Centrale termice pe peleti

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Consultant climatizare
    Moderator
    • 17.oct.2007
    • 3606

    Răspuns la: Centrale termice pe peleti

    Postat în original de EduardT
    Salutare,

    M-am hotarat sa achizitionez o centrala termica cu ardere de peleti, dar nu sunt foarte hotarat asupra modelului. Datele problemei:
    -casa P+1 160m patrati, placa de beton jos, placa de sus grinzi de 12x20+dulapi de 5cm+osb de 2.2cm+parchet de 1.8cm
    -acoperisul va fi izolat cu spuma poliuretanica 10cm
    -la exterior este izolata cu polistiren 15 cm
    -parterul va fi incalzit cu instalatie in pardoseala (placa fiind izolata de 2 ori cu polistiren extrudat grafitat 3cm)
    -etajul va fi incalzit cu radiatoare

    Bugetul este de 20000 ron, marcile intre care balansez: Ferroli, Biodom, Edilkamin. Pareri?

    Multumesc,
    Eduard
    V-am raspuns pe celalalt topic, va rog frumos sa continuati discutia doar intr-o singura parte.

    Comentariu

    • muc_cel_mic
      Incepator
      • 04.apr.2010
      • 19

      centrala termica pe peleti

      salut toata comunitatea misiunea casa!
      deschid (sau redeschid) un subiect care, dupa parerea mea nu a mai fost abordat cu "seriozitate" de ceva timp.
      problema centralelor pe peleti.
      vreau sa va cer un sfat despre achizitionarea unei centrale termice pe peleti. am o casa P+E cu o suprafata de aprox 180 mp, cu o inaltime medie de 2,4 m. nu cred ca are rost sa ma apuc sa va povestesc despre izolatie, ferestre, etc., pentru ca la toate constructiile noi exista cu siguranta un termosistem, o tamplarie din PVC cu geam termopan...
      ma intereseaza doar ce fel de centrala pe peleti ar fi recomandabila pentru un asemenea spatiu si ce centrale sunt mai bune pe piata in raport pret-calitate (randament). la ultimele topic-uri am vazut ca nu prea se discuta "la subiect", multi doar exprimandu-si parerea, fara a avea o asemenea centrala, sau macar sa fi vazut functionand una...
      va multumesc!

      Comentariu

      • Consultant climatizare
        Moderator
        • 17.oct.2007
        • 3606

        Răspuns la: centrala termica pe peleti

        Postat în original de muc_cel_mic
        salut toata comunitatea misiunea casa!
        deschid (sau redeschid) un subiect care, dupa parerea mea nu a mai fost abordat cu "seriozitate" de ceva timp.
        problema centralelor pe peleti.
        vreau sa va cer un sfat despre achizitionarea unei centrale termice pe peleti. am o casa P+E cu o suprafata de aprox 180 mp, cu o inaltime medie de 2,4 m. nu cred ca are rost sa ma apuc sa va povestesc despre izolatie, ferestre, etc., pentru ca la toate constructiile noi exista cu siguranta un termosistem, o tamplarie din PVC cu geam termopan...
        ma intereseaza doar ce fel de centrala pe peleti ar fi recomandabila pentru un asemenea spatiu si ce centrale sunt mai bune pe piata in raport pret-calitate (randament). la ultimele topic-uri am vazut ca nu prea se discuta "la subiect", multi doar exprimandu-si parerea, fara a avea o asemenea centrala, sau macar sa fi vazut functionand una...
        va multumesc!
        Sfatul meu pentru inceput este sa apelati la un inginer proiectant de instalatii ce sa va intocmeasca un proiect complet, algerea echipamentelor inca din faza de proiect duc si la o dimensionare optima a spatiului tehnic necesar centralei.

        Comentariu

        • ENERGYWOOD
          Incepator
          • 28.apr.2014
          • 2

          Răspuns la: Centrale termice pe peleti

          Buna seara!

          Va stam la dispozitie cu orice fel de intrebari pentru instalatii de incalzire care functioneaza pe combustibili solizi (peleti din rumegus, brichete din rumegus, carbune, lemn si alti combustibili solizi). Elementul principal, care da randamentul functionarii centralelor si cazanelor pe peleti (arderea propriu-zisa a combusibilului) este arzatorul.

          In functie de calitatea arzatorului montat pe corpul cazanului, randamentul arderii va fi foarte bun sau foarte scazut...
          Un continut f.mic de silicium sau de alte particule de dimensiuni mici, duc la blocarea arzatorului, in cele din urma centrala intra in avarie si nu mai functioneaza.

          Pentru arzatoarele de calitate slaba, sunt necesari doar peleti in a caror compozitie sa fie lemn 100% curat.
          Singuri peleti care sunt 100% curati, sunt cei produsi de Holzindustry Schweihoffer, dar materia prima folosita de acestia provine din bustenii de molid si brad care sunt taiati, decojiti si tocati sau din rumegusul provenit din debitarea lemnului pentru obtinerea de cherestea.
          Ultima editare de PowerMC; 28.apr.2014, 17:49. Motiv: eliminare pasaj publicitar

          Comentariu

          • godaro
            Membru
            • 10.mar.2014
            • 232

            Răspuns la: Centrale termice pe peleti

            Salutare tuturor,

            Desi nu sunt un mare fan al incalzirii pe peleti din cauza pretului mare al echipamentelor, precum si al kwh produs din peleti (aprox cu 50% mai scump decat kwh produs din gaz, raportat la peleti Schweig...) am nevoie de ajutorul si de sfatul vostru in acest domeniu.

            Am o casa in constructie in Bucuresti, Sector 6 langa Militari Residence. Costul bransarii la Distrigaz depaseste 300 mil lei vechi iar vecinii mei nu vor sa contribuie, asteptand (de ani de zile) sa traga gaze Primaria sau un prost ca mine. Subiectul cu gazele este aproape incheiat

            In fine, trebuie sa ma orientez spre altceva. Am descoperit aceasta centrala pe peleti Ferroli Biopellet Tech la pret de 11.000 RON in vers de 20 KW si 14.000 RON in vers de 30 kw (vorbim aici de buncar, arzator, cazan, toate intr-o forma regulata si compacta). Necesarul meu termic il estimez undeva pe la 13kw in conditii de -15 gr afara si 24 grade inauntru, deci versiunea de 20kw ar fi suficienta.

            Spre deosebire de "vechile" centrale Ferroli compuse dintr-un cazan mixt si un arzator de peleti Sun P7, aceasta centrala este dedicata pt peleti. De asemenea ei clameaza ca nu e nevoie de cos de fum, dar nu asta e problema.

            Pretul pare neverosimil de mic comparativ cu majoritatea produselor similare ce se invart in jurul sumei de 5000 EUR, sau EcoHornet ce ajunge pe la 7-8000 EUR ! Despre Ferolli mi-am facut impresia ca sunt un brand cu o calitate rezonabila (nu de top, dar rezonabili).

            Sunt curios daca exista colegi de forum care poseda sau cunosc acest echipament. De asemenea, as dori sa cunosc parerea vostra despre pretul amintit mai sus. Din punctul meu de vedere o centrala pe peleti cu un cost de achizitie si PIF (adica incluzand cos de fum, automatizari, etc) de peste 5-6000 de EUR devine nerentabila inclusiv in comparatie cu o centrala electrica (presupunand existenta unui bransament adecvat)! dar in fine, nu asta e discutia ci centrala sus amintita, si as dori sa ne limitam strict la peleti.

            Multumiri anticipate pt parerile voastre.

            Comentariu

            • Consultant climatizare
              Moderator
              • 17.oct.2007
              • 3606

              Răspuns la: Centrale termice pe peleti

              Din ce am auzit este o centrala buna, atentie insa ca montajul sa se faca cu toate accesoriile si echipamentele necesare (vane de amestec, vas tampon, pompe de circulatie, etc) in functie de schema propusa de proiectant. Un montaj incorect poate duce la un consum mare de combustibil.

              Comentariu

              • godaro
                Membru
                • 10.mar.2014
                • 232

                Răspuns la: Centrale termice pe peleti

                Multumes pt raspuns. Evident ca nu ne scumpim la tara^tze
                Eram curios de unde vine diferenta de pret. De ex o centrala Ecohornet costa 7500 de EUR fara TVA!!
                De unde vine diferenta asta de pret !? Cu ce este Ferolli mai proasta ca Ecohornet (sau altele) ?

                Comentariu

                • Consultant climatizare
                  Moderator
                  • 17.oct.2007
                  • 3606

                  Răspuns la: Centrale termice pe peleti

                  Nu cred ca sunt mai proaste Ferolli si intradevar preturile celor Ecohornet sunt cam ridicate in comparatie cu alti producatori.

                  Comentariu

                  • godaro
                    Membru
                    • 10.mar.2014
                    • 232

                    Răspuns la: Centrale termice pe peleti

                    cine poate sa imi traduca si mie urmatoarea recomandare?

                    "In cazul montarii cazanului fara cos de fum se recomanda echiparea instalatiei cu o sursa auxiliara de energie electrica (UPS, generator electric etc) pentru functionarea in deplina siguranta (situatiile cand se intrerupe accidental alimentarea cu energie electrica a imobilului)."

                    eu personal nu inteleg legatura intre UPS si cosul de fum (de fapt lipsa lui)

                    Comentariu

                    • coby
                      Living Legend
                      • 21.feb.2012
                      • 6865

                      Răspuns la: Centrale termice pe peleti

                      Probabil se refera la utilizarea unui ventilator/ exhaustor care sa poata evacua chiar daca se taie curentul ? Asa ma gandesc .
                      Si din nimicuri poti face ceva bun .

                      Comentariu

                      • godaro
                        Membru
                        • 10.mar.2014
                        • 232

                        Răspuns la: Centrale termice pe peleti

                        da, are sens. multumesc

                        Comentariu

                        • bluebilly
                          Incepator
                          • 28.aug.2012
                          • 7

                          Răspuns la: Centrale termice pe peleti

                          stiu pe cineva care si-a cumparat un Ferroli Termogiove 24. Cost aproximativ 12000, fara boiler.
                          Suprafata incalzita 126 mp. Etaj 4-5 calorifere, parter incalzire doar de la centrala.
                          Sunt curios care vor fi costurile.

                          Comentariu

                          • Consultant climatizare
                            Moderator
                            • 17.oct.2007
                            • 3606

                            Răspuns la: Centrale termice pe peleti

                            Sa ne tineti si pe noi la curent cu respectivele costuri daca reusiti sa le aflati.

                            Comentariu

                            • GAMMA
                              Incepator
                              • 22.iul.2009
                              • 44

                              Răspuns la: Centrale termice pe peleti

                              Nu sunt chiar deloc fan Eco...dar dupa parerea mea diferenta este mare din toate punctele de vedere.
                              cvgghh

                              Comentariu

                              • GAMMA
                                Incepator
                                • 22.iul.2009
                                • 44

                                Răspuns la: Centrale termice pe peleti

                                Pot sa-ti raspund cu placere si pana la urma fiecare procedeaza cum doreste,pentru mine este tot bine daca sfatul meu este luat in seama sau nu!
                                Daca nu ar fi existat o legatura stransa intre aceste doua lucruri fii sigur ca nu s-ar fi pomenit nicicum de acestea !Am scris de o mie de ori peste tot ca EU nu mai cred in vrajeli din acestea de marketing referitoare la" centrale pe peleti fara cos ",in ultima vreme am atentionat multa lume,unii au ascultat si dorm foarte linistiti chiar daca au avut costuri suplmentare la inceput,altii au fost mai incapatinati si se risca in continuare... Datorita faptului ca se monteaza in nestire aceste centrale in continuare de fel de fel de asa zisi "instalatori de cartier"cu acele racorduri flexibile din inox,si nu cu un cos de fum vertical bine dimensionat care sa asigure un tiraj optim,de aceea se incendiaza aceste cazane deoarece in timp ce se opreste curentul nu mai functioneaza acel exhaustor de gaze de ardere,racordul flexibil (sau chiar fix ),poate avea mari depuneri in interior,nu exista evacuare de gaze de ardere si flacara se intoarce aprinzandu-se peletii din rezervor.E simplu...Numai bine!
                                cvgghh

                                Comentariu

                                Procesare...