Centrala la casa

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • AdelaTm
    Incepator
    • 13.apr.2007
    • 83

    Centrala la casa

    Stam intr-o vila, 9 persoane,cu demisol,2 apartamente fiecare pe un etaj pe viitor va avea si mansarda.Avem o termocentrala luata la mana a doua cumparata de 15 ani.Datorita faptului ca sunt doua familii si a faptului ca spatiul este mare(un apartament are peste 100 mp suprafat acoperisului este de 169 si de aceia nu mai stiu cat are apartamentul exact,are 4 camere) m-am gandit ca fiecare in fiecare apartament al vilei sa existe o centrala si deoarece teviile sunt vechi doresc si schimbarea lor in totalitate (daca membrii familiei de la un nivel fac baie,apa la etajul superior nu mai urca,vorbim de apa calda in primul rand).As dori sa imi achiziionez cat m-ai curand macar una si sa pot schimba teviile.Pot face asta lasand si actuala termocentrala sa functioneze (ma gandesc ca poate ar face fata mai bine unui apartament decat la doua).Cum calculesc cata teava imi trebuie?La mine in casa sunt discutii aprinse intre a pune tevi de pexal sau cupru?Si cat sa aiba diametru?In casa as dorii o temperatura de minim 16 grade tot timpul anului?Ce firma ar trebui sa fie termocentrala, voi ce ziceti?As vrea o garantie mare,la cat timp ar trebui schimbata o termocentrala(tine si vreo 40 de ani)?
  • Mircea_G
    Living Legend
    • 14.ian.2007
    • 12229

    #2
    Re: Centrala la casa

    [quote="AdelaTm"] Daca am inteles bine e vorba de o vila care are o singura centrala si mai multe apartamente . Daca doriti separarea la incalzire in principiu aveti nevoie de acordul tuturor proprietarilor . Se face cam asa : Proiect de gaze pt fiecare apartament si contorizarea individuala . Contorizarea separata la apa rece. Dupa aceasta va puteti monta o centrala . Daca doriti numai dvs sa montati etapele sint aceleasi numai ca veti plati si caldura care trece prin tevile ramase in casa dvs . Si nu e rentabil ! In legatura cu diametrul tevilor , asta se stabileste prin proiect in functie de instalatie , pozitie si marimea ei . Materialul tevilor poate fi pexal , cupru , polipropilena toate sint bune cu conditia sa fie de calitate . In principiu la o centrala de ap nu sint mari probleme cu tevile deoarece presiunea la care lucreaza e mult sub cea omologata !
    Instalatii verificari-revizii gaze

    Comentariu

    • AdelaTm
      Incepator
      • 13.apr.2007
      • 83

      #3
      Sfat

      Daca totusi exista un singur propietar al casei,acesta poate sa-si puna o centrala in fiecare apartament?Si totusi exista vreo diferenta intre pexal si cupru ? care rezista mai bine in timp,la tevevile de apa calda care tip de material e recomandat?Pexalul este de mai multe feluri?Stie cineva de unde sa cumpar tevi de pexal,cupru etc in Timisoara avand diametru mai mare?Fiind suprafata foarte mare (suprafata camerelor 100 metrii patrati) si distanta(apartamentul fiind la etajul 2 as dorii sa stiu la ce suma aproximativ m-ar ajunge acest proiect, numai tevile).Pana acum sunt 3 apartamente.Pot pune doar tevile intr-un apartament fara a monta centrala deocamdata in respectivul apartament?

      Comentariu

      • Mircea_G
        Living Legend
        • 14.ian.2007
        • 12229

        #4
        Re: Sfat

        [quote="AdelaTm"]........................Daca exista un singur proprietar si apartamentele sint deavalma actele sint aceleasi dar se pune un singur contor de gaze pe toata cladirea .In cazul ca imobilul este dezmembrat se pot contoriza separat la gaze. Dezmembrat inseamna ca a separat in acte fiecare apartament ( se face cu cadastru ) Daca aveti un proiect puteti instala tevile pe < mort > si faceti restul cu alta ocazie . Dar ce faceti cu tevile vechi ? Tot mai deranjati odata cind le scoateti . Pexalul bun e greu de recunoscut de amatori iar in firme nu poti avea incredere ! Trebuie vazut ! La cupru e mai greu sa iei teapa dar pt apa potabila trebuie cupru special . Personal va recomand polipropilena . Din optiunile vremii e singura mai fara probleme . Are un singur dezavantaj , e mai groasa iar mufele sint chiar uriase .
        Instalatii verificari-revizii gaze

        Comentariu

        • crinaelena
          Living Legend
          • 11.sep.2007
          • 1596

          #5
          daca centrala nu are acte ,face cineva pif-ul?(punerea in functie a centralei)

          Comentariu

          • crinaelena
            Living Legend
            • 11.sep.2007
            • 1596

            #6
            scuze, nu am observat ca doriti centrale individuale

            Comentariu

            Procesare...