Centrale termice pe peleti

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi

  • crinaelena
    a răspuns
    evident ca peletii astia trebuie sa intre undeva,uite una fara buncar extern,de mici dimensiuni,putere 22 kw,cu vas expansiune incorporat.http://www.misiuneacasa.ro/forum/files/171_184.jpg
    Fișiere Atașate

    Lasă un comentariu:


  • george_rebegea
    a răspuns
    Postat în original de crinaelena
    sint si centrale fara buncar.
    Toate centralele pepellet au buncar, doar ca unele sunt mai mari si se afla in afara centralei, altele au buncarul incorporat. La fel si pompa de reciclare, sau vas de expansiune.
    Fișiere Atașate

    Lasă un comentariu:


  • george_rebegea
    a răspuns
    Postat în original de Seni
    Postat în original de george_rebegea
    Postat în original de Seni
    la un apartament nu poate fi montata o astfel de centrala!
    Asa este ,dar sunt si centrale de apartament .Tot pe pellet iar cosul de fum este identic cu cel de la o centrala pe gaz sau hota.
    trebuie sa mentionam si suprafata apartamentului......
    in imagine nu prea se vede buncarul pentru peleti
    Buncarul este situat in interiorul centralei, cu o capacitate de 30 kg.

    Lasă un comentariu:


  • ar14rai
    a răspuns
    Centrala pe peleti

    Va rog sa imi spuneti si mie care e treaba cu centrala pe peleti? Este se spune economica. Stiu ca este mai scumpa decat una pe lemne.
    Dar nu stiu exact cate tone de peleti consuma intr-un an, pentru aproximativ 700 mc aer (P+M). Si cam cat costa tona. Si inca ceva... 1 mc de peleti cate kg are? Sau invers 1 tona de peleti cati mc are? Sa stiu daca am loc de depozitare...
    Multumesc. Astept raspunsuri. De la un detinator de o astfel de centrala... ca teoria este altceva...

    Lasă un comentariu:


  • crinaelena
    a răspuns
    sint si centrale fara buncar.

    Lasă un comentariu:


  • Seni
    a răspuns
    Postat în original de george_rebegea
    Postat în original de Seni
    la un apartament nu poate fi montata o astfel de centrala!
    Asa este ,dar sunt si centrale de apartament .Tot pe pellet iar cosul de fum este identic cu cel de la o centrala pe gaz sau hota.
    trebuie sa mentionam si suprafata apartamentului......
    in imagine nu prea se vede buncarul pentru peleti

    Lasă un comentariu:


  • george_rebegea
    a răspuns
    Postat în original de Seni
    la un apartament nu poate fi montata o astfel de centrala!
    Asa este ,dar sunt si centrale de apartament .Tot pe pellet iar cosul de fum este identic cu cel de la o centrala pe gaz sau hota.
    Fișiere Atașate

    Lasă un comentariu:


  • postdan
    a răspuns
    Postat în original de zxm_patrick
    Cum e frate ..cat a consumat pe zi pana acum ? Nu ne tine in suspans ..
    In suspans sunt si eu, ca mor de curiozitate. Dar nu-l sun inca sa-l intreb ca l-am stresat destul pana acu. Luni a fost cineva care sa-i regleze cazanul si sa monteze termostat in casa. Probabil ca totusi maine sau cel tarziu luni o sa-l sun sa vad ce zice dupa o saptamana de functionare. Intre timp s-a mai incalzit vremea asa ca nu va fi foarte concludent... poate l-a mai si oprit.

    Lasă un comentariu:


  • zxm_patrick
    a răspuns
    Cum e frate ..cat a consumat pe zi pana acum ? Nu ne tine in suspans ..

    Lasă un comentariu:


  • postdan
    a răspuns
    Postat în original de Skorpishor
    La cat sunt peletii? Cu livrare acasa sau transport propriu? de unde ii ia (localitatea)?
    Apropos, solutia care am ales-o eu: soba cu kit de transformare pe peleti costa putin sub 2000 Euro. Nu am aflat inca daca pot folosi in continuare soba si pentru lemne
    Am scris mai sus, 120euro/tona fara factura, in Oradea, cu livrare acasa. Nu sunt din cei mai buni, sunt inchisi la culoare, dar totusi nu plutesc pe apa, se scufunda repede.

    Lasă un comentariu:


  • Skorpishor
    a răspuns
    La cat sunt peletii? Cu livrare acasa sau transport propriu? de unde ii ia (localitatea)?
    Apropos, solutia care am ales-o eu: soba cu kit de transformare pe peleti costa putin sub 2000 Euro. Nu am aflat inca daca pot folosi in continuare soba si pentru lemne

    Lasă un comentariu:


  • postdan
    a răspuns
    Postat în original de Mircea G
    Postat în original de postdan
    Postat în original de Mircea G
    Autorizatia de la pompieri pt ce tip de incalzire si in ce conditii , este data ?
    Buna intrebare
    e necesara si la case? toti romanii cu soba in casa au autorizatie de la pompieri?
    Da ! E necesara si la case . Exemplu : linga Snagov, in 1995 , pe autorizatia de la pompieri se specifica - incalzire electrica - era interzisa incalzirea cu foc deschis . Motivul - casa era la 50 m de padure .
    Am parcurs toti pasii de obtinere a actelor ptr. construirea unei case, mai trebuie doar sa o intabulez. Nu mi-a cerut nimeni autorizatie de la pompieri. In proiect scrie clar si sursa de incalzire - cazan cu lemne.

    Lasă un comentariu:


  • Mircea_G
    a răspuns
    Postat în original de postdan
    Postat în original de Mircea G
    Autorizatia de la pompieri pt ce tip de incalzire si in ce conditii , este data ?
    Buna intrebare
    e necesara si la case? toti romanii cu soba in casa au autorizatie de la pompieri?
    Da ! E necesara si la case . Exemplu : linga Snagov, in 1995 , pe autorizatia de la pompieri se specifica - incalzire electrica - era interzisa incalzirea cu foc deschis . Motivul - casa era la 50 m de padure .

    Lasă un comentariu:


  • postdan
    a răspuns
    Postat în original de Mircea G
    Autorizatia de la pompieri pt ce tip de incalzire si in ce conditii , este data ?
    Buna intrebare
    e necesara si la case? toti romanii cu soba in casa au autorizatie de la pompieri?

    Lasă un comentariu:


  • Mircea_G
    a răspuns
    Autorizatia de la pompieri pt ce tip de incalzire si in ce conditii , este data ?

    Lasă un comentariu:

Procesare...