Centrale termice pe peleti

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi

  • GAMMA
    a răspuns
    Răspuns la: Centrale termice pe peleti

    Postat în original de mirabela
    Buna ziua!Am o casa de 130mp si am cumparat o centrala pe peleti idrobox 25.Acesta este primul an de folosinta si desi nu au fost temperaturi cu - ,mi se pare ca centrala consuma foarte mult,mai exact 2-3 saci de peleti/noapte (ziua o opresc momentan).
    Intrebarea mea este : pot face ceva sa consume mai putin?Oare e util un puffer?Pe net am gasit pareri diferite si sunt confuza.Se pricepe cineva sa imi spuna daca montarea unui puffer,ar duce la un consum mai mic de peleti?Multumesc!
    Nimeni nu a sesizat faptul ca dumneavoastra nu mergeti cu centrala in mod continuu,daca ziua o opriti este si normal sa consumati mult decat normal deoarece in fiecare seara o luati de la zero cu centrala si instalatia rece.Cu pufferul nu faceti nicio branza dupa parerea mea,mai bine montati un termostat de ambient si mentineti o temperatura constanta .

    Lasă un comentariu:


  • GAMMA
    a răspuns
    Răspuns la: Răspuns la: Centrale termice pe peleti

    Postat în original de mariuspa
    O intrebare.. peletii de la Iasi sunt de lemn? Sau sunt din coji de seminte de floarea soarelui? Am gasit anunturi pe net cu peleti din floarea soarelui, foarte ieftini, dar vad ca nu exista decat la Iasi. Daca da.. ce parere aveti? Sunt eficienti? Cenusa multa?
    Nu se produc numai la Iasi peleti din floarea soarelui,se fac si la Galati ,si la Constanta,de acestia din urma nu pot sa dau detalii deoarece nu i-am probat dar pe cei de la Iasi i-am probat pe mai multe tipuri de cazane si cred ca sunt ok .E adevarat,lasa putin mai multa cenusa decat peletii din lemn dar nu vad asta un impediment asa de grav.

    Lasă un comentariu:


  • godaro
    a răspuns
    Răspuns la: Centrale termice pe peleti

    Maestre Max, nu va suparati pe mine, dar centrala pe lemne nu se preteaza oricui. Aveti dreptate ca lemnul este ieftin dar exploatarea unei centrale pe lemn nu este chiar la indemana. Noi nu stim daca (,) colega noastra @mirabela are posibilitatea sa bage lemne pe foc din 6 in 6 ore (ca vad ca puffer-ele nu va plac) sau sa curete centrala asa cum si cand scrie la carte. Eu insumi nu sunt dispus sa fac lucrurile astea si nu sunt nici olog si cred ca nici puturos. Noi muncim mult si ajungem seara tarziu acasa. N-are cine sa ne bage lemne pe foc in timpul zilei, iar de frecat fumurile in fiecare w-e nici nu vreau sa aud. Pt. 1000-1500 RON economie pe sezon cu lemnele nici nu ma complic ...

    revenind la speta @mirabelei, ma gandesc ca fiind inceput de sezon o fi consumat centrala mai mult ca sa incalzeasca casa

    Lasă un comentariu:


  • Maestrul Max
    a răspuns
    Răspuns la: Centrale termice pe peleti

    Postat în original de mirabela
    am inteles,dar pe vremea aceasta consuma 3saci/zi,deci in decembrie va consuma si mai mult...deja 3 saci/zi sunt 90 /luna adica vreo 1400 ron,ceea ce mi se pare foarte mult avand in vedere ca nici nu stau in pantaloni scurti.cum se opreste centrala ,caloriferele se si racesc.cineva ne-a zis de puffer ,ca ar mentine apa calda in calorifere.altcineva ne-a zis ca nu are rost sa montezi puffer la centrala pe peleti,ca nu da randament...deci?cine are dreptate?
    Treceti centrala pe lemne, cu 1400 lei luati 6 metri steri de lemne care va ajung sa incalziti casa circa 3-4 luni. Daca mai investiti si in puffer ajungeti la sapa de cauciuc.

    Lasă un comentariu:


  • cheluakame
    a răspuns
    Răspuns la: Centrale termice pe peleti

    3 saci x 15 kg = 45 kg peleti

    45 x 5.1 kwh = ~230 kwh

    230 x 0.8 randament = 184 kwh

    183 / 12 ore = ~15 kwh


    Tinand cont ca tavanul si posibil nici pardoseala nu este izolata, eu sunt de parere ca acesta este consumul casei. Eu unul nu stiu daca se mai poate scade din consum fara a termoizola casa.

    Inainte sa incepeti sa investiti in puffere, cumparati vata de sticla si asterneti macar 20 cm prin pod. O sa vedeti diferenta de consum.

    Lasă un comentariu:


  • mirabela
    a răspuns
    Răspuns la: Centrale termice pe peleti

    Casa este izolata cu polistiren de 10cm,doar parter.Tavanul nu e izolat,usile si geamurile sunt tip termopan,dar nu stiu alte detalii.

    Lasă un comentariu:


  • cheluakame
    a răspuns
    Răspuns la: Centrale termice pe peleti

    In functie de necesarul termic al casei si puterea minima a centralei se stabileste daca este sau nu nevoie de puffer. Sunt situati cand este nevoie, sunt situatii cand nu este.

    De aceea am intrebat de izolatie, asa imi pot face o parere despre necesarul termic al casei si daca este sau nu nevoie de unul.

    Cum este dispusa casa (parter, parter si mansarda, parter si etaj, etc).

    Pardoseala este termoizolata? Cu cat?
    Peretii sunt termoizolati? Cu cat?
    Tavanul este termoizolat? Cu cat?
    Ce tip de geamuri si usi aveti?

    Lasă un comentariu:


  • mirabela
    a răspuns
    Răspuns la: Centrale termice pe peleti

    am inteles,dar pe vremea aceasta consuma 3saci/zi,deci in decembrie va consuma si mai mult...deja 3 saci/zi sunt 90 /luna adica vreo 1400 ron,ceea ce mi se pare foarte mult avand in vedere ca nici nu stau in pantaloni scurti.cum se opreste centrala ,caloriferele se si racesc.cineva ne-a zis de puffer ,ca ar mentine apa calda in calorifere.altcineva ne-a zis ca nu are rost sa montezi puffer la centrala pe peleti,ca nu da randament...deci?cine are dreptate?

    Lasă un comentariu:


  • cheluakame
    a răspuns
    Răspuns la: Centrale termice pe peleti

    Cum este izolata casa?

    Mai economic este sa o lasati sa functioneze si ziua, chiar daca este la o temperatura mai mica, decat sa o opriti caci seara centrala trebuie sa "traga" tare sa incalzeasca si peretii care s-au racit ziua.

    Lasă un comentariu:


  • mirabela
    a răspuns
    Răspuns la: Centrale termice pe peleti

    Buna ziua!Am o casa de 130mp si am cumparat o centrala pe peleti idrobox 25.Acesta este primul an de folosinta si desi nu au fost temperaturi cu - ,mi se pare ca centrala consuma foarte mult,mai exact 2-3 saci de peleti/noapte (ziua o opresc momentan).
    Intrebarea mea este : pot face ceva sa consume mai putin?Oare e util un puffer?Pe net am gasit pareri diferite si sunt confuza.Se pricepe cineva sa imi spuna daca montarea unui puffer,ar duce la un consum mai mic de peleti?Multumesc!

    Lasă un comentariu:


  • mariuspa
    a răspuns
    Răspuns la: Centrale termice pe peleti

    Postat în original de GAMMA
    peleti pe care-i achizitionez la un pret de 98 Euro +TVA de la un producator din Iasi.
    O intrebare.. peletii de la Iasi sunt de lemn? Sau sunt din coji de seminte de floarea soarelui? Am gasit anunturi pe net cu peleti din floarea soarelui, foarte ieftini, dar vad ca nu exista decat la Iasi. Daca da.. ce parere aveti? Sunt eficienti? Cenusa multa?

    Lasă un comentariu:


  • godaro
    a răspuns
    Răspuns la: Centrale termice pe peleti

    Dar nu va intrebati de unde va stiu numele? Poate ar fi bine sa stie si colegii de forum si mai ales si moderatorii !
    Invariabil, fiecare interventie a dvs (sub userul @cazane pe softpedia sau @gamma pe misiuneacasa) se soldeaza cu trimiteri discrete catre produsele firmei dvs de pe site-ul dvs. De acolo va stiu numele.

    Intreba omul nestiutor pe forum: "ca parere aveti de centrala X?" iar raspunsul vine: "mai bine centrala Y ca are sonda lambda! E un pic mai scumpa, dar e scula frate"
    Cauti cazanul Y pe net si dai peste firma lui musiu'. Banuiesc ca aici urma sa ajunga si discutia noastra.

    Eu unul nu am nimic impotriva profesionistilor si a vanzatorilor pe forumuri. Sfaturile voastre sunt utile si sunt convins ca si d-ta stii multe si poti ajuta pe multa lume cu un sfat bun. Dar nu o faci si abati oamenii catre produsele dumitale indiferent daca li se potriveste sau nu . Asta nu e ok. Numai bine si dumitale si ... vanzare buna!

    Lasă un comentariu:


  • GAMMA
    a răspuns
    Răspuns la: Centrale termice pe peleti

    Te inseli amarnic domnule deoarece nu ai de unde sa stii daca sunt sau nu onest si ajut sau nu oamenii.Daca ai stii adevarul, eu sunt convins ca nu ai mai fi afirmat aceste lucruri chiar jignitoare la adresa mea .Diferenta pe care am constatat-o de mult timp,intre mine si altii este ca eu incerc sa promovez pe piata romaneasca produse de calitate,cu reale performante si nu doresc sub nicio forma sa ma compar cu unii sau cu altii care-si vand si sufletu si dau tot felul de trotinete,numai centrale pe peleti nu se pot numi.Nu cred ca ne cunoastem,mie nu-mi place sa discut cu necunoscutii care se ascund sub un nickname,asa ca te rog sa nu-mi mai pronunti numele si cu asta chiar doresc sa inchei pentru totdeauna aceasta discutie .Sanatate si numai bine!

    Lasă un comentariu:


  • godaro
    a răspuns
    Răspuns la: Centrale termice pe peleti

    Bun, fie cum ziceti dvs. Si cam cat costa Veyron-ul asta de care amintiti dvs, ca sa ne facem o idee! Poate ne indicati si o sursa de informatii despre pret, ALTA decat propria dvs firma de centrale !

    iar producatorul acela care vinde agropeleti cu 98 EUR + TVA este capabil sa alimenteze silozul cu pricina? Si poate livra in Bucuresti? Si silozul ala de 4-5-6 tone unde il tin? Iar peste X ani cand ajung gazele la mine in zona ce ma fac cu toata sandramaua?

    Vedeti Dle Ciubotariu, asta este pacatul dvs cel mai mare: nu sunteti onest si nu ajutati oamenii. Interventiile dvs pe forumuri tintesc strict promovarea produselor dvs. fara niciun fel de consideratie pt nevoile si bugetele colegilor de forum.

    Lasă un comentariu:


  • GAMMA
    a răspuns
    Răspuns la: Centrale termice pe peleti

    Parerea mea este ca te inseli,daca discutam de lux eu ma refeream la acele centrale pe peleti care e alimenteaza o singura data pentru tot sezonul de incalzire dintr-un siloz de mare capacitate cu sistem pneumatic sau cu sistem auger mai lung.Fii sigur ca aceaa persoana care-si permite acest sistem nu cara sacii cu peleti in spinare dupa cum amintesti.
    Noi,la timpul potrivit am montat si centrale pe gaze,deci cunoastem orice tip de sistem de incalzire cu avantaje si dezavantaje.De calcule eu sunt satul, de obicei cam rar se potrivesc si dupa cum spuneam difera de la un caz la altul,in functie de mai multe variabile.
    Eu am testat la mine acasa,deci pe propria-mi piele,stiu ce inseamna si centrala pe gaze si centrala pe peleti pe care-i achizitionez la un pret de 98 Euro +TVA de la un producator din Iasi.

    Lasă un comentariu:

Procesare...