3 in 1

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • gabriel panainte
    Incepator
    • 14.ian.2006
    • 16

    3 in 1

    As dori sa ma sprijiniti cu raspunsuri la 3 intrebari:
    1. Ce parere aveti de inlocuirea unor calorifere de otel romstal de 1000/600 cu unele ferroli de aluminiu alcatuite din 10 elementi de 500? Din calcule, acest calorifer ar trebui sa acopere necesarul de caldura al unui dormitor de 3.4x2.3x2.5 m care ar iesi intre 880si 1200 w. Mentionez ca aceste calorifere romstal din otel au rezistat in sistemul centralizat 3 ani si s-au spart intre panouri, pe interior, urmare a "calitatii" agentului termic. E riscant si cu aceste calorifere? Se infunda?
    2. Cam care ar trebui sa fie temperatura agentului termic la intrarea in bloc in asa fel incat aceste calorifere sa radieze cat scrie in detaliile tehnice?
    Mentionez ca anul trecut la o masuratoare facuta acasa am gasit 50 grade. N-ar trebui sa fie mai mult? Cei de la punctul termic spun ca ei n-au cum sa intervina la temperatura fiindca se regleaza automat, in functie de temperatura exterioara. E goanga?
    3. Locuiesc la etajul 3 din 4 si, pe coloana care alimenteaza un dormitor as vrea sa conectez un radiator si pentru bucatarie. Coloana e din pexal de 3/4 de sus pana jos si la fiecare etaj alimenteaza cate un calorifer(cel din dormitor). Ar face fata cu inca un calorifer?

    Gata. Multumesc anticipat pentru suport.

    Cu respect, Gabriel Panainte.
    Gabriel P
  • gabriel panainte
    Incepator
    • 14.ian.2006
    • 16

    #2
    nici o parere?

    Nu ma ajuta nimeni?
    Domnul moderator?
    Mai moderati?

    Cu respect, Gabriel Panainte
    Gabriel P

    Comentariu

    • VYS
      Living Legend
      • 19.aug.2005
      • 12977

      #3
      Ce pot sa iti spun eu este ca:
      -am un calorifer de aluminiu pe o instalatie de centralizata de incalzire si nu sunt probleme dupa 3 ani de functionare
      -nu are cum sa se infunde avand in vedere ca sectiunea interioara este mai mare ca la tabla
      -temperatura se regleaza din punctul termic pentru ca acolo se produce apa calda utilizata in circuitul secundar de incalzire din blocuri
      -teoretic temperatura agentului secundar - cat si primar se regleaza din punctul termic respectiv la producatorul de agent termic - CET functie de temperatura ambianta exterioara insa nu cred sa existe automatizarea asta decat la punctele termice reabilitate/automatizare. Daca ar fi totul automatizat atunci nu ar exista situatiile in care la 10 grade simtim caldura radiata de calorifere
      -banuies cca acea coloana ar face fata la inca un calorifer dar nu iti pot spune sigur
      - temperatura agentului secundar cred ca variaza intre 40 si 70 grade funtcie de temperatura exterioara.
      -puterea generata de calorifer este in principal data de temperatura agentului - pentru puterile exacte la diferiti parametrii gasesti informatiile la producatorul caloriferului
      VYS Blog DIY

      Comentariu

      • ing.GRIGORE ZAHARESCU
        Membru marcant
        • 26.dec.2005
        • 584

        #4
        Cred ca ceva este in neregule.Nu cred ca un calorifer 60/100 este echivalent cu trei elem. din aluminiu.Consultati tabelele producatorilor si o sa-mi dati dreptate.O alta problema la Aluminiu este rezistenta redusa la actiunea agentului termic care este f. agresiv.Deci multa atentie!
        Cu respect,
        G.Z.

        Comentariu

        • RaduCA
          Living Legend
          • 09.oct.2005
          • 6360

          #5
          Postat în original de ing.GRIGORE ZAHARESCU
          [...] agentul termic care este f. agresiv.
          Daca sinteti amabil, ne puteti spune ce anume contine agentul termic?
          De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
          În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

          Comentariu

          • ing.GRIGORE ZAHARESCU
            Membru marcant
            • 26.dec.2005
            • 584

            #6
            Agentul termic pe linga namol mai are in componenta sa substante chimice care sunt introduse pt. a reduce coroziunea.Aceste tratamente sunt dedicate pt.instal. din FIER si au o alta reteta decit pt. alum.si o alta mare problema este faptul ca analizele apei nu se fac riguros(adica deloc) dar se introduc aceste substante absolul necontrolat.Este exact ca tratamentul medicamentos la oameni,daca este facut dupa prescrptiia unui medic ajuta daca nu devin chiar letale.
            Cu respect,
            G.Z.

            Comentariu

            • RaduCA
              Living Legend
              • 09.oct.2005
              • 6360

              #7
              Va multumesc.
              De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
              În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

              Comentariu

              • gabriel panainte
                Incepator
                • 14.ian.2006
                • 16

                #8
                Va multumesc pentru sprijin
                A venit putin mai tarziu dar tot e bine, ca mai inveti cate ceva. O sa revin dupa ce o sa primim caldura sa va spun daca "viata bate filmul".Oricum sper sa fie in regula. Sper sa nu am probleme cu aceste caloriifere din aluminiu si agentul termic sa nu le corodeze si pe acestea.
                Va multumesc inca o data .
                O sa revin sa inchid topicul cu rezultatele de dupa ce o sa vina agentu' pe conducta.
                Cu respect,
                Gabriel Panainte.
                Gabriel P

                Comentariu

                Procesare...