Centrale termice pe peleti

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • RaduCA
    Living Legend
    • 09.oct.2005
    • 6452

    Răspuns la: Centrale termice pe peleti

    Postat în original de florin1108
    [...] O voi achizitiona din Bulgaria [...]
    Asta nu cumva înseamnă că veţi renunţa la PIF şi garanţie?


    Postat în original de florin1108
    [...] cel la care am vazut azi centrala a dat 1800 de eur pe o centrala de 25kw cu arzator si cutia pt peleti.
    Puteţi spune ce marcă/model este?
    De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
    În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

    Comentariu

    • florin1108
      Membru
      • 04.apr.2012
      • 241

      Răspuns la: Centrale termice pe peleti

      Contra unei sume modice de vreo 100 de eur,parca,bulgarul vine si o pune in functiune si imi da si garantie pt un an,urmand ca dupa primul an sa mai vina odata sa verifice instalatia pt a-mi mai prelungi pe inca un an garantia. Cel putin asa mi-a spus cel la care am vazut-o astazi. In ceea ce priveste marca acesteia,din ce am inteles ar fi fabricata la ei in tara. Oricum,arata la fel de bine ca Ferolli,de ex. aceasta fiind singura centrala pe care am vazut-o la noi aici in oras.

      L.E. Atasez o imagine luata de pe un site cu aceasta centrala. Producator ERATO din Bulgaria


      Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	prd_637_654.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	42,6 KB 
ID:	606994
      Ultima editare de florin1108; 17.dec.2012, 22:46.

      Comentariu

      • Mircea_G
        Living Legend
        • 14.ian.2007
        • 12202

        Răspuns la: Răspuns la: Centrale termice pe peleti

        Postat în original de RaduCA
        Asta nu cumva înseamnă că veţi renunţa la PIF şi garanţie?........
        Daca este din UE nu beneficiaza de garantie/ service si aici ????
        Instalatii verificari-revizii gaze

        Comentariu

        • GAMMA
          Incepator
          • 22.iul.2009
          • 44

          Răspuns la: Răspuns la: Centrale termice pe peleti

          Postat în original de florin1108
          Contra unei sume modice de vreo 100 de eur,parca,bulgarul vine si o pune in functiune si imi da si garantie pt un an,urmand ca dupa primul an sa mai vina odata sa verifice instalatia pt a-mi mai prelungi pe inca un an garantia. Cel putin asa mi-a spus cel la care am vazut-o astazi. In ceea ce priveste marca acesteia,din ce am inteles ar fi fabricata la ei in tara. Oricum,arata la fel de bine ca Ferolli,de ex. aceasta fiind singura centrala pe care am vazut-o la noi aici in oras.

          L.E. Atasez o imagine luata de pe un site cu aceasta centrala. Producator ERATO din Bulgaria


          [ATTACH=CONFIG]71226[/ATTACH]
          Nu doresc sa te influentez de nicio culoare si nici sa te descurajez dar parerea mea este ca te incurci cu asemenea centrala pe peleti care e la fel de proasta precum Ferolli...vezi pe forumul softpedia parerile utilizatorilor.
          cvgghh

          Comentariu

          • GAMMA
            Incepator
            • 22.iul.2009
            • 44

            Răspuns la: Răspuns la: Centrale termice pe peleti

            Am postat aici cateva informatii despre cazanele pe peleti EKO-GREN,dar intreb moderatorul acestui forum de ce au fost sterse ?De aceea acest forum nu o sa dezvolte niciodata ca limitati informatia,informarea oamenilor despre acest subiect !Cred ca nu o sa mai postez nimic pe aici ca nu are sens.
            cvgghh

            Comentariu

            • gmtiby
              Living Legend
              • 24.oct.2008
              • 1192

              Răspuns la: Răspuns la: Centrale termice pe peleti

              Postat în original de florin1108
              Contra unei sume modice de vreo 100 de eur,parca,bulgarul vine si o pune in functiune si imi da si garantie pt un an,urmand ca dupa primul an sa mai vina odata sa verifice instalatia pt a-mi mai prelungi pe inca un an garantia. Cel putin asa mi-a spus cel la care am vazut-o astazi. In ceea ce priveste marca acesteia,din ce am inteles ar fi fabricata la ei in tara. Oricum,arata la fel de bine ca Ferolli,de ex. aceasta fiind singura centrala pe care am vazut-o la noi aici in oras.

              L.E. Atasez o imagine luata de pe un site cu aceasta centrala. Producator ERATO din Bulgaria

              [ATTACH=CONFIG]71226[/ATTACH]
              Ai incercat o centrala Viadrus cu peleti ? tocmai si-a cumparat un coleg de-al meu.... de pe site-ul oracinci.ro

              Comentariu

              • Vizitator

                Răspuns la: Centrale termice pe peleti

                Postat în original de horia16
                Este vreo problema daca camera tehnica unde va venii montat centrala pe peleti sau cu lemn este in casa?
                Practic este o camera sub scara aproape de intrarea in casa ca sa imi fie usor de alimentat,va avea o fereastra de 50x100cm,voi monta si un ventilator in perete daca este nevoie.
                Deasupra centralei va trece scara care va fi din lemn,dar am posibilitatea sa o izolez cu vata minerala dar nu stiu daca este bun rigipsul si ce tip de rigips sa folosesc,sau daca exista alt tip de panouri pt a izola scara de centrala care este situata la circa 1m deasupra centralei.
                Salut. Vezi ca unele centrale pe peleti sau lemn vin cu schme si cerinte specificie legate de dimensinuiile camerei tehnice. Plus ca ia in considerare ca e posibil sa fie nevoie de service sau intretinere asa ca trebuie sa ai spatiu de manevra in jurul ei. Deci verifica intia manualul ei inainte de achizitie. O solutie mai e sa mai faci o anexa langa casa.

                Comentariu

                • GAMMA
                  Incepator
                  • 22.iul.2009
                  • 44

                  Răspuns la: Răspuns la: Centrale termice pe peleti

                  Centralele nu le incerci ca pe niste baterii ,eu nu pot in acest caz de fapt nici in altele sa recomand Viadrus datorita faptului ca sunt galagioase si din punct de vedere al consumului stau foarte prost ,avand un consum mare,fiind o casa de vacanta din cate am inteles eu pot recomanda ca fiind o solutie buna un cazan pe peleti Biodom care are un nivel mic de zgomot de 35db,un consum foarte bun de peleti, plus ca este cu tiraj fortat...
                  cvgghh

                  Comentariu

                  • gmtiby
                    Living Legend
                    • 24.oct.2008
                    • 1192

                    Răspuns la: Răspuns la: Centrale termice pe peleti

                    Postat în original de GAMMA
                    Centralele nu le incerci ca pe niste baterii ,eu nu pot in acest caz de fapt nici in altele sa recomand Viadrus datorita faptului ca sunt galagioase si din punct de vedere al consumului stau foarte prost ,avand un consum mare,fiind o casa de vacanta din cate am inteles eu pot recomanda ca fiind o solutie buna un cazan pe peleti Biodom care are un nivel mic de zgomot de 35db,un consum foarte bun de peleti, plus ca este cu tiraj fortat...
                    Cine a spus ca sunt galagioase ? Si de cand la centralele pe peleti e nevoie de gazeficare ? )))))) Ventilatorul ajuta la aprinderea peletilor , snecul isi face treaba....restul e cancan......

                    Comentariu

                    • GAMMA
                      Incepator
                      • 22.iul.2009
                      • 44

                      Răspuns la: Răspuns la: Centrale termice pe peleti

                      Postat în original de gmtiby
                      Cine a spus ca sunt galagioase ? Si de cand la centralele pe peleti e nevoie de gazeficare ? )))))) Ventilatorul ajuta la aprinderea peletilor , snecul isi face treaba....restul e cancan......
                      Da,eu spun ca sunt galagioase in comparatie cu altele si consider ca am oarecare experienta in domeniu.Am pomenit ceva de gazeificare?In niciun caz...Da, ventilatorul in momentul in care se aprind peletii are turatia maxima si asigura aerul necesar unei bune combustii daca acesta cantitate de aer este setata corespunzator.Cum poti sa recomanzi asa ceva domnului de mai sus?
                      cvgghh

                      Comentariu

                      • gmtiby
                        Living Legend
                        • 24.oct.2008
                        • 1192

                        Postat în original de GAMMA
                        Da,eu spun ca sunt galagioase in comparatie cu altele si consider ca am oarecare experienta in domeniu.Am pomenit ceva de gazeificare?In niciun caz...Da, ventilatorul in momentul in care se aprind peletii are turatia maxima si asigura aerul necesar unei bune combustii daca acesta cantitate de aer este setata corespunzator.Cum poti sa recomanzi asa ceva domnului de mai sus?
                        Ai spus ca este cu cu tiraj fortat,...... TOT ce este cu peleti este cu tiraj fortat, datorita ventilatorului !
                        De ce nu i-as recomanda ???? Are garantie, daca se intampla ceva cu un element, poate schimba doar elementul cu probleme.....
                        Nu inteleg, DE CE SA NU-I RECOMAND ???
                        A, scuze, produsele tale sunt mai bune !
                        ALOOOO !!! REgia, domnii consultanti, adminii, ceva de spus in privinta domnului (FIRMEI ) GAMMA ???????
                        DE CE sa nu recomand, NU INTELEG !!!!!
                        Biodom-ul e cat un vapor.... si costa cat nu face!
                        A vazut cineva cum arata un Viadrus ?Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	Viadrus.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	170,5 KB 
ID:	607015 Exista 2 tipuri de arzatoare pt el, sa vedem preturi si marimea centralei.....

                        P.S.
                        Si pe urma discutam de Biodom.....

                        Comentariu

                        • GAMMA
                          Incepator
                          • 22.iul.2009
                          • 44

                          Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Centrale termice pe peleti

                          Postat în original de gmtiby
                          Ai spus ca este cu cu tiraj fortat,...... TOT ce este cu peleti este cu tiraj fortat, datorita ventilatorului !
                          De ce nu i-as recomanda ???? Are garantie, daca se intampla ceva cu un element, poate schimba doar elementul cu probleme.....
                          Nu inteleg, DE CE SA NU-I RECOMAND ???
                          A, scuze, produsele tale sunt mai bune !
                          ALOOOO !!! REgia, domnii consultanti, adminii, ceva de spus in privinta domnului (FIRMEI ) GAMMA ???????
                          DE CE sa nu recomand, NU INTELEG !!!!!
                          Biodom-ul e cat un vapor.... si costa cat nu face!
                          A vazut cineva cum arata un Viadrus ?[ATTACH=CONFIG]71248[/ATTACH] Exista 2 tipuri de arzatoare pt el, sa vedem preturi si marimea centralei.....
                          Alo moderatori ati mai vazut pe cineva care nu are habar de acest domeniu si da cu presupusu pe aici ?Cum poti afirma asemenea tampenii ca orice cazan cu ventilator este cu tiraj fortat si nu poate fi si cu tiraj natural.Una e daca discutam de ventilator si alta de exhaustor de gaze arse.Ti-am spus mai sus si baga la cap care este rolul ventilatorului !Eu n-am nevoie de reclama pe acest forum datorita faptului ca sunt foarte cunoscut,oriunde in tara.Daca vrei sa recomanzi,recomanda dar efectiv nu stiu cine pune botu la spusele tale ...si nici nu ai cum sa intelegi.Cunosc firma ora cinci foarte bine ,cunosc produsele acestora ,ceea ce ai aratat tu in poza reprezinta un cazan viadrus adaptat pe peleti cu un sistem cehesc (poza din stanga) iar in dreapta cazanul v.. adaptat pe peleti cu un arzator ferolli cu arzator sun7.Cazanele pe peleti viadrus arata altfel!Eu i-am recomandat Biodom ca fiind dupa parerea mea o solutie optima nevoilor sale.Consider acest subiect incheiat deoarece eu efectiv nu doresc sa ma cert cu nimeni de pe aici ,cine intelege bine cine nu...Numai bine!
                          cvgghh

                          Comentariu

                          • gmtiby
                            Living Legend
                            • 24.oct.2008
                            • 1192

                            Răspuns la: Centrale termice pe peleti

                            Eu nu ma cert cu tine, doar eram curios cum poti sa spui " CUM POTI SA RECOMANZI ASA CEVA"... pot recomanda orice, si eu si tu si oricine.
                            2 legat de ventilator, m-am exprimat gresit, de acord cu tine, nu ventilatorul reprezinta tirajul fortat, ci ajuta la aprinderea peletilor mai repede. Era vorba de o adaptare a centralei Viadrul la peleti, este ieftina si merge f bine !
                            Cine pune botu....Botul pun curvele, stimate, ce te face sa crezi ca o centrala recomandata de mine nu ar face fata sau nu functioneaza ok, fata de una de a ta ????
                            Deci, despre ce discutam ?????Vanzare placuta !

                            Comentariu

                            • GAMMA
                              Incepator
                              • 22.iul.2009
                              • 44

                              Răspuns la: Centrale termice pe peleti

                              Postat în original de gmtiby
                              Eu nu ma cert cu tine, doar eram curios cum poti sa spui " CUM POTI SA RECOMANZI ASA CEVA"... pot recomanda orice, si eu si tu si oricine.
                              2 legat de ventilator, m-am exprimat gresit, de acord cu tine, nu ventilatorul reprezinta tirajul fortat, ci ajuta la aprinderea peletilor mai repede. Era vorba de o adaptare a centralei Viadrul la peleti, este ieftina si merge f bine !
                              Cine pune botu....Botul pun curvele, stimate, ce te face sa crezi ca o centrala recomandata de mine nu ar face fata sau nu functioneaza ok, fata de una de a ta ????
                              Deci, despre ce discutam ?????Vanzare placuta !
                              Eu zic sa lasam pe fiecare sa aleaga dupa bunul plac,dupa bugetul alocat ,etc.Nu am spus ca nu functioneaza ,diferentele constau in randamentele diferite ale acestor cazane ,consumuri mari de peleti fata de celelalte,mentenanta,etc.Nu am ce discuta ca n-am cu cine ,in mod civilizat si pe subiect!
                              cvgghh

                              Comentariu

                              • gmtiby
                                Living Legend
                                • 24.oct.2008
                                • 1192

                                Răspuns la: Centrale termice pe peleti

                                Da, clar, am vazut si eu asta!

                                Comentariu

                                Procesare...