmih
              Membru Marcant
              • 05.feb.2007
              • 632

              #7
              @crinaelena: si in cazul alimentarii unei astfel de centrale cu GPL, care ar fi temperatura recomandata pe tur/retur?

              Multumesc.

              Comentariu

              • crinaelena
                Living Legend
                • 11.sep.2007
                • 1596

                #8
                indiferent de tipul combustibilului, ai numai duoa optiuni:
                regim de joasa temperatura 25 - 50
                regim de temp. inalta 25 - 85
                se umbla la placa electronica ptr. a seta una din optiuni, deci nu are importanta, dar i-ti trbuie un kit de transformare care se interpune intre vana de gaz si camera de preamestecare aer - gaz

                Comentariu

                • dmih
                  Membru Marcant
                  • 05.feb.2007
                  • 632

                  #9
                  Multumesc de raspuns, la ora la care am pus intrebarea creierul meu era inca in vacanta (Somnul ratiunii naste monstri - ai mei s-au manifestat sub forma unei intrebari tampite). Ar trebui sa ma declar repetent singur pentru intrebarea asta Dupa o cafea zdravana, lucrurile se vad cum ar trebui

                  La ora postarii n-am procesat cum trebuie afirmatia "condensarea vaporilor din gazele de ardere are loc sub temperatura punctului de roua care la gazul metan este de 59 grade" care se refera la punctul de roua al gazelor arse si nu la gazul metan in sine.

                  Comentariu

                  • crinaelena
                    Living Legend
                    • 11.sep.2007
                    • 1596

                    #10
                    nu-ti turna tarina in cap ,n-are rost, nimeni nu-i atotstiutor, in definitiv care-i scopul unui forum?

                    Comentariu

                    • dmih
                      Membru Marcant
                      • 05.feb.2007
                      • 632

                      #11
                      Ba are, ca-i fizica elementara

                      Comentariu

                      • vasi cojocaru
                        Incepator
                        • 18.sep.2007
                        • 18

                        #12
                        si eu vreau sa-mi cumpar o centrala termica si am intarat pe forum pentru a vedea parearea dumneavostra dar acum sunt mai in ceata. Sper ca vorbim de o centrala de aprtamnet. Eu vreau o centrala care sa incalazeasca un apartam,ent cu 3 camere, 2 bai, buctarie +hol, deocamdata doar 5 caloriofere clasice de bloc dar poate mai extind candva la baia mica si in hol unde nu sunt calorifere. Suprafata apartamentului este 82 mp. Un cunoscut mi-a recomandat Immergaz de 23 kW? Ce parere aveti?
                        Vreau o centrala buna dar nu mai mult de 2500 RON

                        Comentariu

                        • crinaelena
                          Living Legend
                          • 11.sep.2007
                          • 1596

                          #13
                          immergas sint centrale bune
                          se mai defecteaza dar au componente destul de ieftine(oricum nu s-a inventat o marca care sa nu se strice)
                          pot sa spun ca destui posesori de immergas pe care-i cunosc ,apreciaza consumul redus de gaze,se pare ca sint f. economice(un criteriu hotaritor dealtfel).
                          parerea mea ,modelul eolo mini vip

                          Comentariu

                          • vasi cojocaru
                            Incepator
                            • 18.sep.2007
                            • 18

                            #14
                            modelul eolo mini vip 24 sau 28?

                            Comentariu

                            • crinaelena
                              Living Legend
                              • 11.sep.2007
                              • 1596

                              #15
                              24 kw.

                              Comentariu

                              Procesare...