Centrale termice pe peleti

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • viogri
    Incepator
    • 29.ian.2009
    • 19

    COMPARATIE LEMN-PELET

    BUNA ZIUA,
    PENTRU CEI INTERESATI VA ATASEZ UN FISIER "COMPARATIE LEMN-PELET"
    Munca mea si a echipei mele este legata de ideea de contributie.

    ASTEP UN FEEDBACK DIN PARTEA DVS. PENTRU A PREGATI IN CONTINUARE NUMEROASE RESURSE UTILE PENTRU DVS.

    VA MULTUMESC !!
    O ZI BUNA !!
    Fișiere Atașate

    Comentariu

    • Maestrul Max
      Living Legend
      • 28.iul.2006
      • 6920

      Documentul in sine nu merita citit deoarece contine o serie de neadevaruri, este conceput tendentios pentru a promova centrala termica pe peleti.
      Cu stima.

      Comentariu

      • RaduCA
        Living Legend
        • 09.oct.2005
        • 6360

        Mulţumesc Fery! Doar l-am salvat pe calculator, cu gîndul că o să am timp să-l citesc. Ce m-a făcut să fiu precaut, este
        Postat în original de viogri
        [...] Munca mea si a echipei mele este legata de ideea de contributie. [...]
        ... dar şi faptul că a fost postat în cel puţin două topicuri.
        De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
        În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

        Comentariu

        • danM
          Membru
          • 11.feb.2008
          • 199

          Eu l-am salvat si l-am si citit,dar precum ziceti : multe inexactitati si reclama!

          Comentariu

          • vimp
            Incepator
            • 29.mai.2007
            • 65

            Asteptam si un consum de la utilizatori...?...

            Comentariu

            • siven01
              Membru
              • 24.mar.2006
              • 245

              Vad ca asteptati detalii despre consum, cam de multisor timp.
              Am sa incerc sa detaliez eu cate ceva.
              Am o termosoba (nu cazan) putere 14,5 Kw, nominal 13 Kw (3 kw pe aer si 10KW pe agent termic).
              Locatie, intr-o zona de munte, altitudine vreo 850m, jud Brasov.
              Pe scurt, in perioada sarbatorilor, am stat 5,5 zile (de fapt 6 zile insa 12 ore a fost curentul oprit) si am incalzit 75-80 mp din casa.
              La o temperatura de cca 21-23,5 grade.
              Centrala a functionat permanent in acest interval , cu temperatura ambientului setata pe 22,5 grade, cu temperatura agentului termic la 58 grade.
              Am folosit ptr primele ore, treapta 2 de putere, apoi numai treapta 1 (are 5 trepte de putere).
              A consumat in tot acest interval, 10 saci de peleti a 15 kg.
              Temperatura exterioara a fost -7.....-16 grade celsius.
              Reiese un consum orar de 1,13 kg peleti.

              Comentariu

              • Consultant climatizare
                Moderator
                • 17.oct.2007
                • 3639

                Va rog frumos pe cei care scrieti consumuri pentru centrale termice sa le scrieti si in topicul special pentru acest lucru :

                Comentariu

                • GAMMA
                  Incepator
                  • 22.iul.2009
                  • 44

                  cazane Tatano kalorina

                  Celor interesati recomand cazanele pe peleti ,coji maruntite,cereale,sirot etc.,Tatano Kalorina pe care banuiesc ca le-ati vazut la Romtherm,anul acesta.Compania Tatano are o experienta de peste 30 ani in domeniul termomecanic ,fiind lider in Italia pe acest segment ,impunandu-se si pe piata romaneasca cu un real succes.Sistemul de alimentare este automat din rezervor si se face cu ajutorul a DOUA snecuri orizontale-paralele ce comunica intre ele printr-un put vertical, ceea ce fac ca acestea sa nu se infunde sau blocheze niciodata,aprinderea automata la cele electronice(exista si varianta mai ieftina din seria 20N-Mecanice),arderea modulata controlata electronic,functie de automentinere,serviciu de teleasistenta online,randament ridicat 92,3%.TATANO are o gama diversificata de cazane in functie de combustibilul dorit,de aceea pentru cei interesati atasez catalogul TATANO 2011.
                  Fișiere Atașate
                  cvgghh

                  Comentariu

                  • PowerMC
                    Administrator
                    • 02.mai.2007
                    • 2210

                    GAMMA,

                    Ati postat doua mesaje aproape identice in care publicati si catalogul respectiv.
                    Forumul nu este un loc pe care sa il utilizati asa cum doriti si va rog sa nu mai postati acest gen de mesaje. Urmatorul mesaj de acest gen se va considera publicitate directa ceea ce contravine regulamentului forumului (il puteti citi la anunturi).

                    Multumim pentru intelegere.
                    Va rog sa cititi si sa respectati Regulamentul Forumului Misiunea Casa!

                    Community Manager MC

                    Comentariu

                    • GAMMA
                      Incepator
                      • 22.iul.2009
                      • 44

                      Imi cer scuze dar am postat acestea pentru o buna informare a oamenilor referitoare la cazanele pe peleti,biomasa ,in nici un caz pentru a face reclama .Am dorit sa ajut si atat....
                      cvgghh

                      Comentariu

                      • PowerMC
                        Administrator
                        • 02.mai.2007
                        • 2210

                        Puteti ajuta discutand despre aceste produse in detaliu, prezentand caracteristici, criterii de alegere si dimensionare etc.
                        Daca ne rezumam doar la a posta un catalog atunci nu rezolvam nimic.

                        Astept cu interes sa abordati aria tehnica, specifica acestor produse.
                        Va rog sa cititi si sa respectati Regulamentul Forumului Misiunea Casa!

                        Community Manager MC

                        Comentariu

                        • GAMMA
                          Incepator
                          • 22.iul.2009
                          • 44

                          cazane peleti

                          Discut in detaliu ,dar cu cine?
                          cvgghh

                          Comentariu

                          • PowerMC
                            Administrator
                            • 02.mai.2007
                            • 2210

                            Sa presupunem ca tocmai am ajuns la etapa de proiectare si executia a instalatiei termice, sunt in cautarea unor solutii alternative la gazul natural (ma costa prea mult sa aduc conducta de la 500m) iar varianta cu centrala pe lemn mi se pare ca nu ofera suficient confort.

                            Vizitez o expozitie de profil si ajung in fata standului dvs.
                            Ce solutii imi recomandati avand din vedere ca spatiul casei este de 240 mp (parter + etaj)?

                            Dincolo de alegerea puterii corecte, ce conditii de instalare sunt necesare?
                            Am nevoie de spatiu suplimentar fara de alte tipuri de centrale?
                            Ce autonomie pot avea?
                            Va rog sa cititi si sa respectati Regulamentul Forumului Misiunea Casa!

                            Community Manager MC

                            Comentariu

                            • GAMMA
                              Incepator
                              • 22.iul.2009
                              • 44

                              In primul rand ,v-as cere mai multe date referitoare la :zona geografica pentru a aplica la formula coeficientul corect,suprafetele vitrate,gradul de izolare al casei,inaltimea medie al camerelor pentru a calcula volumul total.In functie de acesti factori putem calcula corect necesarul termic ,neuitand si de necesarul de apa calda menajera ,in cazul in care doriti sa montati un boiler de ex.150- 200 litri cu una sau doua serpentine -daca pe viitor o sa va montati un sistem de panouri solare.Puterea utila a centralei pe peleti este de 35-40kw ,dupa cum v-am spus mai sus ,intervin multi factori!Pentru montajul centralei pe peleti este necesara o camera special amenajata ,dimensionata in functie de tipul centralei dorite,in cazul nostru va recomand cazanul Tatano kalorina k2204Electronic,cu dimensiunile de min. 3x3 ml.Dupa cum am pezentat mai sus,marele avantaj la acest cazan este faptul ca functioneaza pe mai multe tipuri de combustibili,nu depinzi numai de peleti....Datorita pretului ridicat al gazului si cresterii in continuare al acestuia ,foarte multe persoane au renuntat si si-au montat cazane pe peleti si mai pui ca pe unii costurile de proiectare,executie extindere de conducte,bransament si instalatie de utilizare ,ajung la 15-25000 Ron.Pe data de 5 Mai 2011 s-a aprobat ghidul de finantare privind o noua sesiune a programului Casa verde,sa speram ca dosarele se v-or primi macar pe 1 iunie.
                              Autonomia poate fi de 2-3 zile cu silozul de serie de 190litri dar se poate mari la 8-10 zile ,montand silozul SIL -MAX 800litri.
                              Fișiere Atașate
                              cvgghh

                              Comentariu

                              • Consultant climatizare
                                Moderator
                                • 17.oct.2007
                                • 3639

                                Insist asupra faptului ca necesarul de caldura al unei case nu se calculeaza conform coeficientilor.

                                Comentariu

                                Procesare...