Centrale termice pe peleti

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • cheluakame
    Living Legend
    • 27.oct.2012
    • 2391

    Răspuns la: Centrale termice pe peleti

    3 saci x 15 kg = 45 kg peleti

    45 x 5.1 kwh = ~230 kwh

    230 x 0.8 randament = 184 kwh

    183 / 12 ore = ~15 kwh


    Tinand cont ca tavanul si posibil nici pardoseala nu este izolata, eu sunt de parere ca acesta este consumul casei. Eu unul nu stiu daca se mai poate scade din consum fara a termoizola casa.

    Inainte sa incepeti sa investiti in puffere, cumparati vata de sticla si asterneti macar 20 cm prin pod. O sa vedeti diferenta de consum.
    iTermice --- Sursa ta de caldura

    Comentariu

    • Maestrul Max
      Living Legend
      • 28.iul.2006
      • 6886

      Răspuns la: Centrale termice pe peleti

      Postat în original de mirabela
      am inteles,dar pe vremea aceasta consuma 3saci/zi,deci in decembrie va consuma si mai mult...deja 3 saci/zi sunt 90 /luna adica vreo 1400 ron,ceea ce mi se pare foarte mult avand in vedere ca nici nu stau in pantaloni scurti.cum se opreste centrala ,caloriferele se si racesc.cineva ne-a zis de puffer ,ca ar mentine apa calda in calorifere.altcineva ne-a zis ca nu are rost sa montezi puffer la centrala pe peleti,ca nu da randament...deci?cine are dreptate?
      Treceti centrala pe lemne, cu 1400 lei luati 6 metri steri de lemne care va ajung sa incalziti casa circa 3-4 luni. Daca mai investiti si in puffer ajungeti la sapa de cauciuc.
      Cu stima.

      Comentariu

      • godaro
        Membru
        • 10.mar.2014
        • 232

        Răspuns la: Centrale termice pe peleti

        Maestre Max, nu va suparati pe mine, dar centrala pe lemne nu se preteaza oricui. Aveti dreptate ca lemnul este ieftin dar exploatarea unei centrale pe lemn nu este chiar la indemana. Noi nu stim daca (,) colega noastra @mirabela are posibilitatea sa bage lemne pe foc din 6 in 6 ore (ca vad ca puffer-ele nu va plac) sau sa curete centrala asa cum si cand scrie la carte. Eu insumi nu sunt dispus sa fac lucrurile astea si nu sunt nici olog si cred ca nici puturos. Noi muncim mult si ajungem seara tarziu acasa. N-are cine sa ne bage lemne pe foc in timpul zilei, iar de frecat fumurile in fiecare w-e nici nu vreau sa aud. Pt. 1000-1500 RON economie pe sezon cu lemnele nici nu ma complic ...

        revenind la speta @mirabelei, ma gandesc ca fiind inceput de sezon o fi consumat centrala mai mult ca sa incalzeasca casa

        Comentariu

        • GAMMA
          Incepator
          • 22.iul.2009
          • 44

          Răspuns la: Răspuns la: Centrale termice pe peleti

          Postat în original de mariuspa
          O intrebare.. peletii de la Iasi sunt de lemn? Sau sunt din coji de seminte de floarea soarelui? Am gasit anunturi pe net cu peleti din floarea soarelui, foarte ieftini, dar vad ca nu exista decat la Iasi. Daca da.. ce parere aveti? Sunt eficienti? Cenusa multa?
          Nu se produc numai la Iasi peleti din floarea soarelui,se fac si la Galati ,si la Constanta,de acestia din urma nu pot sa dau detalii deoarece nu i-am probat dar pe cei de la Iasi i-am probat pe mai multe tipuri de cazane si cred ca sunt ok .E adevarat,lasa putin mai multa cenusa decat peletii din lemn dar nu vad asta un impediment asa de grav.
          cvgghh

          Comentariu

          • GAMMA
            Incepator
            • 22.iul.2009
            • 44

            Răspuns la: Centrale termice pe peleti

            Postat în original de mirabela
            Buna ziua!Am o casa de 130mp si am cumparat o centrala pe peleti idrobox 25.Acesta este primul an de folosinta si desi nu au fost temperaturi cu - ,mi se pare ca centrala consuma foarte mult,mai exact 2-3 saci de peleti/noapte (ziua o opresc momentan).
            Intrebarea mea este : pot face ceva sa consume mai putin?Oare e util un puffer?Pe net am gasit pareri diferite si sunt confuza.Se pricepe cineva sa imi spuna daca montarea unui puffer,ar duce la un consum mai mic de peleti?Multumesc!
            Nimeni nu a sesizat faptul ca dumneavoastra nu mergeti cu centrala in mod continuu,daca ziua o opriti este si normal sa consumati mult decat normal deoarece in fiecare seara o luati de la zero cu centrala si instalatia rece.Cu pufferul nu faceti nicio branza dupa parerea mea,mai bine montati un termostat de ambient si mentineti o temperatura constanta .
            cvgghh

            Comentariu

            • mirabela
              Incepator
              • 31.oct.2014
              • 10

              Răspuns la: Centrale termice pe peleti

              Ziua o opream pt ca se pastrau in casa 22gr.
              Oricum la ultima incarcare am tinut-o non-stop si tot 2 saci/zi a consumat si nici cald sa stau in maieu nu a fost!Sincera sa fiu,poate nici nu am reglat-o noi cum trebuie.Ea are 5 trepte de putere,am incercat sa o tinem pe 3 si apa la 60 gr,am pus si pe 5 si apa la 70 gr...nu stim cum e mai bine!
              Cat despre trecut pe lemne nu stiu daca se poate la acest tip de centrala.

              Comentariu

              • mirabela
                Incepator
                • 31.oct.2014
                • 10

                Răspuns la: Centrale termice pe peleti

                Avem si termostat...

                Comentariu

                • GAMMA
                  Incepator
                  • 22.iul.2009
                  • 44

                  Răspuns la: Centrale termice pe peleti

                  Postat în original de mirabela
                  Avem si termostat...
                  Daca aveti termostat de ambient este bine dupa parerea mea sa-l setati pe o singura temperatura de referinta,de exemplu 22 C, fara sa opriti centrala deloc.Incercati acest lucru vreo 3 zile si dupa aceea trageti concluziile .
                  Nu stiu ce fel de reglaje aveti dar firma care v-a vandut centrala nu va poate ajuta? Asa ar trebui in conditii normale!
                  cvgghh

                  Comentariu

                  • mirabela
                    Incepator
                    • 31.oct.2014
                    • 10

                    Răspuns la: Centrale termice pe peleti

                    avem idrobox 25,am cumparat-o de la dedeman,ne-au dat manual si cam atat!am setat pe 23 grade,ne consuma mult...pai la 3 saci/zi sunt 90 /luna,adica vreo 1400ron!

                    Comentariu

                    • Sandu_T
                      Membru Marcant
                      • 18.nov.2011
                      • 357

                      Răspuns la: Centrale termice pe peleti

                      Postat în original de mirabela
                      Casa este izolata cu polistiren de 10cm,doar parter.Tavanul nu e izolat,usile si geamurile sunt tip termopan,dar nu stiu alte detalii.
                      Investiți în izolație, mai ales în tavan.
                      Ştiu puţin din tot şi mult din nimic

                      Comentariu

                      • GAMMA
                        Incepator
                        • 22.iul.2009
                        • 44

                        Răspuns la: Centrale termice pe peleti

                        Nu vreau sa mai pun si eu sare pe rana,dar ce ati ales sa cumparati,asta aveti, ieftineala cu performante foarte scazute...plus ca nu va baga nimeni in seama cand apare o problema,lucru care nici mie nu-mi place chiar deloc.Dupa cum sustin si colegii, eu zic sa puneti mare accent in urmatoarea perioada pe izolarea casei pentru a avea un consum mai mic de peleti.
                        Tocmai din aceasta cauza si datorita acestor situatii nefericite se generalizeaza ca incalzirea cu peleti este nerentabila pentru unii.
                        cvgghh

                        Comentariu

                        • godaro
                          Membru
                          • 10.mar.2014
                          • 232

                          Răspuns la: Centrale termice pe peleti

                          ma gandesc ca o fi si o problema de reglaje. @mirabela, daca as fi in locul tau l-as chema pe acela care mi-a facut Punerea in Functiune si l-as ruga sa se mai uite un pic la reglaje !

                          din manualul Idrobox (link) vad urmatoarele

                          Cap. 3.9 Meniu Retete
                          Sobele dispun de 4 programari de combustie, denumite retete(RICE). Fiecare reteta este tarata la diversi parametri ; dupa tipul de combustibil,puteti alege caderea pelletului sau
                          aerul destinat combustiei cele mai corecte: valoarea vine modificata in baza marimii pelletului, puterii de combustie a pelletului (daca pelletul e mic si cade usor in focar, se
                          recomanda programare o reteta la minim, daca in schimb se utilizeaza un pellet lung, se recomanda programarea la o reteta mai mare).


                          de asemenea mai vad ca:
                          Cand se schimba tipul de pellet, daca in focar raman reziduuri nearse se recomanda sa se schimbe reteta programata. Carburatia corecta este atunci cand flacara este luminoasa si vie.

                          deci cred ca e loc de intors destul de mult pana se nimeresc reglajele corecte in functie de calitatea peletului.

                          Comentariu

                          • cheluakame
                            Living Legend
                            • 27.oct.2012
                            • 2391

                            Răspuns la: Centrale termice pe peleti

                            Mai oameni buni, sa incalziti o casa de 140 mp fara izolatie, mai ales la tavan nu se poate face cu 2 kg de peleti.

                            Oricat ati regla centrala, o economie mai mare de 4-5% nu se va face. Adica nu va mai consuma 2 saci pe zi, va consuma aproape 2 saci ...
                            iTermice --- Sursa ta de caldura

                            Comentariu

                            • mirabela
                              Incepator
                              • 31.oct.2014
                              • 10

                              Răspuns la: Centrale termice pe peleti

                              Casa este izolata la exterior cu polistiren de 10 cm si l-am intrebat pe sot despre podea si mi-a zis ca este cu polistiren de 2cm,deci nu vorbim de o casa neizolata!

                              Comentariu

                              • mirabela
                                Incepator
                                • 31.oct.2014
                                • 10

                                Răspuns la: Centrale termice pe peleti

                                Nu inteleg la ce te referi cand zici ieftineala...te referi la centrala ca e ieftina?

                                Comentariu

                                Procesare...