Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Centrale termice pe peleti

Adună
Acesta este un topic important.
X
X

• Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

• Consultant climatizare
    a răspuns
    Postat în original de samy Vezi post
    O mare rugaminte daca se poate: sunt pe punctul de a achizitiona o centrala pe peleti Biodom 27. As dori daca se poate impresii concrete de la utilizatorii acestui tip de centrala: fiabilitate, consum, etc. Si...este real faptul ca functioneaza fara cos ?(doar cu 1 m de tubulatura). Multumesc!
    Detalii legate de functionare nu stiu sa va spun. Dar in mod sigur nu o sa functioneze fara cos de fum.

Lasă un comentariu:

• samy
    a răspuns
    O mare rugaminte daca se poate: sunt pe punctul de a achizitiona o centrala pe peleti Biodom 27. As dori daca se poate impresii concrete de la utilizatorii acestui tip de centrala: fiabilitate, consum, etc. Si...este real faptul ca functioneaza fara cos ?(doar cu 1 m de tubulatura). Multumesc!

Lasă un comentariu:

• tecau_bitza
    a răspuns
    va multumesc mult pt raspuns

Lasă un comentariu:

• GAMMA
    a răspuns
    centrale peleti-lemne-cereale

Este foarte bine daca va ganditi sa va luati o centrala policombustibila care poate sa functioneze pe peleti si lemne ,aceasta combinatie pare cea mai buna varianta deocamdata ,compensandu-se pretul peletilor care este totusi ridicat in momentul de fata ,cu pretul lemnelor care este destul de accesibil,momentan.
    Acum depinde de ce buget dispuneti ca o astfel de centrala buna nu e chiar deloc ieftina,dar este si de calitate din multe puncte de vedere,vezi Tatano Kalorina.Aceste centrale mai functioneaza si cu cereale amestecate cu peleti 50/50 sau chiar 70/30 ,cunosc destule persoane care utilizeaza acest amestec ,cerelele fiind cumparate de la diverse silozuri la un pret de 250-300 ron /to.

Lasă un comentariu:

• tecau_bitza
    a răspuns
    si niste modele daca se poate

Lasă un comentariu:

• tecau_bitza
    a răspuns
    ar fi mai recomandat sa iau una care merge si cu lemne si cu peleti? sau, nu stiu va rog recomandati-mi dvs.!

Lasă un comentariu:

• Consultant climatizare
    a răspuns
    In primul rand depinde de pretul de achizitie al combustibilului, apoi de gradul de confort pe care il doriti o centrala pe lemne trebuie incarcata de 2-3 ori pe zi iar una pe pelati odata la 3-7 zile in functie de cat de mare este rezervorul de peleti.

Lasă un comentariu:

• tecau_bitza
    a răspuns
    sau una care merge si pe lemne si pe pepleti? si va rog daca puteti sa-mi dati niste preturi, recomandari

Lasă un comentariu:

• tecau_bitza
    a răspuns
    imi puteti spune va rog daca va pricepeti foarte bine care este mai buna si mai rentabila: centrala pe lemne sau cea pe peleti

Lasă un comentariu:

• secarastefan
    a răspuns
    mai ieftin 4653ron
    http://www.dedeman.ro/ro/arzator-pel...75/produs.html

Lasă un comentariu:

• Sandu_T
    a răspuns
    Postat în original de stikas Vezi post
    Am si eu o intrebare...!
    As vrea sa achizitionez un arzator de pelet pt. centrala mea. Arzatorul compatibil si care cred ca o sa fie mai eficient este SUN p7 l-am gasit pe acesata pagina la 4900 lei:
    https://www.intax.ro/arzator-peleti-sun-p7-2664p-price?
    Cunoaste cineva pagina aceasta? Stiti de unde altundeva se poate achizitiona arzatorul?

Mrs pt. informatii.
    Am văzut în Baumax. Era la cca ~5000 lei, din câte îmi aduc aminte.

Lasă un comentariu:

• Consultant climatizare
    a răspuns
    Incercati sa contactai producatorul (Ferroli) arzatorului poate va va redirectiona catre alt vanzator.

Lasă un comentariu:

• stikas
    a răspuns
    Am si eu o intrebare...!
    As vrea sa achizitionez un arzator de pelet pt. centrala mea. Arzatorul compatibil si care cred ca o sa fie mai eficient este SUN p7 l-am gasit pe acesata pagina la 4900 lei:
    https://www.intax.ro/arzator-peleti-sun-p7-2664p-price?
    Cunoaste cineva pagina aceasta? Stiti de unde altundeva se poate achizitiona arzatorul?

Mrs pt. informatii.

Lasă un comentariu:

• stikas
    a răspuns
    Postat în original de elixir Vezi post
    As avea o intrebare pentru utilizatorii de centrale pe peleti: ati incercat sa folositi tocatura lemnoasa? Teoretic ar trebui sa mearga ok, daca este uscata corespunzator! Multumesc.
    Dupa cate am citit pe alt forum, tocatura lemnoase se poate adauga pana la 20% din cantitatea de peleti totalá.

Lasă un comentariu:

• elixir
    a răspuns
    As avea o intrebare pentru utilizatorii de centrale pe peleti: ati incercat sa folositi tocatura lemnoasa? Teoretic ar trebui sa mearga ok, daca este uscata corespunzator! Multumesc.

Lasă un comentariu:

Procesare...
X