Centrale termice pe peleti

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi

  • ovi_ice
    a răspuns
    Tocmai am terminat si eu de citit tot ce s-a discutat despre aceste centrale...dragutz, n-am ce sa zic. Si cred ca este de viitor, dar nu cred ca vor avea "priza" la public intr-un viitor apropiat.

    Va cred pe cuvant ca majoritatea tarilor din UE folosesc aceste centrale (ma rog, sa zicem acest tip de combustibil...pt ca tocmai el a starnit controverse), DAR presupun ca acolo sunt oameni platiti ca sa aduca peletii si sa-i incarce in containerul centralei, poate sunt si firme specializate care iau rumegusul ars (zgura de care vorbeati) ca sa-l foloseasca ca ingrasamant, eventual iti mai dau si bani pt sacu de zgura.

    Pana sa fie asa si la noi, mai este! Altfel, vorba d-lui Raduca : o sa vezi pe unul cum aduce sacu de peleti in carca, iar pe altu cum duce galeata de zgura.

    Centralele astea poate "merg" si intr-un apartament, dar tot in unul din UE, care e cat o scara intreaga de bloc din blocurile noastre comuniste..un apart de 2 cam in Austria are cam 150 mp...acolo se poate amenaja o camera speciala (pt ca trebuie totusi niste conditii optime de depozitare pt acei peleti, nu ?...parca ziceati ceva de umiditate optima..).

    Poate peste 10 ani (hai poate 5 - sa nu fiu pesimist), aceste centrale vor fi folosite ca centrale de bloc sau la vile, institutii.

    Dar repet, pana ce nu vor fi si firme care sa aiba grija de "aprovizionarea" centralei si de colectarea zgurei (si asta la costuri ok, nu cum iau romanii pielea de pe tine), nu cred ca o sa se orienteze cineva spre asa ceva.

    Va felicit totusi ca ati avut initiativa de importa astfel de centrale (repet, si eu cred ca sunt de viitor), dar este nevoie si de prezenta altor servicii ca sa le putem exploata.

    Lasă un comentariu:


  • VD-6
    a răspuns
    Si totusi, energia verde poata sa castige teren in Romania.

    Lasă un comentariu:


  • RaduCA
    a răspuns
    Sigur ca da...

    P.S. Presupunerea mea din precedentul post n-a fost gresita.

    Lasă un comentariu:


  • VALTEC DOMUS
    a răspuns
    Ca sa fiu obiectiv, trebuie cu totii sa ne raportam la UE, ce se intampla in Romania este departe de UE. Ca sa facem cat mai usoara perioada de tranzitie, trebuie sa invatam direct de la UE.

    Lasă un comentariu:


  • RaduCA
    a răspuns
    Postat în original de VALTEC DOMUS
    [...] pentru a evita orice sincope datorate mediului politic sau economic. [...]

    Sintem legati fara scapare de aceste medii, nu se pot disocia acest aspecte.

    P.S. Dupa formulare, se pare ca aveti in plan candidatura pentru o functie europeana sau parlamentara. Sau ati citat iar dintr-un site UE?

    Lasă un comentariu:


  • VALTEC DOMUS
    a răspuns
    De aceea dorim sa aducem in Romania atat tehnologia cat si materia prima-combustibilul (peletii), pentru a evita orice sincope datorate mediului politic sau economic.

    Peletii sunt un combustibil modern si economic, utilizatorul final este cel care decide aplicarea tehnologiei, in ultima instanta.

    Lasă un comentariu:


  • ing.GRIGORE ZAHARESCU
    a răspuns
    Promovarea combust.biologici trebuieste coraborata cu masuri de eliminarea pierderilor de energie.La noi in tara legislatie este dar aplicarea ei este lenta chiar inegzistenta.Motivele acestei stari de fapt este simpla,sau promovat persoane care nu au o pregatire adecvata,sau daca o au suportul financiar este f. greoi de accesat sau inposibil.Totul depinde inca de politic,spre marea noastra rusine.Lupta politica pt. acapararea zonelor economice de anumite cercuri,face ca masurile finale intirzie sa apara.Este mult de discutat pe aceasta tema,si rezultatele sunt minime.

    Lasă un comentariu:


  • VALTEC DOMUS
    a răspuns
    Daca urmariti derularea discutiilor, am punctat elemente esentiale ale acestui tip de energie, UE va obliga in viitor tarile membre la utilizarea energiilor alternative, cum sunt peletii.

    Lasă un comentariu:


  • crinaelena
    a răspuns
    parerea mea ca asa ar fi trebuit sa incepeti de la bun inceput si sa argumentati,dar mai serios,existenta si pe viitor a acestei resurse.
    probabil ca peste vreo 60 ani centralele pe gaz vor fi de domeniul trecutului,deci trebuie sa intelegeti ca unii dintre noi sintem mai interesati de tipul de combustibil,mai mult decit de o anume marca.

    Lasă un comentariu:


  • VALTEC DOMUS
    a răspuns


    Durata de viata a unui copac este sub 100 de ani, anumte specii ajung la maturitatea de taiere in 15-30 de ani.

    In urmatorii 30 de ani lemnul va fi mai ieftin ca energie decat orice energie fosila.

    Lasă un comentariu:


  • crinaelena
    a răspuns
    iar ptr. lemn din ce in ce mai multi inlocuitori.
    mobila din lemn masiv costa acum cit un Maybach.

    Lasă un comentariu:


  • crinaelena
    a răspuns
    Postat în original de VALTEC DOMUS
    Peletii sunt rezultati din rumegus, acest rumegus provine de la prelucrarea lemnului. Nu se va opri niciodata productia de mobila sau obiecte din lemn, civilizatia are nevoie de aceste lucruri. Suprafetele utilizate se vor impaduri. In Europa se produc anual peste 1.000.000 tone de peleti.
    bun,ce nu pricep tocmai asta-i ritmul taierilor nu-i mult mai mare decit cel al impaduririlor?
    un copac,stiam eu,creste cam intr-o suta de ani ,sau spun prostii ?

    Lasă un comentariu:


  • VALTEC DOMUS
    a răspuns
    Peletii sunt rezultati din rumegus, acest rumegus provine de la prelucrarea lemnului. Nu se va opri niciodata productia de mobila sau obiecte din lemn, civilizatia are nevoie de aceste lucruri. Suprafetele utilizate se vor impaduri. In Europa se produc anual peste 1.000.000 tone de peleti.

    Lasă un comentariu:


  • PowerMC
    a răspuns
    Daca doriti sa mai discutati pe marginea solutiilor pe care le promovati ar putea fi in regula - altfel - nu va pot permite sa jigniti membrii FORUMULUI, asa cum ati incercat sa o faceti prin ultimele mesaje.
    Daca mai continuati in aceasta maniera ma vad nevoit sa va exclud de pe FORUM.

    Orice alt mesaj care nu va avea legatura cu subiectul discutiei va fi sters.

    Lasă un comentariu:


  • crinaelena
    a răspuns
    bine domnule Domus, da de unde atita pelete totusi?
    argumentati dvs, cum este de viitor cind se macelaresc padurile astea zi de zi ?
    de ce nu centrale pe porumb,ca asta il scoti an de an,un copac il plantezi azi,cam in cit timp creste ?

    Lasă un comentariu:

Procesare...