Centrale termice pe peleti

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • VYS
    Living Legend
    • 19.aug.2005
    • 13007

    Răspuns la: Centrale termice pe peleti

    Peleti au dimensiuni mici, diametre de 6-8cm si lungimi de 20-40mm, brichetele sunt mult mai mari.
    Fișiere Atașate
    VYS Blog DIY

    Comentariu

    • nicu78
      Living Legend
      • 25.mar.2010
      • 1191

      Răspuns la: Centrale termice pe peleti

      Aha , am inteles...si credca brichetele sint mai bune la incalzit , adica in sensul ca tin mai mult...

      Comentariu

      • Consultant climatizare
        Moderator
        • 17.oct.2007
        • 3606

        Răspuns la: Centrale termice pe peleti

        Postat în original de nicu78
        Aha , am inteles...si credca brichetele sint mai bune la incalzit , adica in sensul ca tin mai mult...
        Peletii se folosesc la centralele speciale pe peleti si la cele mixte, iar brichetele se folosesc ca inlocuitor pentru lemne la centralele pe lemne / sobe / seminee, etc.

        Comentariu

        • pentrucasa
          Incepator
          • 04.dec.2009
          • 1

          Răspuns la: Centrala pe peleti

          Postat în original de Sniker
          Mai sunt cateva topicuri pe tema asta, dar hai sa iti zic repede despre ce e vorba.

          Eu tocmai mi-am luat o centrala pe peleti Ferroli GFN+SUN P7, care e super. Merge si pe lemne si pe peleti.
          Este intr-adevar mai economica, si mult mai nepoluanta. Elimina putine gaze si cenusa ramane foarte putina. Dupa un calcul, la o suprafata de 200 mp cat are casa mea, consum maxim o tona de peleti pe luna. O tona costa intre 120 si 150 de euro, in functie de esenta rumegusului.

          Eu am dat pe ea 7900 RON. Nu mi-am luat multi peleti deocamdata, dar auzisem la cineva ca 6 tone de peleti ar incapea pe 27 mc. Adica 3x3x3
          Buna,
          Sunt interesat sa achizitionez si eu acelasi tip de centrala. Dupa 4 ani de utilizare imi poti spune daca ai fost multumit de ea. Este ok din fonta, are randamentul pe care l-ai asteptat? Ai apucat sa o folosesti si pe lemne?
          Multumesc!

          Comentariu

          • Speed
            Incepator
            • 08.dec.2012
            • 3

            Răspuns la: Răspuns la: Centrala pe peleti

            Buna seara!
            Sunt nou pe forum si am zis sa apelez la cunoscatori!
            Am finalizat casa proprie si m-am apucat de mobilat dar imi lipseste un lucru de baza ....centrala!
            Nu stiu ce sa fac .....am studiat o gramada de variante si tot nu m-am hotarat la tipul de centrala!
            Am calorifele si instalatia facuta in toata casa si toate trase in " camera centralei"
            Aici apare asa problema ... multi meseriasi imi spun ca este prea mica pt o centrala pe lemne sau peleti!
            Are o suprafata de 3 mp ( 1,5 m*1m) cu usa exterioara , geam si inca o usa din termopan catre baia de jos!
            Casa este izolata cu polistiren de 10cm , in tavane am rigips si polistiren de 3 cm si la parter si la etaj , 160 mp utili , 2 placi din beton (parter si etaj). Tevile de caldura sunt trase la calorifere prin pardoseala ...aici mai apare o problema ( din spusele unor meseriasi) si anume ca este din pexal cu insertie de aluminiu si n-ar rezista la presiunea unei centrale pe lemne sau peleti! Curent am tras la 220 si reteaua de gaze este la 100m si m-ar costa cam 20000 Ron sa ma leg la retea!

            Mai pe scurt o sa adresez 5 intrebari:
            1. Ce parere aveti despre o centrala in condensare alimentata de la butelii de propan de 35l(butelie mare de gpl nu pot monta ca nu am teren foarte mult si nu pot respecta distanta de 25 m de casa)?
            2. Pot monta o centrala pe lemne sau peleti in sp de 3 mp ( 1,5 m*1m) cu usa exterioara si geam?
            3. Rezista instalatia din pexal cu insertie de aluminiu la centrala pe lemne sau peleti?
            4. De cate ori trebuie alimentata o centrala pe lemne cu gazeificare pe zi(plecam la 8 dimineta si ne intoarcem pe la 18.30 seara) ?
            5. Ce alt tip de centrala imi recomandati la care sa nu am chelt mai mari de 1000 ron/luna iarna?

            Comentariu

            • Consultant climatizare
              Moderator
              • 17.oct.2007
              • 3606

              Răspuns la: Răspuns la: Centrala pe peleti

              Postat în original de Speed
              Buna seara!
              Sunt nou pe forum si am zis sa apelez la cunoscatori!
              Am finalizat casa proprie si m-am apucat de mobilat dar imi lipseste un lucru de baza ....centrala!
              Nu stiu ce sa fac .....am studiat o gramada de variante si tot nu m-am hotarat la tipul de centrala!
              Am calorifele si instalatia facuta in toata casa si toate trase in " camera centralei"
              Aici apare asa problema ... multi meseriasi imi spun ca este prea mica pt o centrala pe lemne sau peleti!
              Are o suprafata de 3 mp ( 1,5 m*1m) cu usa exterioara , geam si inca o usa din termopan catre baia de jos!
              Casa este izolata cu polistiren de 10cm , in tavane am rigips si polistiren de 3 cm si la parter si la etaj , 160 mp utili , 2 placi din beton (parter si etaj). Tevile de caldura sunt trase la calorifere prin pardoseala ...aici mai apare o problema ( din spusele unor meseriasi) si anume ca este din pexal cu insertie de aluminiu si n-ar rezista la presiunea unei centrale pe lemne sau peleti! Curent am tras la 220 si reteaua de gaze este la 100m si m-ar costa cam 20000 Ron sa ma leg la retea!

              Mai pe scurt o sa adresez 5 intrebari:
              1. Ce parere aveti despre o centrala in condensare alimentata de la butelii de propan de 35l(butelie mare de gpl nu pot monta ca nu am teren foarte mult si nu pot respecta distanta de 25 m de casa)?
              2. Pot monta o centrala pe lemne sau peleti in sp de 3 mp ( 1,5 m*1m) cu usa exterioara si geam?
              3. Rezista instalatia din pexal cu insertie de aluminiu la centrala pe lemne sau peleti?
              4. De cate ori trebuie alimentata o centrala pe lemne cu gazeificare pe zi(plecam la 8 dimineta si ne intoarcem pe la 18.30 seara) ?
              5. Ce alt tip de centrala imi recomandati la care sa nu am chelt mai mari de 1000 ron/luna iarna?
              V-am raspuns in celalalt topic, va rog sa nu mai postati de mai multe ori aceeasi intrebare.

              Comentariu

              • horia16
                Expert pardoseli
                • 25.mai.2010
                • 89

                Răspuns la: Centrale termice pe peleti

                Este vreo problema daca camera tehnica unde va venii montat centrala pe peleti sau cu lemn este in casa?
                Practic este o camera sub scara aproape de intrarea in casa ca sa imi fie usor de alimentat,va avea o fereastra de 50x100cm,voi monta si un ventilator in perete daca este nevoie.
                Deasupra centralei va trece scara care va fi din lemn,dar am posibilitatea sa o izolez cu vata minerala dar nu stiu daca este bun rigipsul si ce tip de rigips sa folosesc,sau daca exista alt tip de panouri pt a izola scara de centrala care este situata la circa 1m deasupra centralei.
                pardoseala da valoare casei dvs

                Comentariu

                • gmtiby
                  Living Legend
                  • 24.oct.2008
                  • 1192

                  Răspuns la: Centrale termice pe peleti

                  Postat în original de horia16
                  Este vreo problema daca camera tehnica unde va venii montat centrala pe peleti sau cu lemn este in casa?
                  Practic este o camera sub scara aproape de intrarea in casa ca sa imi fie usor de alimentat,va avea o fereastra de 50x100cm,voi monta si un ventilator in perete daca este nevoie.
                  Deasupra centralei va trece scara care va fi din lemn,dar am posibilitatea sa o izolez cu vata minerala dar nu stiu daca este bun rigipsul si ce tip de rigips sa folosesc,sau daca exista alt tip de panouri pt a izola scara de centrala care este situata la circa 1m deasupra centralei.
                  Salut,
                  Eu asa am centrala, in casa, si e pe lemne. Iti pot spune ca : se face putina mizerie de la caratul lemnelor, e pos sa ma iatingi peretii daca nu esti foarte atent, e bine sa ai o usa de acces (de preferat de termopan ) la accesul in cam tehnica, ca sa nu iti miroasa in casa a fum ( posibil cand alimentezi centrala cu lemne.... ). Poti izola cu vata de sticla, si pe urma sa pui rigips roz, este antifoc. Daca geamul da direct afara e perfect, deoarece ai nevoie de aerisire pt tirajul centralei. Eu am un geam de 60X60, si e ok, si o aerisire din acea tip grilaj ( ca la hote) e de preferat.
                  Sa ne tii la curent. Poze se poate ?

                  Comentariu

                  • GAMMA
                    Incepator
                    • 22.iul.2009
                    • 44

                    Răspuns la: Centrale termice pe peleti

                    Deschid acest topic, dedicat cazanelor pe pellet, agripellet EKO-GREN, cu o gama de puteri de 10, 15, 25, 40, 60kw, dupa parerea mea le consider de top datorita performantelor foarte ridicate, un randament de peste 93%, Sonda Lambda de serie, care masoara nivelul de oxigen din gazele de ardere, in functie de acesta se regleaza in automat aerul secundar, sonda de lectura fumuri care nu depasesc 110 C, aceasta regleaza in automat aerul primar si timpul de lucru al snecului, executat din otel inox conferindu-i o durata f. mare de viata, curatare automata a schimbatorului de caldura si a arzatorului, in urma arderii rezultand putina cenusa care se elimina odata la 2-3 saptamani, protectie impotriva flacarii inverse datorita valvei stelare, protectie la supratemperatura, rezervorul de peleti este incorporat, de serie are capacitatea de 168 litri, optional se poate cu comanda cu rezervorul mai mare de 330 sau 450 litri, arzator incorporat, panou electronic digital cu functia fuzzy-logic II, cazanul poate fi comandat de un termostat de ambient sau cronotermostat, pot fi comandate din panou: pompa de circulatie incalzire, pompa de circulatie boiler cu prioritate ACM (sau nu), vana cu 3-4 cai cu servomotor, se predispune montarea unei sonde externe de temperatura, in functie de temperatura exterioara cazanul functioneaza in automat, dupa o anumita curba de temperatura a agentului termic pe turul cazanului, aceasta se poate modifica in functie de anotimp, sau cazanul poate functiona pe manual.
                    Pentru cei ce doresc sa uite ca au cazan pe peleti, la aceste cazane EKO-GREN exista si varianta cu alimentare automata a rezervorului de serie, pneumatica, prin doua tuburi flexibile cu diametrul de 50mm, de la o distanta de max. 20ml, dintr-un siloz textil de 3-4 tone, din OSB, sau dintr-un rezervor in forma de V de 3 tone, acestea pot fi intr-o camera alaturata sau la subsolul casei.
                    In final, pot afirma faptul ca recomand cu cea mai mare placere acest cazan, care sincer mie mi-a placut din toate punctele de vedere!
                    Fișiere Atașate
                    cvgghh

                    Comentariu

                    • Consultant climatizare
                      Moderator
                      • 17.oct.2007
                      • 3606

                      Răspuns la: Centrale termice pe peleti

                      Postat în original de horia16
                      Este vreo problema daca camera tehnica unde va venii montat centrala pe peleti sau cu lemn este in casa?
                      Practic este o camera sub scara aproape de intrarea in casa ca sa imi fie usor de alimentat,va avea o fereastra de 50x100cm,voi monta si un ventilator in perete daca este nevoie.
                      Deasupra centralei va trece scara care va fi din lemn,dar am posibilitatea sa o izolez cu vata minerala dar nu stiu daca este bun rigipsul si ce tip de rigips sa folosesc,sau daca exista alt tip de panouri pt a izola scara de centrala care este situata la circa 1m deasupra centralei.
                      Cu exceptia mizaeriei nu ar trebui sa fie nici o problema.

                      Comentariu

                      • florin1108
                        Membru
                        • 04.apr.2012
                        • 241

                        Răspuns la: Centrale termice pe peleti

                        Si eu sunt interesat de o centrala pe peleti si vad sunt persoane care le-au pozitionat in casa sub scara. Din cauza ca nu am prevazut o camera tehnica pt centrala acum stau sa ma chinui sa amenajez un loc special.
                        Spatiul disponibil ar fi de vreo 6mp. In cazul in care spatiul este prea mic,pot face o camera tehnica care sa fie lipita de casa,dar din lemn si nu din zidarie ? Bineinteles ca o voi izola cu vata bazaltica la interior si rigips ignifug iar la exterior polistiren.

                        Cei care le aveti pozitionate sub scara va rog mult sa puneti o poza cu lucrarea.

                        Comentariu

                        • horia16
                          Expert pardoseli
                          • 25.mai.2010
                          • 89

                          Răspuns la: Centrale termice pe peleti

                          Multumesc tuturor pt sfaturi,cu poze mai dureaza ceva pina cand voi ajunge la acset punct dar vroiam sa fiu sigur pt ca altfel trebuia sa regandesc scara.
                          Da,fereastra da direct afara iar intrarea in camera tehnica se face prin interior dar e imediat linga usa de la intrare.
                          pardoseala da valoare casei dvs

                          Comentariu

                          • Mircea_G
                            Living Legend
                            • 14.ian.2007
                            • 12202

                            Răspuns la: Centrale termice pe peleti

                            Ramine o dilema pentru mine cum se poate instala un CAZAN pe peleti sau lemne ( ca astea nu sint centrale ! ) intr-un spatiu mic .
                            Este nevoie de spatiu pt cazan , spatiu pentru boiler , spatiu pentru instalatie ( tevi si automatizare ) , cos de fum , loc pe linga ele conform prescriptiilor si logicii , sa te poti misca si interveni . Mai trebuie in camera respectiva , apa , canalizare , lumina ...spatiul sa fie construit din materiale incombustibile , usa metalica cu deschidre in exterior ( daca nu gresesc ) . In spatiul respectiv posibil sa mai stea o rezerva de combustibil , daca nu , trebuie o alta camera anexa cu cea a cazanului , ar mai trebui si ceva materiale de stingere a incendiului ....
                            Daca va ginditi ca un asa cazan se poate transforma usor intr-o bomba , o camera special construita si bine amplasata ar trebui luat in calcul .
                            .............
                            Poate cei ce au asa ceva ne arata niste poze cu instalatiile si amplasarea lor .
                            Instalatii verificari-revizii gaze

                            Comentariu

                            • gmtiby
                              Living Legend
                              • 24.oct.2008
                              • 1192

                              Răspuns la: Centrale termice pe peleti

                              Postat în original de horia16
                              Multumesc tuturor pt sfaturi,cu poze mai dureaza ceva pina cand voi ajunge la acset punct dar vroiam sa fiu sigur pt ca altfel trebuia sa regandesc scara.
                              Da,fereastra da direct afara iar intrarea in camera tehnica se face prin interior dar e imediat linga usa de la intrare.
                              La mine intrarea in camera tehnica se face din bucatarie, ideea este ca e de preferat ca acesta cam tehnica mai ales la centralele pe lemne sau peleti, din cauza fumului, desi la peleri nu prea sunt probleme cu fumul, dar la mine a fost totul in alta conjunctura..... Ideea e ca eu pana acum, nu am avut probleme cu fumul, desi inca nu am pus o usa la intrarea in cam tehnica (o sa pun, dar probleme financiare... ) in casa e un miros fin de lemn.... fum... exact ca la tara, dar pe mine sau pe cunostintele mele, nu ne deranjeaza, din contra, e chiar placut... putin rustic. Trebuie mare atentie insa si o ventilare buna! O sa-mi montez si un detector de fum, pt orice eventualitare...
                              Sa ne tii la curent cu incaperea, centrala, model, etc!
                              Din ce material faci instalatia ?

                              Comentariu

                              • florin1108
                                Membru
                                • 04.apr.2012
                                • 241

                                Răspuns la: Centrale termice pe peleti

                                Este bine sa fac acea camera tehnica in exteriorul casei,bineinteles, din lemn ? Adica,la interior izolata cu vata bazaltica si pe afara cu polistiren ? Dupa ce astazi am vazut live o centrala pe peleti in functiune m-am hotarat sa pun o asemenea centrala. O voi achizitiona din Bulgaria,cel la care am vazut azi centrala a dat 1800 de eur pe o centrala de 25kw cu arzator si cutia pt peleti.

                                Comentariu

                                Procesare...