Centrale termice pe peleti

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • VALTEC DOMUS
    a răspuns
    Suntem pe un site public si sper ca izitatorii acestui forum sa inteleaga care sunt avantajele acestui nou sistem de incalzire pe baza de surse de bioenergie cum sunt peletii.

    Am incredere ca intrebarile si comentariile dvs vor indica interesul pentru aceste noi tehnologii.

    Lasă un comentariu:


  • VALTEC DOMUS
    a răspuns
    ....... o Europa intreaga cauta solutii pentru diminuarea poluarii si prezervarea stratului de ozon care NE protejeaza viata. In strategia de dezvoltare energetica a EU (din care faceM .. parte) peletii reprezinta solutia pe care o vor aborda statele membre ca obligatie pana in 2020.
    ..................

    Mesaj modificat de PowerMC

    Lasă un comentariu:


  • VALTEC DOMUS
    a răspuns
    Dle "Maistru" comentati niste afirmatii care sunt fondate pana in momentul in care veniti cu elemente de legislatie care confirma ca o astfel de centrala nu poate fi montata in apartament. Acest forum este un mijloc de dialog, fiecare isi poate exprima liber opinia, discutiile sunt libere si apreciez pe cai care au vazut acest forum ca mijloc de informare si nu de publicitate. Centralele pe peleti sunt instalatii utilizate si in alte tari cu succes si de aceea topicul(subiectul) forumului este prezentat ca o energie a viitorului. Cu siguranta ati vizitat si alte site-uri si nu ezitati sa consultati si pagina CE unde veti gasi cu siguranta informatii care sa confirme cele afirmate de mine aici.

    Va multumesc pentru participare si va astept in continuare cu observatii pertinente.

    Lasă un comentariu:


  • crinaelena
    a răspuns
    lasind la o parte orice fel de polemici,cu argumente mai mult sau mai putin solide,de ce neaparat centralele(marca) promovata de dvs si as mai face o paranteza,cu ajutorul indirect al moderatorului care vedem ca nu reactioneaza nicicum ?
    eu am fost avertizat ca promovez anumite marci si am scris cu mult mai putin decit dvs si oricum nici pe departe cu intentii comerciale.
    Incet dar sigur aceste forumuri vor deveni cimpuri publicitare ?

    Lasă un comentariu:


  • Maestrul Max
    a răspuns
    Fac aluzie la afirmatiile nefondate care au fost facute de catre dumneavoastra in dorinta de a promova un produs care nu se poate utiliza ca centrala de apartament.

    Nu ar strica sa va cereti scuze pentru ca ati indus in eroare utilizatorii forumului.

    Lasă un comentariu:


  • VALTEC DOMUS
    a răspuns
    Dle "maistru" cred ca peletii sunt un lucru nou pentru dvs si ma bucur ca doriti sa invatati lucruri noi. Am remarcat ca faceti aluzie la afirmatiile mele din acest forum, dar nu inteleg cum doriti sa invatati lucruri tehnice daca aluziile sunt legate de elemente de exprimare, gramaticale sau de alta natura, lucruri paralele cu tehnica si inovatia.

    Acest forum isi doreste sa va familiarizeze cu tehnici noi, cu tehnologii noi care vor apartine viitorului...(intelegeti ce vreau sa spun). Chiar daca unii dintre dvs si-au exprimat parerea din cei 30 mp ai unui bloc sau garsoniere, va veni momentul in care vor putea beneficia de aceste tehnologii.

    Elemente de ordin thenic le-am scris deja in acest forum, elementele de legislatie nu impun restrictii in anumite cazuri. Nu am primit nici o informatie daca este posibila instalarea la bloc din punct de vedere al autorizatiilor...

    Salutari

    Lasă un comentariu:


  • Maestrul Max
    a răspuns
    Postat în original de VALTEC DOMUS
    -proprietarii de apartamente de la etajul 1 in sus trebuie sa gaseasca alta sursa de incalzire, este adevarat ca apartamentele la parter au nevoie de caldura mai multa deoarece izolatia este deficitara, solutia poate fi centrala pe peleti
    -recomandare cos: 5-6 m, diametru cos 120mm
    -Ati comentat afirmatiile noatre intr-o maniera ce releva putina stiinta tehnica, nu este de mirare ca intrebarile dvs sunt asa cum sunteti.
    Recunosc ca deoarece am "putina cultura tehnica" stau si ma intreb oare cei care locuiesc la etaj nu vor avea de inhalat fumul provenit de la cosurile de fum amplasate la parter ?

    Lasă un comentariu:


  • VALTEC DOMUS
    a răspuns
    Daca sunteti ocupantii unui bloc din peisajul mioritic, trebuie in primul rand sa asigurati izolatia termica, necesara, sa va concentrati asupra acestui lucru mai ales ca vine iarna in curand, si este posibil "raduca" sa va inghete chiar si internetul , ar fi pacat ca sunteti o persoana activa a acestui forum, dar din pacate nu ati contribuit cu nimic. Ati comentat afirmatiile noatre intr-o maniera ce releva putina stiinta tehnica, nu este de mirare ca intrebarile dvs sunt asa cum sunteti.

    Daca aveti intrebari punctuale va stau la dispozitie.

    Lasă un comentariu:


  • dmih
    a răspuns
    Postat în original de VALTEC DOMUS
    Aceste centrale sunt pentru orice tip de cladire, aveti nevoie doar de cos pentru gaze arse......
    Postat în original de VALTEC DOMUS
    3. la bloc evacuarea se poate face printr-un sistem amplasat in zona balconului, pentru pastrarea aspectului estetic se poate masca cu un sistem de fatada metalic ...
    Postat în original de VALTEC DOMUS
    -nu am facut precizarea ca aceasta centrala trebuie montata in apartament, am precizat ca este pentru apartamente si suprafete....etc


    Orice comentariu suplimentar este de prisos. Raduca a spus ceea ce trebuia spus.

    Lasă un comentariu:


  • RaduCA
    a răspuns
    Postat în original de VALTEC DOMUS
    - ironiile nu cred ca isi au locul pe un forum tehnic si al stiintelor exacte
    Cred ca acest lucru ar fi trebuit sa-l spuneti, in primul rind, initiatorului acestui topic, care ne-a prezentat aceasta centrala pe peleti ca fiind una pentru apartamente!

    Iata cum un produs (care poate este unul foarte bun) isi pierde din potentialii cumparatori prin "grija" celui care il promoveaza dupa reguli de marketing mioritic, facind afirmatii ce nu pot fi sustinute cu argumente tehnice si care astfel isi pierde credibilitatea in tot ceea ce spune.
    Sau alfel spus, daca tot vorbim de plaiurile noastre, "fiecare pasare pe limba ei piere".

    P.S. Se pare ca acest topic poate fi inchis.

    Lasă un comentariu:


  • VALTEC DOMUS
    a răspuns
    Am sa fac cateva rectificari si precizari acolo unde este cazul:

    -nu am facut precizarea ca aceasta centrala trebuie montata in apartament, am precizat ca este pentru apartamente si suprafete....etc
    -ironiile nu cred ca isi au locul pe un forum tehnic si al stiintelor exacte
    -centralele pe peleti sunt intradevar o sursa de caldura ecologice si ieftina
    -proprietarii de apartamente de la etajul 1 in sus trebuie sa gaseasca alta sursa de incalzire, este adevarat ca apartamentele la parter au nevoie de caldura mai multa deoarece izolatia este deficitara, solutia poate fi centrala pe peleti
    -peletii sunt adusi din afara tarii pentru a asigura calitatea si factorul energetic (1 kg peleti=4,8 kw)
    -..........

    Salutari.


    Mesaj modificat de PowerMC/

    Lasă un comentariu:


  • VYS
    a răspuns
    A nu se uita incarcarea maxima suportata de planseu/mp.

    Lasă un comentariu:


  • Seni
    a răspuns
    locuiesc intr-un bloc turn de 10 etaje care are 50 apartamente.....
    nici nu-mi pot imagina cum ar arata daca prin absurd toti locatarii si-ar monta un astfel de cazan...
    revin la spatiu......!! containerul de 300 kg, ce dimensiuni are??
    banuiesc ca mai trebuie si o rezerva strategica!! unde se poate depozita??

    Lasă un comentariu:


  • RaduCA
    a răspuns
    Postat în original de Maistrul Max
    Incercam doar sa lamurim afirmatia: "... aceste centrale sunt pentru orice tip de cladire, aveti nevoie doar de cos pentru gaze arse ... Aceste doua modele sunt pentru apartamente si suprafete pana in 200mp."
    De fapt, noi ne-am cam lamurit, dar incercam sa mai lamurim o persoana: pe cel care a initiat acest topic.

    P.S.
    Postat în original de VYS
    Cred ca aveti % de promovare.
    Ne-ati prins...

    Lasă un comentariu:


  • Maestrul Max
    a răspuns
    Postat în original de VYS
    Va credeam seriosi!
    Ce tot discutati de sisteme din astea la BLOC?
    Cred ca aveti % de promovare.
    Nu avem procente Viorel.
    Incercam doar sa lamurim afirmatia: "....aceste centrale sunt pentru orice tip de cladire, aveti nevoie doar de cos pentru gaze arse. ....Aceste doua modele sunt pentru apartamente si suprafete pana in 200mp."

    Lasă un comentariu:

Procesare...