Centrale termice pe peleti

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi

  • christistanciu
    a răspuns
    Răspuns la: Centrale termice pe peleti

    La mine, pentru 100 m patrati, casa are izolat numai peretele nordic cu polistiren de 10, geamuri tripan, caramida poroterm, in lunile noiembrie/decembrie cu temperaturi de max -6 grade, am o medie de cca15 kg/zi. Cu siguranta consumul creste cand vin temperaturi mai joase. ianuarie/februarie

    Lasă un comentariu:


  • Florin78
    a răspuns
    Răspuns la: Răspuns la: Centrale termice pe peleti

    Care e consumul de peleti zilnic?

    Lasă un comentariu:


  • christistanciu
    a răspuns
    Răspuns la: Centrale termice pe peleti

    Pana la urma am folosit doua cosuri separate. Mi-a fost imposibil sa gasesc o ramificatie de la 80 la 160. Chiar si din mai multe piese.
    Referitor la termostatul de ambient, ce fel de termostate folositi pentru centralele pe peleti? Cele pentru centrale termice pe gaz?
    Dar despre modulul GSM, stie cineva cum functioneaza si la ce tipuri de centrale se aplica?

    Lasă un comentariu:


  • christistanciu
    a răspuns
    Răspuns la: Centrale termice pe peleti

    Multumesc frumos pt raspuns!

    Lasă un comentariu:


  • elixir
    a răspuns
    Răspuns la: Centrale termice pe peleti

    daca nu merg impreuna(cazanele), merge! dar e foarte probabil ca tirajul celei pe peleti sa fie prea mare, adica sa nu mearga modularea puterii sau peletii sa arda prea repede. ca sa previi asta, ai putea monta un regulator de tiraj.

    Lasă un comentariu:


  • christistanciu
    a răspuns
    Răspuns la: Centrale termice pe peleti

    Buna,
    Am achizitionat o centrala pe peleti de la AlfaPlam Commo si un cazan normal pe lemne(simplu) pentru backup in cazul in care moare AlfaPlam, afara sunt -20 de grade si piesa defecta vine peste o saptamana ca nu e pe stoc.
    Este gresita folosirea unui singur cos de evacuare pentru ambele centrale? Am achizitionat un cos din INOX cu izolatie de 160 mm grosime lung de 8 metri (ca sa trec de coama casei)
    . In manualul de instalare la AlfaPlam scrie ca trebuie o evacuare de 80 mm si daca montez cot trebuie marita la 100 mm.
    Teoretic, nici nu ar trebui sa folosesc cazanul pe lemne decat in cazuri deosebite. Astept cu interes pareri, sugestii. Multumesc.

    Lasă un comentariu:


  • maffe
    a răspuns
    Răspuns la: Centrale termice pe peleti

    Buna ziua , am gasit o centrala termica pe peleti , LA nordica Extraflame lp 20 , puter 23 kw, pretul 1300 euro , centrala are 2 ani vechime si are garantie inca 12 luni de la producator, ce stiti de aceasta centrala ? Pretul cum se pare? Este de ajuns pentru o casa de 150 metri patrati , mentionez ca eu locuiesc in italia , centrala am gasit-o aici , astept pareri va multumesc
    Ultima editare de maffe; 25.apr.2017, 12:28.

    Lasă un comentariu:


  • elixir
    a răspuns
    Răspuns la: Centrale termice pe peleti

    da, exista, sunt si la noi, dar cred ca pretul e mai mare!

    Lasă un comentariu:


  • christistanciu
    a răspuns
    Răspuns la: Centrale termice pe peleti

    Buna,
    va rog frumos sa ma ajutati cu o informatie pe care cineva de la vanzari de la o firma nationala mi-a servito recent. Si anume ca exista centrale pe lemne si peleti, la care se pot folosi ambele sisteme, iar daca se gata focul de lemne, centrala continua pe peleti. Personal mi se pare dubioasa afirmatia si nu as investi 12000 de lei in ceva ce nu e adevarat. Multumesc anticipat pt un eventual raspuns.

    Lasă un comentariu:


  • Consultant climatizare
    a răspuns
    Răspuns la: Centrale termice pe peleti - viitorul in termica locuintei

    Postat în original de alaur2001
    Buna ziua. Sunt nou pe acest forum si as dori si eu un sfat referitor la montarea unei instalatii de incalzire intr-o casa noua, dar care sa cuprinda si o centrala termica pe peleti. Datele problemei mele sunt urmatoarele: spatiul util este de 110mp doar parter cu inaltimea camerelor la gata de 230cm , peretii sunt din BCA de 30cm, izolatie exterioara polistiren de 10cm, interioara rigips pe profil metalic cu vata minerala de 5cm intre rigips si perete, ferestre tripan, tavan din rigips cu izolatie de 15cmm vata bazaltica. Urmeaza sa izolez si sarpanta podului cu vata de 10cm. In conditiile date as vrea sa folosesc incalzire prin pardoseala. Ce ma sfatuiti : merita aceasta investitie avand in vedere volumul de incalzit? Ce centrala pe peleti (ce putere) mi-ati recomanda? Care ar fi consumul de peleti pentru o temperatura de aprox 22,5 grade in locuinta?
    Multumesc anticipat pentru orice alte sfaturi sau detalii referitoare la acest subiect!
    Planseul spre pod este izolat? Nu aveti o casa mare, nu va fi un necesar termic mare. In afara de peleti, alte surse de energie nu aveti in zona,gaz, lemne etc.?

    Lasă un comentariu:


  • Consultant climatizare
    a răspuns
    Răspuns la: Răspuns la: Centrale termice pe peleti - viitorul in termica locuintei

    Postat în original de macfero
    Buna ziua,

    Sunt pe punctul de a achizitiona o centrala pe peleti.
    Casa e din bca, izolata exterior cu polistiren de 10cm, geamuri rehau tripan,pereti si tavan parter izolat cu rigips, tavan mansarda izolat cu vata de 10cm. Camerele au inaltimea de 2,45 m. Totalul caloriferelor este 11 buc. Total casa construita - 176 m2, Total casa locuit - 140-150 mp utili.
    Va rog sa ma ajutati cu o recomandare in vederea cumpararii unei centrale pe peleti. imi puteti da si ca varianta centrala pe lemne + puffer ? Ma intereseaza atat autonomie cat si confort.
    Va multumesc
    Nu ati cautat sa discutati cu firme din zona dvs, pentru a strange cateva oferte efective?

    Lasă un comentariu:


  • macfero
    a răspuns
    Răspuns la: Centrale termice pe peleti - viitorul in termica locuintei

    Buna ziua,

    Sunt pe punctul de a achizitiona o centrala pe peleti.
    Casa e din bca, izolata exterior cu polistiren de 10cm, geamuri rehau tripan,pereti si tavan parter izolat cu rigips, tavan mansarda izolat cu vata de 10cm. Camerele au inaltimea de 2,45 m. Totalul caloriferelor este 11 buc. Total casa construita - 176 m2, Total casa locuit - 140-150 mp utili.
    Va rog sa ma ajutati cu o recomandare in vederea cumpararii unei centrale pe peleti. imi puteti da si ca varianta centrala pe lemne + puffer ? Ma intereseaza atat autonomie cat si confort.

    Va multumesc

    Lasă un comentariu:


  • alaur2001
    a răspuns
    Răspuns la: Centrale termice pe peleti - viitorul in termica locuintei

    Buna ziua. Sunt nou pe acest forum si as dori si eu un sfat referitor la montarea unei instalatii de incalzire intr-o casa noua, dar care sa cuprinda si o centrala termica pe peleti. Datele problemei mele sunt urmatoarele: spatiul util este de 110mp doar parter cu inaltimea camerelor la gata de 230cm , peretii sunt din BCA de 30cm, izolatie exterioara polistiren de 10cm, interioara rigips pe profil metalic cu vata minerala de 5cm intre rigips si perete, ferestre tripan, tavan din rigips cu izolatie de 15cmm vata bazaltica. Urmeaza sa izolez si sarpanta podului cu vata de 10cm. In conditiile date as vrea sa folosesc incalzire prin pardoseala. Ce ma sfatuiti : merita aceasta investitie avand in vedere volumul de incalzit? Ce centrala pe peleti (ce putere) mi-ati recomanda? Care ar fi consumul de peleti pentru o temperatura de aprox 22,5 grade in locuinta?
    Multumesc anticipat pentru orice alte sfaturi sau detalii referitoare la acest subiect!

    Lasă un comentariu:


  • sovignon
    a răspuns
    Răspuns la: Centrale termice pe peleti

    LE: la preturile astea si eu pot recomanda acest tip de centrale, sint sigur ca sint bune cand dai o căruţă de bani.

    Lasă un comentariu:


  • sovignon
    a răspuns
    Răspuns la: Centrale termice pe peleti

    Da, dar si pretul e pe masura..... Un HKS Lazar de 18-19 kw e cca 3300 euro .....

    Lasă un comentariu:

Procesare...