Centrale termice pe peleti

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi

  • NOVICE@
    a răspuns
    Răspuns la: Centrale termice pe peleti

    buna,

    Ese prima mea postare pe acest forum si am urmatoarea problema:
    Sunt pe punctul de a achizitiona o centrala pe peleti IDrobox. Din calculele mele, plecand de la suprafata casei mi-a rezultat un necesar de putere de 25KW, dar am zis sa iau de 30 ca vine si ACM. Initial am dorit sa o achizionez din Dedeman, dar discutand cu reprezentantul importatorul m-a convins sa achizitionez una de 32KW. convingator vanzatorul(cica floseste un alt sistem de alimentare , nu cel gravitational ci unul orizontal, ca are o un motor in plus pentru asta si ca se pot folosi si peleti de o calitate inferioara fara sa apara probleme cu arzatorul cand iti este lumea mai draga si pretul este cu doar 20E fara tva mai mare decat cea de 30KW)

    Din cate am citit pe acest forum am intelest (rog sa ma corectati daca gresesc)ca puterea centralei infoluenteaza consumul general de peleti.
    din postarile Mirabelei vad ca are numai probleme cu ea
    In concluzie credeti ca este ok aceasta alegere?

    Multumesc!

    Lasă un comentariu:


  • mirabela
    a răspuns
    Răspuns la: Centrale termice pe peleti

    Deci solutia ar fi sa izolvam si tavanul.Cu ce?polistiren sau vata minerala?

    Lasă un comentariu:


  • mirceaknap
    a răspuns
    Răspuns la: Centrale termice pe peleti

    Postat în original de mirabela
    Casa este izolata la exterior cu polistiren de 10 cm si l-am intrebat pe sot despre podea si mi-a zis ca este cu polistiren de 2cm,deci nu vorbim de o casa neizolata!
    Nu vorbim despre o casa neizolata.
    Totusi,daca tavanul nu este izolat,nu putem vorbi despre o casa izolata termic.
    Se stie ca aerul cald este mai usor.
    Lipsa unei izolatii corespunzatoare in tavanele casei va duce la la pirderi semnificative.
    Izolarea tavanelor este prioritara,cheltuielile vor scadea,temperatura va fi mai placuta.

    Lasă un comentariu:


  • cheluakame
    a răspuns
    Răspuns la: Centrale termice pe peleti

    Postat în original de mirabela
    Casa este izolata la exterior cu polistiren de 10 cm si l-am intrebat pe sot despre podea si mi-a zis ca este cu polistiren de 2cm,deci nu vorbim de o casa neizolata!
    Da, dar din pacate, tavanul, cel ce are printre cele mai multe pierderi datorita grosimii mici a materialelor folosite si dezavantajat de convectie NU are izolatie!

    Mai mult de jumatate din caldura din casa se pierde prin tavan. Daca urcati un termometru in pod garantez ca aveti o temperatura cu 10-12*C mai mare decat afara atunci cand centrala functioneaza cateva ore.

    De unde vine aceasta caldura in pod? Din casa. Cum este produsa aceasta caldura? Prin arderea de peleti.

    Lasă un comentariu:


  • mirabela
    a răspuns
    Răspuns la: Centrale termice pe peleti

    Peletii sunt cumparati de la Dedeman.

    Lasă un comentariu:


  • mirabela
    a răspuns
    Răspuns la: Centrale termice pe peleti

    Nu inteleg la ce te referi cand zici ieftineala...te referi la centrala ca e ieftina?

    Lasă un comentariu:


  • mirabela
    a răspuns
    Răspuns la: Centrale termice pe peleti

    Casa este izolata la exterior cu polistiren de 10 cm si l-am intrebat pe sot despre podea si mi-a zis ca este cu polistiren de 2cm,deci nu vorbim de o casa neizolata!

    Lasă un comentariu:


  • cheluakame
    a răspuns
    Răspuns la: Centrale termice pe peleti

    Mai oameni buni, sa incalziti o casa de 140 mp fara izolatie, mai ales la tavan nu se poate face cu 2 kg de peleti.

    Oricat ati regla centrala, o economie mai mare de 4-5% nu se va face. Adica nu va mai consuma 2 saci pe zi, va consuma aproape 2 saci ...

    Lasă un comentariu:


  • godaro
    a răspuns
    Răspuns la: Centrale termice pe peleti

    ma gandesc ca o fi si o problema de reglaje. @mirabela, daca as fi in locul tau l-as chema pe acela care mi-a facut Punerea in Functiune si l-as ruga sa se mai uite un pic la reglaje !

    din manualul Idrobox (link) vad urmatoarele

    Cap. 3.9 Meniu Retete
    Sobele dispun de 4 programari de combustie, denumite retete(RICE). Fiecare reteta este tarata la diversi parametri ; dupa tipul de combustibil,puteti alege caderea pelletului sau
    aerul destinat combustiei cele mai corecte: valoarea vine modificata in baza marimii pelletului, puterii de combustie a pelletului (daca pelletul e mic si cade usor in focar, se
    recomanda programare o reteta la minim, daca in schimb se utilizeaza un pellet lung, se recomanda programarea la o reteta mai mare).


    de asemenea mai vad ca:
    Cand se schimba tipul de pellet, daca in focar raman reziduuri nearse se recomanda sa se schimbe reteta programata. Carburatia corecta este atunci cand flacara este luminoasa si vie.

    deci cred ca e loc de intors destul de mult pana se nimeresc reglajele corecte in functie de calitatea peletului.

    Lasă un comentariu:


  • GAMMA
    a răspuns
    Răspuns la: Centrale termice pe peleti

    Nu vreau sa mai pun si eu sare pe rana,dar ce ati ales sa cumparati,asta aveti, ieftineala cu performante foarte scazute...plus ca nu va baga nimeni in seama cand apare o problema,lucru care nici mie nu-mi place chiar deloc.Dupa cum sustin si colegii, eu zic sa puneti mare accent in urmatoarea perioada pe izolarea casei pentru a avea un consum mai mic de peleti.
    Tocmai din aceasta cauza si datorita acestor situatii nefericite se generalizeaza ca incalzirea cu peleti este nerentabila pentru unii.

    Lasă un comentariu:


  • Sandu_T
    a răspuns
    Răspuns la: Centrale termice pe peleti

    Postat în original de mirabela
    Casa este izolata cu polistiren de 10cm,doar parter.Tavanul nu e izolat,usile si geamurile sunt tip termopan,dar nu stiu alte detalii.
    Investiți în izolație, mai ales în tavan.

    Lasă un comentariu:


  • mirabela
    a răspuns
    Răspuns la: Centrale termice pe peleti

    avem idrobox 25,am cumparat-o de la dedeman,ne-au dat manual si cam atat!am setat pe 23 grade,ne consuma mult...pai la 3 saci/zi sunt 90 /luna,adica vreo 1400ron!

    Lasă un comentariu:


  • GAMMA
    a răspuns
    Răspuns la: Centrale termice pe peleti

    Postat în original de mirabela
    Avem si termostat...
    Daca aveti termostat de ambient este bine dupa parerea mea sa-l setati pe o singura temperatura de referinta,de exemplu 22 C, fara sa opriti centrala deloc.Incercati acest lucru vreo 3 zile si dupa aceea trageti concluziile .
    Nu stiu ce fel de reglaje aveti dar firma care v-a vandut centrala nu va poate ajuta? Asa ar trebui in conditii normale!

    Lasă un comentariu:


  • mirabela
    a răspuns
    Răspuns la: Centrale termice pe peleti

    Avem si termostat...

    Lasă un comentariu:


  • mirabela
    a răspuns
    Răspuns la: Centrale termice pe peleti

    Ziua o opream pt ca se pastrau in casa 22gr.
    Oricum la ultima incarcare am tinut-o non-stop si tot 2 saci/zi a consumat si nici cald sa stau in maieu nu a fost!Sincera sa fiu,poate nici nu am reglat-o noi cum trebuie.Ea are 5 trepte de putere,am incercat sa o tinem pe 3 si apa la 60 gr,am pus si pe 5 si apa la 70 gr...nu stim cum e mai bine!
    Cat despre trecut pe lemne nu stiu daca se poate la acest tip de centrala.

    Lasă un comentariu:

Procesare...