Centrale termice pe peleti

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • RaduCA
    Living Legend
    • 09.oct.2005
    • 6452

    #76
    Postat în original de VALTEC DOMUS
    [...] pentru a evita orice sincope datorate mediului politic sau economic. [...]

    Sintem legati fara scapare de aceste medii, nu se pot disocia acest aspecte.

    P.S. Dupa formulare, se pare ca aveti in plan candidatura pentru o functie europeana sau parlamentara. Sau ati citat iar dintr-un site UE?
    De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
    În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

    Comentariu

    • VALTEC DOMUS
      Incepator
      • 24.sep.2007
      • 65

      #77
      Ca sa fiu obiectiv, trebuie cu totii sa ne raportam la UE, ce se intampla in Romania este departe de UE. Ca sa facem cat mai usoara perioada de tranzitie, trebuie sa invatam direct de la UE.
      Cu stima,

      Valtec Domus

      Comentariu

      • RaduCA
        Living Legend
        • 09.oct.2005
        • 6452

        #78
        Sigur ca da...

        P.S. Presupunerea mea din precedentul post n-a fost gresita.
        De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
        În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

        Comentariu

        • VD-6
          Incepator
          • 18.oct.2007
          • 4

          #79
          Si totusi, energia verde poata sa castige teren in Romania.

          Comentariu

          • ovi_ice
            Membru
            • 30.dec.2006
            • 238

            #80
            Tocmai am terminat si eu de citit tot ce s-a discutat despre aceste centrale...dragutz, n-am ce sa zic. Si cred ca este de viitor, dar nu cred ca vor avea "priza" la public intr-un viitor apropiat.

            Va cred pe cuvant ca majoritatea tarilor din UE folosesc aceste centrale (ma rog, sa zicem acest tip de combustibil...pt ca tocmai el a starnit controverse), DAR presupun ca acolo sunt oameni platiti ca sa aduca peletii si sa-i incarce in containerul centralei, poate sunt si firme specializate care iau rumegusul ars (zgura de care vorbeati) ca sa-l foloseasca ca ingrasamant, eventual iti mai dau si bani pt sacu de zgura.

            Pana sa fie asa si la noi, mai este! Altfel, vorba d-lui Raduca : o sa vezi pe unul cum aduce sacu de peleti in carca, iar pe altu cum duce galeata de zgura.

            Centralele astea poate "merg" si intr-un apartament, dar tot in unul din UE, care e cat o scara intreaga de bloc din blocurile noastre comuniste..un apart de 2 cam in Austria are cam 150 mp...acolo se poate amenaja o camera speciala (pt ca trebuie totusi niste conditii optime de depozitare pt acei peleti, nu ?...parca ziceati ceva de umiditate optima..).

            Poate peste 10 ani (hai poate 5 - sa nu fiu pesimist), aceste centrale vor fi folosite ca centrale de bloc sau la vile, institutii.

            Dar repet, pana ce nu vor fi si firme care sa aiba grija de "aprovizionarea" centralei si de colectarea zgurei (si asta la costuri ok, nu cum iau romanii pielea de pe tine), nu cred ca o sa se orienteze cineva spre asa ceva.

            Va felicit totusi ca ati avut initiativa de importa astfel de centrale (repet, si eu cred ca sunt de viitor), dar este nevoie si de prezenta altor servicii ca sa le putem exploata.

            Comentariu

            • Loganix
              Incepator
              • 29.nov.2007
              • 24

              #81
              Oameni buni,
              de ce nu lasam omu sa-si vanda marfa pt ca e clar ca asta vrea,pt ca noi pana la urma suntem capabili sa alegem sau nu un anumit sistem de incalzire in functie de avantajele si dezavantajele lui.Cred ca ar fi potrivit ca acest forum (minunat si plin de informatii utile de altfel) sa primeasca o arie pt vanzari ca sa nu stricam alte arii cu unele incercari fostate de a vinde ceva.
              Si eu sunt in cautarea unei centrale si intr-un timp inclinam si eu pt peleti din motive de lejeritate si de autonomie mare, numai ca am realizat ca pt a stoca cantitatea necesara am nevoie de un C.A.P nu de o camera tehnica si anexa a casei.
              Sunt doua probleme cu peletii:
              1. Spatiul de depozitare care trebuie sa fie uscat, pusi pe paleti si nu pe prea multe randuri suprapuse pt ca acesti peleti "sug" ceva de vis umezeala
              2. Pretul peletilor pt ca eu stiu ca sunt doar 2 firme producatoare de asa ceva deci practic nu exista prea mare concurenta de unde si pretul fluctuant.Risti ca azi sa iei sacul de peleti cu ex; 10 ron/sac si maine daca creste cererea sa-l iei cu cat vor altii.
              Nu am nimic cu principiul centralei dar......cred ca are destule minusuri

              Comentariu

              • crinaelena
                Living Legend
                • 11.sep.2007
                • 1596

                #82
                problema ca in vest acesti peleti se cumpara ambalati in saci de plastic.
                un prieten de al meu "italian",nici nu concepe sa cumpere vrac(are si el o soba pe pelete,a dracu de rentabila e drept).
                si ei prefera sa cumpere peletele sub forma de calupuri.

                Comentariu

                • crinaelena
                  Living Legend
                  • 11.sep.2007
                  • 1596

                  #83
                  in schimb el acolo o foloseste cind vrea o incalzire ultrarapida a ambientului,in rest....murala pe gaz.

                  Comentariu

                  • RaduCA
                    Living Legend
                    • 09.oct.2005
                    • 6452

                    #84
                    Postat în original de Loganix
                    [...] acesti peleti "sug" ceva de vis umezeala [...]
                    Au randament mai bun ca produsul Ceresit?
                    De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
                    În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

                    Comentariu

                    • Loganix
                      Incepator
                      • 29.nov.2007
                      • 24

                      #85

                      Comentariu

                      • Skorpishor
                        Incepator
                        • 11.sep.2008
                        • 24

                        #86
                        Eu neavand gaz la viitoarea mea casa am ajuns la concluzia ca cea mai comoda si (poate) ieftina solutie pentru mine ramane soba cu peleti.

                        Vis-a-vis de poluare am citit pe undeva o comparatie cu alte sisteme, si acolo era pus 1500 euro din partea statului (nu roman, bineinteles, dar nici nu stiu unde, cred ca la nemti sau austrieci) ca subventie pentru cazanul ecologic. Da, peletii sunt produsi din rumegusul care e oricum in exces, si care, spre exemplu, in zona Bucovinei a lasat raurile fara pesti deoarece era lasat pe mal si dus de apa. Peletii ard foarte bine, producand foarte putin CO2 si produce extrem de putina cenusa.

                        Eu as prefera o instalatie in care sa pot arde si resturi de lemn din cand in cand. Am vazut un cazan de la ferroli cu un arzator, combinatia: GFN+SUN P7 (e ok ca am numit o marca sau se considera reclama? daca da sterg numele). Insa oricat am cautat nu am gasit nicaieri oferta la arzator. Un cazan din ala e vreo 2000 de RONi deci nici 600 de euro, dar nici o idee cat e arzatorul.
                        Mai are cineva ceva experienta ca utilizator? Ati mai gasit alte oferte concrete?
                        Eu acum trebuie sa vorbesc cu arhitecta si ma intereseaza cat de repede o solutie
                        Marius Sfara

                        Comentariu

                        • crinaelena
                          Living Legend
                          • 11.sep.2007
                          • 1596

                          #87
                          in jur de vreo 14-15 mil. la Dedeman,parca atit costa ....vorbim de arzator.

                          Comentariu

                          • Skorpishor
                            Incepator
                            • 11.sep.2008
                            • 24

                            #88
                            Postat în original de crinaelena
                            in jur de vreo 14-15 mil. la Dedeman,parca atit costa ....vorbim de arzator.
                            wooooow, super ieftin
                            Marius Sfara

                            Comentariu

                            • postdan
                              Incepator
                              • 05.iun.2007
                              • 15

                              #89
                              informatii mai actuale

                              Am citit acest topic si mi s-a parut aberant cum s-a comentat aiurea ideea ca ar fi un cazan bun si la bloc. Cred poate fi construita o incapere speciala langa bloc in care sa fie montat un cazan cu peleti, cu toate autorizatiile de rigoare, cu cos de fum pe langa bloc, iar cazanul respectiv sa asigure incalzirea mai multor apartamente. Nu toti avem gazul la indemana si poate uneori ar fi mai rentabila o solutie "de bloc" decat sistemul central de termoficare.
                              In alta ordine de idei, fata de acum 1-2 ani s-au schimbat un pic lucrurile pe piata cazanelor pe peleti si a producerii de peleti, Cazane se gasesc acum si la ~3000e (stiu pe cineva care asteapta sa-i fie montat saptamana viitoare) iar producatori de peleti sunt din ce in ce mai multi pentru ca e o afacere buna. In Bihor stiu cel putin 1 producator si inca unul care acum isi pune la punct fabrica. Poate mai sunt si altii.
                              Daca aveti informatii actuale despre aceste cazane si pretul la peleti va rog sa scrieti aici.

                              Comentariu

                              • RaduCA
                                Living Legend
                                • 09.oct.2005
                                • 6452

                                #90
                                Re: informatii mai actuale

                                Postat în original de postdan
                                Am citit acest topic si mi s-a parut aberant cum s-a comentat aiurea ideea ca ar fi un cazan bun si la bloc. [...]
                                Dacă l-aţi citit, probabil că aţi făcut-o în mare viteză, pentru că altfel aţi fi remarcat că nu s-a discutat ideea de a folosi o centrală de bloc. Este drept că s-a discutat şi despre ideea de a folosi cîte o centrală pentru fiecare apartament, dar "comentariile aiurea" au vizat cu totul altceva. Se pare că Dvs. nu aţi reuşit să vedeţi pădurea din cauza copacilor.
                                Aveţi dreptate cînd spuneţi că, în privinţa peleţilor, lucrurile s-au mai schimbat. Dar sper că nu şi atitudinea celor care care nu se lasă păcăliţi de comercianţii fără scrupule.
                                De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
                                În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

                                Comentariu

                                Procesare...