Centrale termice pe peleti

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • smitey88
    Incepator
    • 26.mar.2012
    • 53

    Răspuns la: Centrale termice pe peleti

    Postat în original de unique
    "...nu necesita mult spatiu si nici cos de fum..."
    CARACTERISTICI TEHNICE
    DIAMETRU EVACUARE FUM Ø 80 mm
    Deci trebuie si cos de evacuare fum.
    pret 15kg peleti ~15ron
    consum ~2kg/h
    15kg : 2kg/h=7,5h/zi caldura
    15ron x 10zile=150ron
    cam scump...
    Ma refeream ca nunecesita un cos de fum clasic, ci doar un burlan scos din camera centralei, avand tiraj fortat.
    Nu inteleg nimic din calculele facute...in Afara de pretul a 15 kg peleti= 15 ron.

    Comentariu

    • unique
      Incepator
      • 23.oct.2008
      • 52

      Răspuns la: Centrale termice pe peleti

      Am facut un calcul aproximativ cam cat te costa caldura.
      15kg de peleti costa 15 ron.
      Consumul mediu al centralei cca 2kg de peleti pe ora.
      15kg de peleti,la un consum de 2kg/h (h=ora),iti ajung sa incalzesti casa timp de 7,5 ore intr-o zi.
      Daca consumi 15kg de peleti pe zi,in 10 zile consumi 150kg de peleti.Rezulta ca platesti aproximativ 150ron pt 10 zile in care centrala functioneaza 7,5 ore pe zi...
      Sper ca am fost mai explicit
      Ultima editare de unique; 20.feb.2013, 22:14.

      Comentariu

      • cheluakame
        Living Legend
        • 27.oct.2012
        • 2394

        Răspuns la: Răspuns la: Centrale termice pe peleti

        Peletii ca si lemnul, au esente diferite. Toata lumea stie ca unele lemne degaja mai multa caldura decat altele si tot asa.
        Asta cu consum 2kg/h este doar o chestie de reclama. Consumul real difera de mai multe lucruri.
        In primul si primul rand, umiditatea peletilor (cu cat umiditatea creste cu atat puterea scade). Apoi puterea calorica a acestora. De asemenea temperatura aerului pentru ardere conteaza si umiditatea acestuia.

        Asa ca nu luati de bune tot ceea ce spune producatorul.
        Ultima editare de cheluakame; 20.feb.2013, 22:39.
        iTermice --- Sursa ta de caldura

        Comentariu

        • Consultant climatizare
          Moderator
          • 17.oct.2007
          • 3606

          Răspuns la: Răspuns la: Centrale termice pe peleti

          Postat în original de unique
          Am facut un calcul aproximativ cam cat te costa caldura.
          15kg de peleti costa 15 ron.
          Consumul mediu al centralei cca 2kg de peleti pe ora.
          15kg de peleti,la un consum de 2kg/h (h=ora),iti ajung sa incalzesti casa timp de 7,5 ore intr-o zi.
          Daca consumi 15kg de peleti pe zi,in 10 zile consumi 150kg de peleti.Rezulta ca platesti aproximativ 150ron pt 10 zile in care centrala functioneaza 7,5 ore pe zi...
          Sper ca am fost mai explicit
          depinde de puterea centralei de randamentul acesteia si multe alte variabile, zilele trecute a fost publicat un articol pe misiunea casa cu o comparatie intre peleti si gaze naturale :

          In momentul in care te afli in fata unor decizii, cea mai buna metoda pentru a lua hotararea corecta este comparatia. Adica identifici si stabilesti exact...

          Comentariu

          • eugencmn
            Incepator
            • 24.iul.2011
            • 26

            Răspuns la: Răspuns la: Centrale termice pe peleti

            Buna seara,


            Ca tot se vorbeste despre centralele termice cu peleti,nu o sa mai deschid un alt topic si am sa va cer parerea aici.
            Ma intereseaza o centrala termica cu peleti, Casa are 188 mp utili, p+m, nu are cos de fum iar camera tehnica este aproximativ 2 pe 2 si este in casa (nu o anexa).
            Am vazut la Dedeman Idrobox, stie cineva despre modelul asta? sau altele ?

            multumesc.

            Comentariu

            • Consultant climatizare
              Moderator
              • 17.oct.2007
              • 3606

              Răspuns la: Centrale termice pe peleti

              Am gasit clipul de mai jos :



              daca asigura un service bun atunci nu prea vad de ce ar exista probleme.

              Comentariu

              • eugencmn
                Incepator
                • 24.iul.2011
                • 26

                Răspuns la: Centrale termice pe peleti

                stiam clip-ul. mersi oricum.
                Nu sunt chitit pe ea, dar in afara de aceasta si biodom 27 (care ar fi ideala din pareriile multora) numai sunt altele sau nu mai stiu eu,d-aia si intreb aici, poate aveti si alte pareri.
                Am mai vazut ferroli termogiove de 24kw dar aceasta nu merge pusa in camera tehnnica si mai degraba in living, problema este ca ar trebui tras alt traseu de tevi pana la camera tehnica unde am distribuitoarele sau nu stiu daca e corect sa o legi in locul unul calorifer (tur-retur ma refer) si sa inversezi circuitul.

                Comentariu

                • cheluakame
                  Living Legend
                  • 27.oct.2012
                  • 2394

                  Răspuns la: Centrale termice pe peleti

                  Verificati EKOGREN EG-PELLET.
                  Constructia lor le da un anumit atuu fata de cele clasice.
                  Au o constructie asa zisa clopot/contraflow. Gazele calde raman "captive" in partea superioara, pe cand cele reci coboara si merg spre cos. Astfel au o eficienta mai ridicata fata de cele prezente actual pe piata.
                  In plus, din discutiile cu cativa distribuitori, se pare ca software-ul este partea lor forte deasemenea (insa nu garantez, posibil sa fie doar chestii de advertising).
                  iTermice --- Sursa ta de caldura

                  Comentariu

                  • eugencmn
                    Incepator
                    • 24.iul.2011
                    • 26

                    Răspuns la: Răspuns la: Centrale termice pe peleti

                    treaba cu ekogren e ca imi cam depaseste bugetul,din cate am vazut sunt mai scumpe.Ce parere aveti de termosemineul ferroli termogiove ?>

                    Comentariu

                    • cheluakame
                      Living Legend
                      • 27.oct.2012
                      • 2394

                      Răspuns la: Centrale termice pe peleti

                      Termogiove l-am vazut in Dedeman. Sa stiti ca este destul de mare, nu va lasati pacalit de poze.
                      Ca si aspect arata bine, este lucrat frumos.

                      Ca si detalii tehnice, are avantajul tuturor accesoriilor incluse (pompa, boiler, supapa presiune, etc).
                      Dezavantaj, autonomia.
                      Folosit la putere maxima (24 kw), are autonomie ~10-12 ore, la putere minima (7-8 kw) autonomia este de ~30 ore.

                      Nu stiu cat de convenabila este montarea lui in living, ventilatorul pentru ardere, teoretic face destul zgomot.
                      iTermice --- Sursa ta de caldura

                      Comentariu

                      • eugencmn
                        Incepator
                        • 24.iul.2011
                        • 26

                        Răspuns la: Centrale termice pe peleti

                        Nu ca ar deranja cine stie ce.Am deja o soba de la edilkamin.Problema mea vizavi de termogiove e ca ar trebui trase alte tevi pana la distribuitoare pt calorifere, sau avand un calorifer in zona ,cum am spus mai sus as putea sa renunt la el si sa leg turul-returul ferroli la instalatia casei ,in acest fel nu stiu daca din punct de vedere hidraulic este tocmai ok.

                        Comentariu

                        • cheluakame
                          Living Legend
                          • 27.oct.2012
                          • 2394

                          Răspuns la: Centrale termice pe peleti

                          Pai intr-adevar nu este corect din punct de vedere hidraulic.

                          Ati putea renunta la caloriferul din living (acolo incalzind termosemineul), si sa inlocuiti tevile ce alimentau acel calorifer, cu unele corespunzatoare ce fac legatura intre distribuitor si termosemineu.
                          iTermice --- Sursa ta de caldura

                          Comentariu

                          • calpatin
                            Incepator
                            • 03.iul.2006
                            • 2

                            Răspuns la: Centrale termice pe peleti

                            Ati ales pina la urma termosemineul Ferolli Termogiove? Daca da, imi putei spuneti cite ceva despre el? Detalii legate de consum, nivel de zgomot, setari etc. Trebuie sa iau o decizie repede, am in lucru o casa cu parter de 80 mp si un pod inalt de 40 mp pe care-l voi compartimenta ulterior, cu izolatie exterioara de 10 cm si 10 cm pe planseul dintre parter si pod. Pina acum ma gindesc sa pun un termosemineu pe peleti (gaz nu am in zona, lemne nu, ptr ca nau camera tehnica si sint mai mult plecat de acasa), undeva intre bucatarie si living. Sfaturi? Opinii? Multumesc mult!

                            Comentariu

                            • EduardT
                              Incepator
                              • 24.mar.2014
                              • 4

                              Răspuns la: Centrale termice pe peleti

                              Salutare,

                              M-am hotarat sa achizitionez o centrala termica cu ardere de peleti, dar nu sunt foarte hotarat asupra modelului. Datele problemei:
                              -casa P+1 160m patrati, placa de beton jos, placa de sus grinzi de 12x20+dulapi de 5cm+osb de 2.2cm+parchet de 1.8cm
                              -acoperisul va fi izolat cu spuma poliuretanica 10cm
                              -la exterior este izolata cu polistiren 15 cm
                              -parterul va fi incalzit cu instalatie in pardoseala (placa fiind izolata de 2 ori cu polistiren extrudat grafitat 3cm)
                              -etajul va fi incalzit cu radiatoare

                              Bugetul este de 20000 ron, marcile intre care balansez: Ferroli, Biodom, Edilkamin. Pareri?

                              Multumesc,
                              Eduard

                              Comentariu

                              • Ionut-Sorin
                                Incepator
                                • 25.mar.2014
                                • 2

                                Răspuns la: Centrale termice pe peleti

                                Buna seara , la Viessmann v-ati gandit? este putin mai scump dar cu siguranta este mai fiabila si economica in timp. Ma puteti contacta pentru a va putea si alte detalii.

                                Comentariu

                                Procesare...