Centrale termice pe peleti

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • gmtiby
    Living Legend
    • 24.oct.2008
    • 1044

    Răspuns la: Răspuns la: Centrale termice pe peleti

    Postat în original de theborg
    Avand in vedere ca au trecut 2 ierni, ce parere are colegul d-voastra despre arzatorul pe peleti adaptat centralei Viadrus (cel cu flacara pe jos). Am si eu o centrala Viadrus de 35kw si as dori achizitia unui astfel de arzator.
    Multumesc!
    Salut, e foarte multumit, si e f ok, singurul incovenient este faptul ca nu se aprind automat peletii ( flacara) trebuie sa aprinzi manual !

    Comentariu

    • Lancer
      Incepator
      • 21.apr.2006
      • 26

      "adevaratul sens al cuvantului"

      Postat în original de GAMMA
      Nu este nimic wow,ci vorbim de centralele pe peleti in adevaratul sens al cuvantului,aici nu ma refer in niciun caz la cca. 80 % din centralele existente pe piata romaneasca.Adevarul este cam trist,dar adevarat!
      Da,la o centrala pe peleti cu slabe performante,randament,care nu are modulatie a puterii 30-100 %, poti sa bagi un pumn de bani in achizitia unui puffer si automatizarii aferente.
      La un cazan descris de mine mai sus NU-I ESTE NECESAR puffer,repet avand puterea modulata de la 30 % la 100 %,in functie de cerinta de putere a casei,deci nu va produce mai mult decat iti va cere casa ta,intr-un moment sau altul sau la o temperatura exterioara mai redusa sau mai mare.
      Ok, puteti sa ne dati un exemplu concret de centrala termica pe peleti "in adevaratul sens al cuvantului"? Preferata dvs., sa zicem.
      Cu multumiri anticipate.

      Comentariu

      • Lancer
        Incepator
        • 21.apr.2006
        • 26

        Răspuns la: Centrale termice pe peleti

        Postat în original de Ionut-Sorin
        Buna seara , la Viessmann v-ati gandit? este putin mai scump dar cu siguranta este mai fiabila si economica in timp. Ma puteti contacta pentru a va putea si alte detalii.
        Ce ne recomanzi Ionut?

        Comentariu

        • sempervivo
          Incepator
          • 27.nov.2009
          • 1

          Răspuns la: Centrale termice pe peleti

          Salutare tuturor. De curand am decis sa achizitionez si eu o centrala pe peleti DZ Idrobox 25KW. Suprafata utila a casei este de 143 mp iara tavanele nu depasesc 2,5 m inaltime. Casa este izolata cu polistiren grafitata dalmatina de 10 cm, are termopane qfot cu 6 camere si trei geamuri iar tavanul este izolat de pod cu vata de 10 cm. Casa este construita cu caramida porotherm de 25 cm. Pardoseala este din parchet triplustrat de 14 mm avand sub el polistiren extrudat de 2, sapa si apoi placa respectiva de beton. As vrea sa imi spuneti daca cei 25 KW ajung pentru necesarul meu de incalzireal casei precum si parerile celor care au deja experienta in folosirea acestui tip de centrala. Multumesc anticipat !

          Later edit: puterea caloriferelor instalate este de 18 KW (11 calorifere Purmo)
          Ultima editare de sempervivo; 10.sep.2015, 11:34.

          Comentariu

          • GAMMA
            Incepator
            • 22.iul.2009
            • 44

            Răspuns la: "adevaratul sens al cuvantului"

            Postat în original de Lancer
            Ok, puteti sa ne dati un exemplu concret de centrala termica pe peleti "in adevaratul sens al cuvantului"? Preferata dvs., sa zicem.
            Cu multumiri anticipate.
            Scuze pentru intarzierea transmiterii raspunsului, dar de cateva luni am fost ff ocupat si nu am mai intrat pe acest forum.Stiu ca noi am mai discutat si pe alte forumuri.Cazanele mele preferate in acest moment sunt Heiztechnik cu arzatorul rotativ REVO si cazanele HKS LAZAR SMARTFIRE.Pe ambele le recomand cu placere tuturor!
            cvgghh

            Comentariu

            • sovignon
              Membru
              • 22.oct.2014
              • 126

              Răspuns la: Centrale termice pe peleti

              Da, dar si pretul e pe masura..... Un HKS Lazar de 18-19 kw e cca 3300 euro .....

              Comentariu

              • sovignon
                Membru
                • 22.oct.2014
                • 126

                Răspuns la: Centrale termice pe peleti

                LE: la preturile astea si eu pot recomanda acest tip de centrale, sint sigur ca sint bune cand dai o căruţă de bani.

                Comentariu

                • alaur2001
                  Incepator
                  • 25.apr.2009
                  • 3

                  Răspuns la: Centrale termice pe peleti - viitorul in termica locuintei

                  Buna ziua. Sunt nou pe acest forum si as dori si eu un sfat referitor la montarea unei instalatii de incalzire intr-o casa noua, dar care sa cuprinda si o centrala termica pe peleti. Datele problemei mele sunt urmatoarele: spatiul util este de 110mp doar parter cu inaltimea camerelor la gata de 230cm , peretii sunt din BCA de 30cm, izolatie exterioara polistiren de 10cm, interioara rigips pe profil metalic cu vata minerala de 5cm intre rigips si perete, ferestre tripan, tavan din rigips cu izolatie de 15cmm vata bazaltica. Urmeaza sa izolez si sarpanta podului cu vata de 10cm. In conditiile date as vrea sa folosesc incalzire prin pardoseala. Ce ma sfatuiti : merita aceasta investitie avand in vedere volumul de incalzit? Ce centrala pe peleti (ce putere) mi-ati recomanda? Care ar fi consumul de peleti pentru o temperatura de aprox 22,5 grade in locuinta?
                  Multumesc anticipat pentru orice alte sfaturi sau detalii referitoare la acest subiect!

                  Comentariu

                  • macfero
                    Incepator
                    • 13.sep.2011
                    • 27

                    Răspuns la: Centrale termice pe peleti - viitorul in termica locuintei

                    Buna ziua,

                    Sunt pe punctul de a achizitiona o centrala pe peleti.
                    Casa e din bca, izolata exterior cu polistiren de 10cm, geamuri rehau tripan,pereti si tavan parter izolat cu rigips, tavan mansarda izolat cu vata de 10cm. Camerele au inaltimea de 2,45 m. Totalul caloriferelor este 11 buc. Total casa construita - 176 m2, Total casa locuit - 140-150 mp utili.
                    Va rog sa ma ajutati cu o recomandare in vederea cumpararii unei centrale pe peleti. imi puteti da si ca varianta centrala pe lemne + puffer ? Ma intereseaza atat autonomie cat si confort.

                    Va multumesc

                    Comentariu

                    • Consultant climatizare
                      Moderator
                      • 17.oct.2007
                      • 3639

                      Răspuns la: Răspuns la: Centrale termice pe peleti - viitorul in termica locuintei

                      Postat în original de macfero
                      Buna ziua,

                      Sunt pe punctul de a achizitiona o centrala pe peleti.
                      Casa e din bca, izolata exterior cu polistiren de 10cm, geamuri rehau tripan,pereti si tavan parter izolat cu rigips, tavan mansarda izolat cu vata de 10cm. Camerele au inaltimea de 2,45 m. Totalul caloriferelor este 11 buc. Total casa construita - 176 m2, Total casa locuit - 140-150 mp utili.
                      Va rog sa ma ajutati cu o recomandare in vederea cumpararii unei centrale pe peleti. imi puteti da si ca varianta centrala pe lemne + puffer ? Ma intereseaza atat autonomie cat si confort.
                      Va multumesc
                      Nu ati cautat sa discutati cu firme din zona dvs, pentru a strange cateva oferte efective?

                      Comentariu

                      • Consultant climatizare
                        Moderator
                        • 17.oct.2007
                        • 3639

                        Răspuns la: Centrale termice pe peleti - viitorul in termica locuintei

                        Postat în original de alaur2001
                        Buna ziua. Sunt nou pe acest forum si as dori si eu un sfat referitor la montarea unei instalatii de incalzire intr-o casa noua, dar care sa cuprinda si o centrala termica pe peleti. Datele problemei mele sunt urmatoarele: spatiul util este de 110mp doar parter cu inaltimea camerelor la gata de 230cm , peretii sunt din BCA de 30cm, izolatie exterioara polistiren de 10cm, interioara rigips pe profil metalic cu vata minerala de 5cm intre rigips si perete, ferestre tripan, tavan din rigips cu izolatie de 15cmm vata bazaltica. Urmeaza sa izolez si sarpanta podului cu vata de 10cm. In conditiile date as vrea sa folosesc incalzire prin pardoseala. Ce ma sfatuiti : merita aceasta investitie avand in vedere volumul de incalzit? Ce centrala pe peleti (ce putere) mi-ati recomanda? Care ar fi consumul de peleti pentru o temperatura de aprox 22,5 grade in locuinta?
                        Multumesc anticipat pentru orice alte sfaturi sau detalii referitoare la acest subiect!
                        Planseul spre pod este izolat? Nu aveti o casa mare, nu va fi un necesar termic mare. In afara de peleti, alte surse de energie nu aveti in zona,gaz, lemne etc.?

                        Comentariu

                        • christistanciu
                          Incepator
                          • 28.nov.2007
                          • 7

                          Răspuns la: Centrale termice pe peleti

                          Buna,
                          va rog frumos sa ma ajutati cu o informatie pe care cineva de la vanzari de la o firma nationala mi-a servito recent. Si anume ca exista centrale pe lemne si peleti, la care se pot folosi ambele sisteme, iar daca se gata focul de lemne, centrala continua pe peleti. Personal mi se pare dubioasa afirmatia si nu as investi 12000 de lei in ceva ce nu e adevarat. Multumesc anticipat pt un eventual raspuns.
                          Ca acasa nu-i niciunde!

                          Comentariu

                          • elixir
                            Membru marcant
                            • 01.nov.2009
                            • 368

                            Răspuns la: Centrale termice pe peleti

                            da, exista, sunt si la noi, dar cred ca pretul e mai mare!

                            Comentariu

                            • maffe
                              Incepator
                              • 03.dec.2012
                              • 11

                              Răspuns la: Centrale termice pe peleti

                              Buna ziua , am gasit o centrala termica pe peleti , LA nordica Extraflame lp 20 , puter 23 kw, pretul 1300 euro , centrala are 2 ani vechime si are garantie inca 12 luni de la producator, ce stiti de aceasta centrala ? Pretul cum se pare? Este de ajuns pentru o casa de 150 metri patrati , mentionez ca eu locuiesc in italia , centrala am gasit-o aici , astept pareri va multumesc
                              Ultima editare de maffe; 25.apr.2017, 12:28.

                              Comentariu

                              • christistanciu
                                Incepator
                                • 28.nov.2007
                                • 7

                                Răspuns la: Centrale termice pe peleti

                                Buna,
                                Am achizitionat o centrala pe peleti de la AlfaPlam Commo si un cazan normal pe lemne(simplu) pentru backup in cazul in care moare AlfaPlam, afara sunt -20 de grade si piesa defecta vine peste o saptamana ca nu e pe stoc.
                                Este gresita folosirea unui singur cos de evacuare pentru ambele centrale? Am achizitionat un cos din INOX cu izolatie de 160 mm grosime lung de 8 metri (ca sa trec de coama casei)
                                . In manualul de instalare la AlfaPlam scrie ca trebuie o evacuare de 80 mm si daca montez cot trebuie marita la 100 mm.
                                Teoretic, nici nu ar trebui sa folosesc cazanul pe lemne decat in cazuri deosebite. Astept cu interes pareri, sugestii. Multumesc.
                                Ca acasa nu-i niciunde!

                                Comentariu

                                Procesare...