Centrale termice pe peleti

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Consultant climatizare
    Moderator
    • 17.oct.2007
    • 3606

    Răspuns la: Centrale termice pe peleti

    Pentru centralele pe peleti cercetati in primul rand conditiile de garantie si service ale vanzatorului.

    Comentariu

    • byblosss
      Incepator
      • 12.ian.2015
      • 1

      Răspuns la: Centrale termice pe peleti

      Doresc sa achizitionez o termostufa peleti ce urmeaza a fi montata intr-o casa de 140 mp...casa este izolata atit peretii cit si tavanele [se va monta in bucatarie- 30 mp]si trebuie sa incalzeasca bucataria direct din termostufa, 6 calorifere de 1m si 3 prosopare.
      Vreau sa stiu daca cineva are montat una din urmatoarele termostufe si ce parere aveti despre ele
      - Edilkamin ..modelul ANDE -18 KW -http://www.edilkamin.it/it/termostuf...tufa_Ande.aspx
      -Ravelli .... ..modelul HRV160- 20 kw -http://http://ita.ravelligroup.it/prod/16-hrv_160.php
      -Nordica......modelul ISIDE IDRO -18,8 Kw -http://www.lanordica-extraflame.com/...ide-idro_p8954

      Comentariu

      • GAMMA
        Incepator
        • 22.iul.2009
        • 44

        Răspuns la: Răspuns la: Centrale termice pe peleti

        Daca doresti un sfat ,eu unul dintre cele trei varinte propuse as alege prima varianta ! Sunt cele mai ok din punctul meu de vedere,plus ca au traditie in producerea acestor sisteme de incalzire.
        Ultima editare de GAMMA; 13.ian.2015, 19:22.
        cvgghh

        Comentariu

        • Consultant climatizare
          Moderator
          • 17.oct.2007
          • 3606

          Răspuns la: Centrale termice pe peleti

          Repet ceea ce am scris mai sus pe langa pret luati in considerare si conditiile de garnatie / montaj si service pentru centrala.

          Comentariu

          • Cristi07
            Incepator
            • 12.ian.2015
            • 7

            Răspuns la: Centrale termice pe peleti

            Buna ziua,
            Nu vreau sa fac reclama sau altceva, dar stie cineva detalii legate de centralele Kostrzeva ? Am cautat pe net si par f ok.

            Ar fi grozav daca ar da cineva un feedback.

            Comentariu

            • godaro
              Membru
              • 10.mar.2014
              • 232

              Răspuns la: Centrale termice pe peleti

              pai asteapta un pic ca vine Gamma sa iti explice el ce si cum. Ca doar el le vinde

              Comentariu

              • ENERGYWOOD
                Incepator
                • 28.apr.2014
                • 2

                Răspuns la: Centrale termice pe peleti

                Buna ziua,

                Pentru cei interesati, suntem producatori peleti in Brasov.
                Producem peleti calitatea A+, din materie prima curata (lemn decojit, tocat si peletizat)

                Compozitie: 80% fag + 20% brad
                Ambalare: Saci polietilena 15 kg, 78 saci/palet.

                Putere calorica degajata de peletii din fag este m. ridicata decat a peletilor produsi doar din brad (cei de culoare alba), deoarece lemnul de esenta tare degaja mai multa caldura decat cel de esenta moale, totodata are o perioada mai indelungata de ardere.

                Depozit cu vanzare in Bucuresti _ Sector 3, vis a vis de Policolor

                La cerere asiguram si transport, cu camioane dotate cu lift si liza.

                Livrari prompte!

                Telefon contact - 0740.250.256 / 0745.032.614/ 0764.471.929

                Comentariu

                • GAMMA
                  Incepator
                  • 22.iul.2009
                  • 44

                  Eu nu ma mai ocup de mai mult de un an de marca aceasta datorita faptului ca am avut probleme cu aceste cazane, plus ca a fost si este destul dificil de lucrat cu acest producator, daca discutam de piesele de schimb in perioda de garantie,unde cauta de fiecare data nod in papura pentru a nu-ti da piesa...De fiecare data am fost nevoit sa suport cheltuielile,deci nu le mai recomand deloc.Cine vrea sa se riste e treaba lui,mie unul nu-mi mai trebuie si consider ca trebuie sa se cunoasca adevarul !

                  Le stiu mai bine decat oricine si NU le recomand absolut deloc!
                  cvgghh

                  Comentariu

                  • Consultant climatizare
                    Moderator
                    • 17.oct.2007
                    • 3606

                    Răspuns la: Răspuns la: Centrale termice pe peleti

                    Postat în original de GAMMA
                    Le stiu mai bine decat oricine si NU le recomand absolut deloc!
                    Ne puteti da detalii si ceva sfaturi ce ar trebui sa urmarim si la alti producatori?

                    Comentariu

                    • GAMMA
                      Incepator
                      • 22.iul.2009
                      • 44

                      Răspuns la: Răspuns la: Centrale termice pe peleti

                      Din punctul meu de vedere un cazan performant pe peleti sau unul policombustibil ar trebui sa aiba:
                      -randament REAL ridicat de min 90 %,nu valori aruncate aiurea pe site-uri si pliante publicitare
                      -sistem automat de curatare a arzatorului, in special la cazanele care functioneaza doar pe peleti
                      -sistem automat de curatare a schimbatorului de caldura dar nu orice sistem, deoarece daca acesta nu-i ok poate deveni un chin pentru utilizator la un moment dat deoarece se blocheaza !
                      -sonda lambda pentru eficientizarea combustiei si micsorarea consumului de combustibil
                      -materialele din care a fost executat cazanul respectiv,in special arzatorul si snecul
                      -temperatura gazelor de ardere la iesirea acestora pe cosul de fum nu trebuie sa depaseasca 130 C
                      -automatizare cat mai completa,cu sonda externa de temperatura,posibilitatea comandarii vanei de amestec cu 4 cai cu pompa aferenta,pompa de ACM cu/fara prioritate,meniu de vara si pompa suplimentara pentru inca un circuit de incalzire (unde este cazul),posibilitatea adaugarii unui modul suplimentar de automatizare pentru mai multe circuite separate de incalzire,automatizare pentru incarcare buffer cu 2 senzori(unde se doreste montarea unui puffer,in special la cazanele mixte peleti-lemn pentru cei care utilizeaza lemnul ca si combustibil principal),automatizare pentru snec suplimentar de alimentare.
                      -nivel de zgomot redus
                      -Functionare cu aproape orice tip de peleti existenti pe piata fara blocaje ale snecului din cauza peletilor sau prafului din acestia
                      In mare cred ca acestea ar fi criteriile in vederea alegerii unui cazan in defavoarea celuilalt!
                      cvgghh

                      Comentariu

                      • Cristi07
                        Incepator
                        • 12.ian.2015
                        • 7

                        Răspuns la: Răspuns la: Centrale termice pe peleti

                        Postat în original de GAMMA
                        Din punctul meu de vedere un cazan performant pe peleti sau unul policombustibil ar trebui sa aiba:
                        -randament REAL ridicat de min 90 %,nu valori aruncate aiurea pe site-uri si pliante publicitare
                        -sistem automat de curatare a arzatorului, in special la cazanele care functioneaza doar pe peleti
                        -sistem automat de curatare a schimbatorului de caldura dar nu orice sistem, deoarece daca acesta nu-i ok poate deveni un chin pentru utilizator la un moment dat deoarece se blocheaza !
                        -sonda lambda pentru eficientizarea combustiei si micsorarea consumului de combustibil
                        -materialele din care a fost executat cazanul respectiv,in special arzatorul si snecul
                        -temperatura gazelor de ardere la iesirea acestora pe cosul de fum nu trebuie sa depaseasca 130 C
                        -automatizare cat mai completa,cu sonda externa de temperatura,posibilitatea comandarii vanei de amestec cu 4 cai cu pompa aferenta,pompa de ACM cu/fara prioritate,meniu de vara si pompa suplimentara pentru inca un circuit de incalzire (unde este cazul),posibilitatea adaugarii unui modul suplimentar de automatizare pentru mai multe circuite separate de incalzire,automatizare pentru incarcare buffer cu 2 senzori(unde se doreste montarea unui puffer,in special la cazanele mixte peleti-lemn pentru cei care utilizeaza lemnul ca si combustibil principal),automatizare pentru snec suplimentar de alimentare.
                        -nivel de zgomot redus
                        -Functionare cu aproape orice tip de peleti existenti pe piata fara blocaje ale snecului din cauza peletilor sau prafului din acestia
                        In mare cred ca acestea ar fi criteriile in vederea alegerii unui cazan in defavoarea celuilalt!
                        Wow )

                        Pai si exista o asemenea centrala ?

                        In alta ordine de idei.. e vreun forumist care sa aiba centrala pe peleti cu puffer ?

                        Comentariu

                        • GAMMA
                          Incepator
                          • 22.iul.2009
                          • 44

                          Răspuns la: Centrale termice pe peleti

                          Nu este nimic wow,ci vorbim de centralele pe peleti in adevaratul sens al cuvantului,aici nu ma refer in niciun caz la cca. 80 % din centralele existente pe piata romaneasca.Adevarul este cam trist,dar adevarat!
                          Da,la o centrala pe peleti cu slabe performante,randament,care nu are modulatie a puterii 30-100 %, poti sa bagi un pumn de bani in achizitia unui puffer si automatizarii aferente.
                          La un cazan descris de mine mai sus NU-I ESTE NECESAR puffer,repet avand puterea modulata de la 30 % la 100 %,in functie de cerinta de putere a casei,deci nu va produce mai mult decat iti va cere casa ta,intr-un moment sau altul sau la o temperatura exterioara mai redusa sau mai mare.
                          cvgghh

                          Comentariu

                          • godaro
                            Membru
                            • 10.mar.2014
                            • 232

                            Răspuns la: Centrale termice pe peleti

                            Pai cam orice cazan din gama 2500-4000 eur stie sa moduleze. Ex: idrobox, ferolli, biodom etc.
                            Automatizarile mentionate de d-ta nu costa mai mult de 200 eur. De ex automatizarea Ecokom de la ferolli costa vreo 350 Ron si face cam tot ce ai mentionat.

                            Comentariu

                            • GAMMA
                              Incepator
                              • 22.iul.2009
                              • 44

                              Răspuns la: Centrale termice pe peleti

                              Da,stiu sa moduleze dar in ce fel ?
                              Am mai explicat asta de o mie de ori si pe SP si aici,dar se vede ca nu s-a inteles nimic,in fine..eu nu am nimic de pierdut !
                              Automatizarea de care amintesti este una bunisoara,a fost gandita,conceputa in special pentru automatizarea semineelor,termosemineelor(de aceea si denumirea ecokom,semineu in poloneza =kominek ,facuta tot de cei de la PLUM pentru Ferroli,dar se pot utiliza si ca automatizari suplimentare la unele cazane pentru cei care nu sunt foarte pretentiosi si le este de ajuns aceasta automatizare.
                              Aceasta comparatie intre acest controler si automatizarile de care tot vorbesc eu mi se pare complet deplasata,fara suparare,discutam de lucruri total diferite.
                              Daca ai vreo preferinta asupra unui cazan sau altul,cu o automatizare sau alta, pe mine nu vad de ce m-ar deranja acest lucru,alegerea acestora apartine fiecaruia in parte.
                              cvgghh

                              Comentariu

                              • theborg
                                Membru
                                • 17.apr.2012
                                • 181

                                Răspuns la: Răspuns la: Centrale termice pe peleti

                                Postat în original de gmtiby
                                Ai incercat o centrala Viadrus cu peleti ? tocmai si-a cumparat un coleg de-al meu.... de pe site-ul oracinci.ro
                                Avand in vedere ca au trecut 2 ierni, ce parere are colegul d-voastra despre arzatorul pe peleti adaptat centralei Viadrus (cel cu flacara pe jos). Am si eu o centrala Viadrus de 35kw si as dori achizitia unui astfel de arzator.
                                Multumesc!

                                Comentariu

                                Procesare...