Centrale termice pe peleti

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • postdan
    a răspuns
    Total de acord cu tine. Eu ma refeream la RaduCA.
    Saptamana asta merg sa vad un cazan ptr. o casa in jur de 200mp. Am inteles ca tona de peleti o va cumpara proprietarul casei cu ~120-130euro. Cazanul a fost ~3100e. Peste 1-2 luni vedem ce zice, daca e multumit. Eu profit de experienta lui ptr. ca si eu va trebui sa iau cazan

    Postat în original de Skorpishor
    @postdan: te referi la ce am postat înnainte? Aia cu semineul pretabil la bloc? Dacă da, am postat tocmai pentru că sunt de acord cu tine şi mi s-au părut cam aiurea discuţiile cu a instala o centrală pe peleţi la bloc unde sunt potrivite asemenea alternative.
    Cât despre mine, eu vreau să instalez o centrală "serioasă" la o casă la a cărei fundaţie sper să apuc să o torn săptămânile viitoare.
    Şi eu cred că acesta este un subiect fierbinte, şi mie mi se par centralele pe peleţi o foarte bună soluţie pentru prezent deja, nu doar pentru viitor. Şi cred că ar fi interesantă separarea discuţiei în topicuri diferite pentru centrale pentru case de 150-300 mp sau mai mari şi blocuri unde soluţiile după părerea mea arată total diferit. Greşesc?

    Lasă un comentariu:


  • Skorpishor
    a răspuns
    @postdan: te referi la ce am postat înnainte? Aia cu semineul pretabil la bloc? Dacă da, am postat tocmai pentru că sunt de acord cu tine şi mi s-au părut cam aiurea discuţiile cu a instala o centrală pe peleţi la bloc unde sunt potrivite asemenea alternative.
    Cât despre mine, eu vreau să instalez o centrală "serioasă" la o casă la a cărei fundaţie sper să apuc să o torn săptămânile viitoare.
    Şi eu cred că acesta este un subiect fierbinte, şi mie mi se par centralele pe peleţi o foarte bună soluţie pentru prezent deja, nu doar pentru viitor. Şi cred că ar fi interesantă separarea discuţiei în topicuri diferite pentru centrale pentru case de 150-300 mp sau mai mari şi blocuri unde soluţiile după părerea mea arată total diferit. Greşesc?

    Lasă un comentariu:


  • postdan
    a răspuns
    Re: informatii mai actuale

    OK. Ii las pe ceilalti forumisti sa judece daca s-a discutat sau nu aiurea despre cazan pe peleti la bloc. V-ati legat de la inceput de acest amanunt si vad ca l-ati tot tinut in atentie. Noroc ca pe parcurs s-au mai aflat niste detalii despre cazanele pe peleti.
    Nu vreau sa intru in polemica, aici pun punct observatiilor mele.
    Revenind la topic, eu unul am incredere in cazanele pe peleti si as prefera sa am asa ceva la casa. Anul viitor urmeaza sa imi achizitionez solutia de incalzire a casei si chiar iau in serios acesta varianta. Sper sa reusesc sa aflu mai multe de la o cunostinta care isi instaleaza CT pe peleti saptamana asta. Voi incerca sa aduc informatii noi direct de la un utilizator.

    Postat în original de RaduCA
    Postat în original de postdan
    Am citit acest topic si mi s-a parut aberant cum s-a comentat aiurea ideea ca ar fi un cazan bun si la bloc. [...]
    Dacă l-aţi citit, probabil că aţi făcut-o în mare viteză, pentru că altfel aţi fi remarcat că nu s-a discutat ideea de a folosi o centrală de bloc. Este drept că s-a discutat şi despre ideea de a folosi cîte o centrală pentru fiecare apartament, dar "comentariile aiurea" au vizat cu totul altceva. Se pare că Dvs. nu aţi reuşit să vedeţi pădurea din cauza copacilor.
    Aveţi dreptate cînd spuneţi că, în privinţa peleţilor, lucrurile s-au mai schimbat. Dar sper că nu şi atitudinea celor care care nu se lasă păcăliţi de comercianţii fără scrupule.

    Lasă un comentariu:


  • Skorpishor
    a răspuns
    Eu am văzut pe web nişte sobe cu peleţi care arată ca nişte şeminee, se dă numărul de kW radiaţi şi numărul de kW produşi pentru încălzirea apei. Mie mi se pare o alternativă pentru mulţi locuitori de la bloc. Să urci cu 2 saci (de 15 kg) de peleţi pe săptămână (mai ales dacă ai lift) mi se pare destul de incomod dar nu nerealizabil. Mai ales dacă mai ei un garaj sau boxă unde să depozitezi.
    Am văzut de exemplu oferta la 2003 Euro la o firmă care mi se pare oricum cam scumpă:
    Descriere - SEMINEU CU PELETI COMFORT MINI
    Semineu cu peleti
    Dimensiuni 700X550X449 mm
    Capacitate totala rezervor alimentare 12 Kg
    Greutate 140 Kg
    Putere termica globala 3,5-7,8 Kw
    Putere termica utila 3,0-6,2 Kw
    Capacitate peleti 0,7-1,6 Kg/ora
    Consum electric 80-140 W
    Consum electric la aprindere 280 W
    Diametru iesire fum 80
    Ventilator de convectie
    Termostat
    Termostat de siguranta
    Cronotermostat
    Aprindere electrica

    Mie mi se pare la prima vedere o alternativă şi pentru bloc. Ok, cineva interesat ar trebui să mai caute oferte, să compare preţiri, etc, dar mi se pare un punct bun de plecare
    Şi arată aşa, ceea ce se pretează la orice lux:
    Fișiere Atașate

    Lasă un comentariu:


  • Mircea_G
    a răspuns
    Ca vrem sau nu , lucrurile evolueaza si indiferent cit am fi de reticenti , centralele pe peleti intra si pe piata noastra . Problema este ca piata noastra e atipica , plina de comercianti smecheri si fara scrupule a caror prima idee este sa faca bani ( multi ) nu sa rezolve un segment de piata . Acesta este motivul pt care inca se privesc cu suspiciune produsele noi aparute , nu avem garantia ca se aduce un produs bun , ca se va asigura un service de durata si eficient , ca aprovizionarea cu materie prima nu se va face cu sincope ....motive suficiente ca multi sa se uite " in dungi " si sa trateze " noutatea " aparuta aici ca pe un rebut de dincolo ! Aici este vina comerciantilor , e politica lor de 20 de ani . Cind mai multi posibili cumparatori vor avea date suficiente si garantia ca produsul " merita " lucrurile se vor schimba . Tot vina comerciantilor este ca nu dau date suficiente despre cum " merg ", care sint plusurile si minusurile ...practic lasa pe cumparatori sa faca experimente . Ei bine , toate aceste duc , pina la adunarea de informatii , la " luarea la misto " a tot ce e nou . O reactie fireasca , normala .

    Lasă un comentariu:


  • RaduCA
    a răspuns
    Re: informatii mai actuale

    Postat în original de postdan
    Am citit acest topic si mi s-a parut aberant cum s-a comentat aiurea ideea ca ar fi un cazan bun si la bloc. [...]
    Dacă l-aţi citit, probabil că aţi făcut-o în mare viteză, pentru că altfel aţi fi remarcat că nu s-a discutat ideea de a folosi o centrală de bloc. Este drept că s-a discutat şi despre ideea de a folosi cîte o centrală pentru fiecare apartament, dar "comentariile aiurea" au vizat cu totul altceva. Se pare că Dvs. nu aţi reuşit să vedeţi pădurea din cauza copacilor.
    Aveţi dreptate cînd spuneţi că, în privinţa peleţilor, lucrurile s-au mai schimbat. Dar sper că nu şi atitudinea celor care care nu se lasă păcăliţi de comercianţii fără scrupule.

    Lasă un comentariu:


  • postdan
    a răspuns
    informatii mai actuale

    Am citit acest topic si mi s-a parut aberant cum s-a comentat aiurea ideea ca ar fi un cazan bun si la bloc. Cred poate fi construita o incapere speciala langa bloc in care sa fie montat un cazan cu peleti, cu toate autorizatiile de rigoare, cu cos de fum pe langa bloc, iar cazanul respectiv sa asigure incalzirea mai multor apartamente. Nu toti avem gazul la indemana si poate uneori ar fi mai rentabila o solutie "de bloc" decat sistemul central de termoficare.
    In alta ordine de idei, fata de acum 1-2 ani s-au schimbat un pic lucrurile pe piata cazanelor pe peleti si a producerii de peleti, Cazane se gasesc acum si la ~3000e (stiu pe cineva care asteapta sa-i fie montat saptamana viitoare) iar producatori de peleti sunt din ce in ce mai multi pentru ca e o afacere buna. In Bihor stiu cel putin 1 producator si inca unul care acum isi pune la punct fabrica. Poate mai sunt si altii.
    Daca aveti informatii actuale despre aceste cazane si pretul la peleti va rog sa scrieti aici.

    Lasă un comentariu:


  • Skorpishor
    a răspuns
    Postat în original de crinaelena
    in jur de vreo 14-15 mil. la Dedeman,parca atit costa ....vorbim de arzator.
    wooooow, super ieftin

    Lasă un comentariu:


  • crinaelena
    a răspuns
    in jur de vreo 14-15 mil. la Dedeman,parca atit costa ....vorbim de arzator.

    Lasă un comentariu:


  • Skorpishor
    a răspuns
    Eu neavand gaz la viitoarea mea casa am ajuns la concluzia ca cea mai comoda si (poate) ieftina solutie pentru mine ramane soba cu peleti.

    Vis-a-vis de poluare am citit pe undeva o comparatie cu alte sisteme, si acolo era pus 1500 euro din partea statului (nu roman, bineinteles, dar nici nu stiu unde, cred ca la nemti sau austrieci) ca subventie pentru cazanul ecologic. Da, peletii sunt produsi din rumegusul care e oricum in exces, si care, spre exemplu, in zona Bucovinei a lasat raurile fara pesti deoarece era lasat pe mal si dus de apa. Peletii ard foarte bine, producand foarte putin CO2 si produce extrem de putina cenusa.

    Eu as prefera o instalatie in care sa pot arde si resturi de lemn din cand in cand. Am vazut un cazan de la ferroli cu un arzator, combinatia: GFN+SUN P7 (e ok ca am numit o marca sau se considera reclama? daca da sterg numele). Insa oricat am cautat nu am gasit nicaieri oferta la arzator. Un cazan din ala e vreo 2000 de RONi deci nici 600 de euro, dar nici o idee cat e arzatorul.
    Mai are cineva ceva experienta ca utilizator? Ati mai gasit alte oferte concrete?
    Eu acum trebuie sa vorbesc cu arhitecta si ma intereseaza cat de repede o solutie

    Lasă un comentariu:


  • Loganix
    a răspuns

    Lasă un comentariu:


  • RaduCA
    a răspuns
    Postat în original de Loganix
    [...] acesti peleti "sug" ceva de vis umezeala [...]
    Au randament mai bun ca produsul Ceresit?

    Lasă un comentariu:


  • crinaelena
    a răspuns
    in schimb el acolo o foloseste cind vrea o incalzire ultrarapida a ambientului,in rest....murala pe gaz.

    Lasă un comentariu:


  • crinaelena
    a răspuns
    problema ca in vest acesti peleti se cumpara ambalati in saci de plastic.
    un prieten de al meu "italian",nici nu concepe sa cumpere vrac(are si el o soba pe pelete,a dracu de rentabila e drept).
    si ei prefera sa cumpere peletele sub forma de calupuri.

    Lasă un comentariu:


  • Loganix
    a răspuns
    Oameni buni,
    de ce nu lasam omu sa-si vanda marfa pt ca e clar ca asta vrea,pt ca noi pana la urma suntem capabili sa alegem sau nu un anumit sistem de incalzire in functie de avantajele si dezavantajele lui.Cred ca ar fi potrivit ca acest forum (minunat si plin de informatii utile de altfel) sa primeasca o arie pt vanzari ca sa nu stricam alte arii cu unele incercari fostate de a vinde ceva.
    Si eu sunt in cautarea unei centrale si intr-un timp inclinam si eu pt peleti din motive de lejeritate si de autonomie mare, numai ca am realizat ca pt a stoca cantitatea necesara am nevoie de un C.A.P nu de o camera tehnica si anexa a casei.
    Sunt doua probleme cu peletii:
    1. Spatiul de depozitare care trebuie sa fie uscat, pusi pe paleti si nu pe prea multe randuri suprapuse pt ca acesti peleti "sug" ceva de vis umezeala
    2. Pretul peletilor pt ca eu stiu ca sunt doar 2 firme producatoare de asa ceva deci practic nu exista prea mare concurenta de unde si pretul fluctuant.Risti ca azi sa iei sacul de peleti cu ex; 10 ron/sac si maine daca creste cererea sa-l iei cu cat vor altii.
    Nu am nimic cu principiul centralei dar......cred ca are destule minusuri

    Lasă un comentariu:

Procesare...