Reglare cronotermostatul

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Achim Dan
    Membru
    • 03.iun.2007
    • 157

    #16
    dupa 2 ierni de testari am ajuns la concluzia ca la apartament:

    - e mai economic si mai comod sa nu modific temp zilnic. drept urmare las permanent pa 22 grade.

    - e mult mai economic si mai confortabil cu cronotermostat decat fara.

    - e si mai ok cu senzor exterior

    ca si un bonus: dupa setare centrala, senzor extern, si cronotermostat, poti sa si uiti de ele, inclusiv vara. am de 4 ani incalzire cu gaz si nici macar nu o mai trec de pe iarna pe vara

    Bafta la noua jucarie. a mea e un Baxi Meteo station, ct Beretta Exclusive 26 Csi
    Cand o cale fara cale, cale dand... alte lucruri fara cale, se vor naste prea curand.

    Comentariu

    • mx81
      Membru Marcant
      • 21.ian.2006
      • 322

      #17
      Am urmarit cu interes subiectul si constat ca ne invirtim in jurul cozii .
      De ce am cumparat un cronotremostat ? Ca sa nu ma joc toata ziua la centrala ! Rostul lui este sa regleze temperatura functie de programul meu . Daca vreau sa mearga centrala continuu nu mai arunc banii nici macar pe termostat . Nu are rost . Reglez centrala .
      In mod normal nu exista cea mai rece camera ! Din reglarea caloriferelor trebuie obtinuta temperatura dorita in fiecare camera . Atunci de ce mai avem robinete de reglaj ? Cronotermostatul se va aseza oriunde .
      Personal am unul cu acelasi tip de reglare cu 4 intervale in zile lucratoare si 2 intervale simbata+duminica . Reglajul il am 5.30 22C , 6.30 17C , 15.30 22C , 22.00 17C si S+D 5.30 22C , 22.00 17C
      Stiu , pare aberant 17C noaptea , dar am constat ca este mai bine asa (somnul este mai confortabil (si oricum nu a coborit nici in cea mai rece noapte sub 20.5C)

      Comentariu

      • Consultant climatizare
        Moderator
        • 17.oct.2007
        • 3606

        #18
        Postat în original de mx81
        Am urmarit cu interes subiectul si constat ca ne invirtim in jurul cozii .
        De ce am cumparat un cronotremostat ? Ca sa nu ma joc toata ziua la centrala ! Rostul lui este sa regleze temperatura functie de programul meu . Daca vreau sa mearga centrala continuu nu mai arunc banii nici macar pe termostat . Nu are rost . Reglez centrala .
        In mod normal nu exista cea mai rece camera ! Din reglarea caloriferelor trebuie obtinuta temperatura dorita in fiecare camera . Atunci de ce mai avem robinete de reglaj ? Cronotermostatul se va aseza oriunde .
        Personal am unul cu acelasi tip de reglare cu 4 intervale in zile lucratoare si 2 intervale simbata+duminica . Reglajul il am 5.30 22C , 6.30 17C , 15.30 22C , 22.00 17C si S+D 5.30 22C , 22.00 17C
        Stiu , pare aberant 17C noaptea , dar am constat ca este mai bine asa (somnul este mai confortabil (si oricum nu a coborit nici in cea mai rece noapte sub 20.5C)
        Un cornotermostat cu senzor exterior poate regla temperatura agentului termic in functie de temperatura exterioara.

        Va felicit pentru optiunea de 17 grade pe timp de noapte, intradevar este mult mai sanatoasa o temperatura mai scazuta pe timp de noapte.

        Comentariu

        Procesare...