Centrale termice pe peleti

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Dogmatix
    Incepator
    • 11.ian.2012
    • 2

    Postat în original de steffan_ro
    Buna ziua,

    Am nevoie de sfat: ce centrala pe peleti ma sfatuti sa achizitionez?

    Suprafta utila 180 mp pe 2 nivele, parter o sa fie IP si la etaj calorifere.

    Multumesc
    Stefan
    iti recomand biodom27 una din cele mai raspandite si mai fiabile
    atentie pentru IP incalzirea in pardoseala ai nevoie de un kit de reglare indiferent de centrala , daca nu e o centrala in condensatie sau conventionala cu mod de functionare la pardoseala , pe gaze iar la cele pe lemne obligatoriu necesar rezervor de acumulare ( puffer)
    la centralele pe peleti e suficient doar kit-ul de reglare

    Biodom27 este una din putinele din piata care nu necesita cos in adevaratul si cunoscutul sens al cuvantului si functioneaza cu tiraj fortat la fel ca centralele pe gaze cu acelas randament si cu aceleasi conditii de functionare , diferiti fiind doar timpii de aprindere , in acelas timp nivelul de zgomot este chiar mai mic decat al multor centrale pe gaze fiind de doar 35 DB , iar cu un sistem de incalzire bine dimensionat poate asigura un consum comparabil cu cel de la centralele pe gaze , automatizarile identice ca la gaze , si autonomie respectabila 5-7 zile pe buncarul de cca 185 kg de peleti
    Ultima editare de Dogmatix; 12.ian.2012, 20:11. Motiv: completare

    Comentariu

    • gicaboss40
      Incepator
      • 20.ian.2012
      • 2

      ce centrala ar trebui sa montez la o suprafata de 350 mp cu h 2.5 si izolata cu polistiren de 10cm

      Comentariu

      • gicaboss40
        Incepator
        • 20.ian.2012
        • 2

        de mult timp urmaresc pe site, ce model de centrala pe peleti sa montez. este greu sa ma decid deorece nu stiu foarte multe despre centrale pe peleti dar sun convin ca sunt mai rentabile decat cele pe lemne

        Comentariu

        • Sandu_T
          Membru Marcant
          • 18.nov.2011
          • 357

          Postat în original de gicaboss40
          de mult timp urmaresc pe site, ce model de centrala pe peleti sa montez. este greu sa ma decid deorece nu stiu foarte multe despre centrale pe peleti dar sun convin ca sunt mai rentabile decat cele pe lemne
          De ce sunt mai rentabile decât cele pe lemne?
          Lemnul este cel mai ieftin combustibil la ora actuala. Si centralele pe lemn se pot automatiza.
          Este mai confortabil pe peleti dar aproape la fel de scump ca pe gaz. Depinde de prioritati (confort sau costuri?).
          Investitia initiala pentru cetrala pe peleti este mai mare decât la centrala pe lemne (gazeificare).
          Ştiu puţin din tot şi mult din nimic

          Comentariu

          • Consultant climatizare
            Moderator
            • 17.oct.2007
            • 3606

            Rentabilitatea lemn vs peleti depinde in primul rand de pretul de achizite a combustibilului.

            In general lemnul este mai rentabil dar diferenta nu este foarte mare. Peletii au marele avantaj ca sunt mult mai confortabili, tancul de peleti se incarca la cateva zile pe cand la lemne centrala trebuie reincarcata de cateva ori pe zi.

            Comentariu

            • elixir
              Membru marcant
              • 01.nov.2009
              • 368

              As avea o intrebare pentru utilizatorii de centrale pe peleti: ati incercat sa folositi tocatura lemnoasa? Teoretic ar trebui sa mearga ok, daca este uscata corespunzator! Multumesc.

              Comentariu

              • stikas
                Incepator
                • 23.ian.2012
                • 2

                Postat în original de elixir
                As avea o intrebare pentru utilizatorii de centrale pe peleti: ati incercat sa folositi tocatura lemnoasa? Teoretic ar trebui sa mearga ok, daca este uscata corespunzator! Multumesc.
                Dupa cate am citit pe alt forum, tocatura lemnoase se poate adauga pana la 20% din cantitatea de peleti totalá.

                Comentariu

                • stikas
                  Incepator
                  • 23.ian.2012
                  • 2

                  Am si eu o intrebare...!
                  As vrea sa achizitionez un arzator de pelet pt. centrala mea. Arzatorul compatibil si care cred ca o sa fie mai eficient este SUN p7 l-am gasit pe acesata pagina la 4900 lei:

                  Cunoaste cineva pagina aceasta? Stiti de unde altundeva se poate achizitiona arzatorul?

                  Mrs pt. informatii.

                  Comentariu

                  • Consultant climatizare
                    Moderator
                    • 17.oct.2007
                    • 3606

                    Incercati sa contactai producatorul (Ferroli) arzatorului poate va va redirectiona catre alt vanzator.

                    Comentariu

                    • Sandu_T
                      Membru Marcant
                      • 18.nov.2011
                      • 357

                      Postat în original de stikas
                      Am si eu o intrebare...!
                      As vrea sa achizitionez un arzator de pelet pt. centrala mea. Arzatorul compatibil si care cred ca o sa fie mai eficient este SUN p7 l-am gasit pe acesata pagina la 4900 lei:

                      Cunoaste cineva pagina aceasta? Stiti de unde altundeva se poate achizitiona arzatorul?

                      Mrs pt. informatii.
                      Am văzut în Baumax. Era la cca ~5000 lei, din câte îmi aduc aminte.
                      Ştiu puţin din tot şi mult din nimic

                      Comentariu

                      • secarastefan
                        Incepator
                        • 10.mai.2010
                        • 52

                        mai ieftin 4653ron
                        DEDEMAN - cel mai expansiv retailer de materiale de constructii dezvolta cel mai complet site DIY, comunicand esentialul despre: ofertele de produse, servicii si companie

                        Comentariu

                        • tecau_bitza
                          Incepator
                          • 27.ian.2012
                          • 9

                          imi puteti spune va rog daca va pricepeti foarte bine care este mai buna si mai rentabila: centrala pe lemne sau cea pe peleti

                          Comentariu

                          • tecau_bitza
                            Incepator
                            • 27.ian.2012
                            • 9

                            sau una care merge si pe lemne si pe pepleti? si va rog daca puteti sa-mi dati niste preturi, recomandari

                            Comentariu

                            • Consultant climatizare
                              Moderator
                              • 17.oct.2007
                              • 3606

                              In primul rand depinde de pretul de achizitie al combustibilului, apoi de gradul de confort pe care il doriti o centrala pe lemne trebuie incarcata de 2-3 ori pe zi iar una pe pelati odata la 3-7 zile in functie de cat de mare este rezervorul de peleti.

                              Comentariu

                              • tecau_bitza
                                Incepator
                                • 27.ian.2012
                                • 9

                                ar fi mai recomandat sa iau una care merge si cu lemne si cu peleti? sau, nu stiu va rog recomandati-mi dvs.!

                                Comentariu

                                Procesare...