Centrale termice pe peleti

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi

  • horia16
    a răspuns
    nu ma consider un stiutor in domeniu tocmai de aceea intreb,in baza carui calcul si cu ce instrmente transforma ei 1mc de gaz in kw.
    de ex. 1mc de gaz la o soba de teracota produce x-kw,la o centrala de generatie mai veche y-kw,la o centrala prin condensatie w-kw,daca ai ard la aragaz ca sa incalzesc z-kw.
    un aparat de incalzit produce un anume nr de kw de unde si alegerea lui in functie de necesarul de kw pt a incalzii acea casa dar pt a avea acei kw vei avea diverse consumuri in functie in functie de aparat.
    fiecare tip de aparat produce sa zicem 10kw dar cu consumuri diferite.
    centrale pe gaz erau si acum 20 de ani doar ca una de 10kw din acele vremuri are un consum mai mare fata de una de ultima generatie

    Lasă un comentariu:


  • siven01
    a răspuns
    Nu ai cum sa te pacalesti , orice factura de gaze spune :
    1mc = 10,xx KW
    pret 1 leu+TVA /mc

    Eu am un vecin care si a bagat gaze , avand aceeasi suprafata de incalzit ( case facute dupa acelasi proiect ) si este cu costul la jumatate ,fata de mine .
    Eu mai am pina la conducta vreo 400 m , si pretul e prohibitiv , ptr extindere .
    Mai toti vanzatorii de centrale pe peleti prezinta USOR eronat , viitorul cost de exploatare si anume , au preluat niste calcule din ITALIA , unde gazul e pe la 0,7euro/mc si acolo intradevar este mai ieftina incalzirea pe peleti .

    Lasă un comentariu:


  • horia16
    a răspuns
    vezi ca la gaze te pacaleste rau transformarea in kw.parerea me este ca nu are nicio treaba una cu cealalta.
    multi spun ca gazele sunt mai ieftine,eu nu stiu sigur dar am vazut lume care platesc facturi de gaze cu sacul de bani

    Lasă un comentariu:


  • siven01
    a răspuns
    Pai peletii i am cumparat de prin magazine , indiferent de unde i iei sunt in jurul a 15 lei /sac ( care are 15 kg)
    De aici rezulta 1 leu /kg
    Un kg pelete are cca 4,5Kw
    Si iar rezulta : 1kw=0,22 lei
    pe cand la gaze naturale
    1kw=o,1lei +TVA

    Si mergand si mai departe cu calculul , rezulta ca este cam la jumatate costul fata de incalzirea electrica sau GPL
    PS . Daca va ganditi ca o sa luati peleti mai ieftini , luati in calcul ca vor merge mai prost , rezultat : zgura , erori in functionare , ...

    Lasă un comentariu:


  • horia16
    a răspuns
    asa este,ai dreptate doar ca sunt 2 lucruri diferite,sunt case care la care incalzirea pe lemne este mai ieftina ,altele unde lemnul este mai scump,la case ma refer de la sistemul de costruire pina la tipul de incalzire si comoditate.
    normal ca daca ai un cazan pe lemne si ai 50 de calorifere in toata casa iti convine mai mult lemnul pt ca trebuiesc temperaturi mai mari,in schimb daca ai o casa mica,foarte bine izolata,cu IP si mai esti si cocmod atunci vei iesi mult mai ieftin cu peleti,aparte investitia initiala care este mult mai mare pt a adapta lemnul la IP decat peletii.

    Lasă un comentariu:


  • nicu78
    a răspuns
    centrale termice pe peleti

    O informatie de ultima de ultima ora ...Italienii au trecut la lemne...cu toate ca peletii nu sau scumpit. O sa ma intrebati de unde stiu...am un prieten care lucreaza la un mercato si mia zis ca de obicei Italienii cumpara peletii in septembrie --octombrie ...si pina acum nu s-o vindut nici 10% din peletii...in schimb lemnele sau vindut toate...mia spus ca sint mai ieftine lemnele...
    Deci in concluzie lemnul ramine puternic , bineinteles in afara de gaz...

    Lasă un comentariu:


  • Admin.MC
    a răspuns
    Postat în original de iuliean
    Postat în original de ggelu
    Cu cele 24 grd. e o discutie intreaga .
    Doar o curiozitate : o centrala pe lemne nu e buna ? Aveti o sursa buna de peleti ? Eu cand am cautat era doar o una - fabrica de la Fagaras.
    Aceste performante obtinute de fratii Aurel si Iuliean HORNET sunt
    [...]
    Cu întreaga responsabilitate a celor afirmate,
    Iuliean HORNET
    Vorbiti despre dvs la persoana a 3-a?

    Va rog sa cititi regulmentul forumului inainte sa postati mesajul cu numarul 2 pe acest forum!

    Lasă un comentariu:


  • Consultant climatizare
    a răspuns
    Nu puteti spune ca pretul este de doua ori mai mare daca te incalzesti cu peleti daca nu spuneti si cu ce pret ati cumparat peletii respectivi.

    Lasă un comentariu:


  • siven01
    a răspuns
    @serband, poate ca o sa surprinda ceea ce o sa ti spun , insa asta e adevarul .
    Se da o casa in zona Zarnesti ( mai vecin de atat nu se poate ), 100mp , cca 260mc , cazan peleti 14,5 Kw.
    Anul trecut de sarbatori au fost temperaturi de -12 grade ziua /-18 grade noaptea .
    Ptr 10 zile cat am stat la locatie , am avut un consum orar de 5,5 KW
    Casa are geamuri temopane de lemn ( proasta etansare ) si polistiren de 5 cm )deci nu foate izolata .
    Sfatul meu , daca ai GN in apropiere , nu mai sta pe ganduri .
    Cu peleti te costa dublu fata de gaze .

    Lasă un comentariu:


  • horia16
    a răspuns
    Postat în original de 0000
    A nu se intelege ca eu ma ocup cu asta..am gasit site-ul din intamplare..ar fi o varianta o centrala pe peleti sh dar nu la pretul ala.
    eu faceam referire la centralele hornet si la @iuliean care le promoveaza pe acest forum,dar nici cu dumnealui nu am nimic doar daca nu este patronul sau persoana care decide preturile,practic eu ma refeream strict la pret si nimic mai mult.

    Lasă un comentariu:


  • 0000
    a răspuns
    A nu se intelege ca eu ma ocup cu asta..am gasit site-ul din intamplare..ar fi o varianta o centrala pe peleti sh dar nu la pretul ala.

    Lasă un comentariu:


  • horia16
    a răspuns
    @iuliean
    niste preturi mai terestre la centralele domniilor dvs nu puteti practica sau macar romanesti,stim povestea cu a fost odata ca niciodata si hornet vindea in germania enspe centrale dar pic de patriotism ca sa nu zic bun simt fata de piata romaneasca nu aveti?eu unul nu as fi pus spre vinzare in romania la asemenea preturi cind sunt meleaguri cu lume mai cretina sau mai cretina si cu bani ca sa cumpere la aceste preturi ma adresam in axclusivitate lor.
    nu o luati in nume de rau si nu fac atac la persoana ci doar la firma careia eu personal ai urez un stralucit si rasunator faliment.
    daca doriti si explicatii dece am acest sentiment il voi detalia dar nu am vrut sa ocup spatiu inutil,poate nu este nimeni interesat.

    Lasă un comentariu:


  • 0000
    a răspuns
    Cred ca toata lumea a vazut asta. Ce parere aveti?..http://centralepeletirumegus.wgz.ro/

    Lasă un comentariu:


  • Consultant climatizare
    a răspuns
    In ultima vreme au aparut din ce in ce mai multi producatori de peleti la noi in tara, in timp daca va creste cererea de peleti atunci va creste si numarul producatorilor si calitatea peletilor.

    Lasă un comentariu:


  • Arha
    a răspuns
    La un moment dat m-am gandit si eu la o centrala HORNET.
    Am renuntat din doua motive.
    1. Dependenta de peleti DE CALITATE.
    2. Pretul, aproximativ 7000 de euro cea mai ieftina centrala

    Lasă un comentariu:

Procesare...