Suprafata incapere centrala termica

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Avatar Vizitator

    Suprafata incapere centrala termica

    Nu stiu daca este potrivita intrebarea in cadrul acestui forum,dar va rog frumos daca poate cineva sa ma lamureasca in aceasta problema.
    Doresc sa-mi montez o centrala termica si nu stiu ce suprafata trebuie sa aiba incaperea in care o montez.De fapt nu am decat doua variante;1- in baie(suprafata 6 mp) ; 2- in bucatarie(suprafata 14 mp). Un nene de la o firma de gaze a spus ca merge in baie, un alt nene de la alta firma a spus ca nu merge decat in bucatarie.Preferinta mea este o centrala cu tiraj fortat (desi locuiesc la curte) ca sa scap de cosul de evacuare, casa avand parter si etaj.
    Multumesc frumos.
  • Avatar Vizitator

    #2
    Baia e prea mica, nu o sa primiti aprobare, doar amenzi, daca o instalati acolo
    Trebuie bucatarie, care mai trebuie sa aibe geam destul de mare, cam 5% din volumul incaperii (volumul se calculeaza in metrii cubi, dar geamul se exprima in metrii patrati, este o formula estimativa), si cred ca este si o limita inferioara fixa, indiferent de volumul geamului

    Poate daca la baie aveti un geam foarte mare (de exemplu un perete de sticla), poate ca primit aprobare

    Idea este ca in caz de explozie, mare parte din forta exploziei sa se duca prin geam, si sa lase peretii cit de cit neafectati

    Se poate pune un detector de gaz, cu electoventil montat in exteriorul camerei, si atunci aceste restrictii se mai indulcesc

    Legat de tiraj natural/fortat, centralele cu tiraj natural sunt mai fiabile, pentru ca le lipseste o piesa in plus, turbina, dar dpdv al sigurantei, cele cu tiraj fortat sunt mai bune, pentru ca ele ard aerul de afara, nu din incapere

    Comentariu

    • Bogdan D

      #3
      sigur nu in baie!!!

      Din aceasta cauza am schimbat si eu centrala din baie in bucatarie. Centrala meu (JUNKERS) era cu tiraj natural si a fost amplasata in baie. La verificarile inst. de gaze facute anual am avut probleme si anul trecut se punea intrebarea daca se vor ISCIR-iza centralele montate deja. Asa ca am aruncat centrala veche si am luat una cu tiraj fortat noua am refacut inst. de gaze pentru montajul ei in bucatarie. Asa este -suprafata geamului reprezinta 3-5% din Volumul incaperii (in functie de structura peretelui-caramida, beton, etc).
      Este forte important sa faci lucrarea cu o firma serioasa.

      Bafta.

      Comentariu

      Procesare...