Calorifere:sa le spal sau sa le inlocuiesc

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Soze

    Calorifere:sa le spal sau sa le inlocuiesc

    Stau intr-un bloc si am observat ca, in timpul iernii, caloriferele se incalzesc foarte putin. Poate sa fie de la temperatura agentului termic sau ca sunt infundate caloriferele(colmatate).
    As vrea un sfat, sa le spal, sunt din fonta sau sa le inlocuiesc. Dar in a doua varianta cu ce le in locuiesc, cu calorifere de otel sau de aluminiu.
  • Avatar Vizitator

    #2
    Spala-le
    Degeaba le inlocuiesti, daca esti in sistem centralizat
    Daca pui otel, e mai nasol

    Asa ca mai bine spala-le, monteaza si aerisitoare, poate te ajuta
    Poti incerca si pui schiar si filtre Y, cu robineti inainte, si daca cumva scade caldura data de calorifere, sa scoti din circuit caloriferul, si sa cureti filtru

    Inlocuirea cu otel nu e buna, pentru ca alea de otel nu pastreaza caldura, iar cind se opreste caldura, se vor raci foarte repede
    Aluminiu sunt prea scumpe, si nu merita sa le bagi in sistem centralizat, si nu stiu daca nu vor avea probleme

    Comentariu

    • italcom group
      Incepator
      • 04.apr.2005
      • 40

      #3
      Se poate alege si varianta spalarii vechilor radiatoare si inlocuirea lor cu altele noi. In prima varianta este bine sa apelezi la cineva care a mai efectuat aceasta operatiune sau la o firma specializate deoarece exista riscul ca dupa curatare sa apara pori ascunsi in elementi. In varianta a doua nu ai de ales decit intre radiatoare cu elementi de aluminiu sau fonta numai in conditia in care primesti garantie pentru utilizarea in sistemul de distributie centralizat. Pentru cele de otel nu vei primi in veci garantie!

      Comentariu

      • Avatar Vizitator

        #4
        Eu decat sa ma "lupt" cu cele din fonta prin casa sa le curat, am preferat sa le schimb.Neavand bani suficienti pentru calorifere de aluminiu am optat ptr cele de otel.Cele de aluminiu sunt prea scumpe si nu merita montate in instalatia centralizata a RADET-ului care e plina de mal si rugina.Caloriferele de otel,intr-adevar, nu inmagazineaza caldura;se incalesc repede si se racesc repede(din punctul asta de vedere se compenseaza cu cele din fonta care se incalzesc greu si se racesc greu-apropos de mesajul de mai sus),dar transferul de caldura e mai mare decat la cele din fonta si sunt si mai estetice decat acestea.

        Comentariu

        • Avatar Vizitator

          #5
          Postat în original de Anonymous
          Eu decat sa ma "lupt" cu cele din fonta prin casa sa le curat, am preferat sa le schimb.Neavand bani suficienti pentru calorifere de aluminiu am optat ptr cele de otel.Cele de aluminiu sunt prea scumpe si nu merita montate in instalatia centralizata a RADET-ului care e plina de mal si rugina.Caloriferele de otel,intr-adevar, nu inmagazineaza caldura;se incalesc repede si se racesc repede(din punctul asta de vedere se compenseaza cu cele din fonta care se incalzesc greu si se racesc greu-apropos de mesajul de mai sus),dar transferul de caldura e mai mare decat la cele din fonta si sunt si mai estetice decat acestea.
          Referitor la garantie,firma de la care le-am cumparat mi-a acordat o garantie de cinci ani

          Comentariu

          • Avatar Vizitator

            #6
            nu are treaba transferul de caldura cu tipul de calorifer (mai ales la o comparatie intre fonta si otel)
            apa din calorifer are inmagazinata in ea o anumita cantitate de caldura
            cu cit e mai mare acea cantitate de apa, cu atit este mai multa caldura

            problema este cit este cedata in apartament, si cit se duce inapoi pe retur

            la caloriferele din otel se cedeaza mai repede, daca se opreste caldura, asta in primul rind pentru ca este mai putina caldura, nu pentru ca este otel si transfera mai bine

            otelul si fonta au coeficienti de transfer termic aproape egali, aluminiul transfera caldura mult mai usor decit otelul si fonta

            asa ca parerea mea este ca daca esti in sistem centralizat, si iti pui calorifer de otel iesi in pierdere, pentru ca la tine in casa va fi transferata mai putina caldura

            volumul de apa care intra intr-un calorifer de otel este mult mai mic decit cel care intra intr-un calorifer de fonta

            Comentariu

            • italcom group
              Incepator
              • 04.apr.2005
              • 40

              #7
              Cind ai montat radiatoarele de otel? Este specificat in certificatul de garantie ca beneficiezi de garantie 5(cinci) ani pe reteaua de distributie RADET?

              Comentariu

              • kongo
                Incepator
                • 04.mai.2006
                • 5

                #8
                daca vrei sa le speli vezi sa nu patesti ca mine, toate s-au spart.
                Inlocuiestele te sfatuieste unul patit.

                Comentariu

                Procesare...