Teava din polietilena reticulara

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • evisceratum
    Membru Marcant
    • 29.aug.2006
    • 399

    Teava din polietilena reticulara

    depinde de producator. Se lucreaza mai greu cu ea si ai nevoie de fitinguri speciale daca nu vrei sa pui din alea pentru teava multistrat. Pentru pardoseala iti trebuie cu bariera de oxigen
  • MaxOffroad
    Incepator
    • 25.oct.2007
    • 82

    #2
    Postat în original de evisceratum
    depinde de producator. Se lucreaza mai greu cu ea si ai nevoie de fitinguri speciale daca nu vrei sa pui din alea pentru teava multistrat. Pentru pardoseala iti trebuie cu bariera de oxigen
    Astea de care zic eu sunt cu bariera de oxigen. Nu stiu acum marca. Fitiinguri din fericire nu trebuie foarte multe. Cate doua cuplaje pe fiecare teava. La un capat catre distribuitor si la un capat pe calorifer. Au fitinguri speciale pt ele nu ca si cele pt teava multistrat.

    Comentariu

    • Consultant climatizare
      Moderator
      • 17.oct.2007
      • 3606

      #3
      Daca e montata corect e foarte buna.

      Comentariu

      • olivia_213
        Incepator
        • 26.oct.2007
        • 22

        #4
        Tevile sunt de obicei speciale: pentru incalzire in pardoseala,incalzire corpuri statice ,apa rece si lichide cu temperatura scazuta.Tevile despre care vorbiti sunt f.bune.Pentru cuplarea la calorifer se folosesc mufe alunecatoare,pentru cuplarea la distribuitor sunt cuplaje demontabile.
        ENERGIE VERDE

        Comentariu

        • termoadi
          Membru Marcant
          • 21.ian.2007
          • 980

          #5
          te sfatuiesc sa adopti aceasta varianta ,am lucrat mult cu distributie prin polietilena de la giacomini si am fost foarte multumit de modul de lucru ,mai ales ca au si teava gata trasa in copex ,teava ,care se poate schimba ulterior dupa finisarea pardoselei ,prin tragere in interiorul copexului
          O instalatie termica nu incepe si nu se termina cu doua tevi spre radiator

          Comentariu

          • MaxOffroad
            Incepator
            • 25.oct.2007
            • 82

            #6
            Postat în original de termoadi
            te sfatuiesc sa adopti aceasta varianta ,am lucrat mult cu distributie prin polietilena de la giacomini si am fost foarte multumit de modul de lucru ,mai ales ca au si teava gata trasa in copex ,teava ,care se poate schimba ulterior dupa finisarea pardoselei ,prin tragere in interiorul copexului
            Exact asta mi-a placut si mie ca teava este trasa in copex si nu trebuie sa spargi shapa daca doresti sa o schimbi. de mi s-a garantat ca nu are ce sa pateasca teava decat daca o gauresc eu din gresala.

            Are si loc de dilatare deci nu iti afecteaza shapa.

            Bine zic?

            Comentariu

            • termoadi
              Membru Marcant
              • 21.ian.2007
              • 980

              #7
              da asa e dar atentie la domeniul de temperaturi ...sa nu treaca de 95 'c ,ma refer la combustibil solid .....
              O instalatie termica nu incepe si nu se termina cu doua tevi spre radiator

              Comentariu

              • MaxOffroad
                Incepator
                • 25.oct.2007
                • 82

                #8
                Postat în original de termoadi
                da asa e dar atentie la domeniul de temperaturi ...sa nu treaca de 95 'c ,ma refer la combustibil solid .....
                Banuiesc ca e suficient de performanta centrala (Viessmann Vitolig 150) incat sa aiba o limitare a temperaturii din circuitul de calorifere. Cel putin asa sper.




                Date tehnice
                VL 15008
                Putere termica nominala 40 kW

                Temperatura maxima admisa pe tur 95?C

                Presiune maxima de lucru 1.8bar

                Comentariu

                • termoadi
                  Membru Marcant
                  • 21.ian.2007
                  • 980

                  #9
                  ????????????? SUNTETI SIGUR? eu nu as baga mana in foc
                  pai sa va ganditi la diverse solutii solutii
                  1 folositi teava de cupru moale ,colac ,cel mai sigur .....
                  2 puneti diverse protectii pe instalatie ,...opreste pompa ce circ la depasirea temperaturii....dar cum racim cazanul?...etc
                  personal am folosit cupru moale colac la astfel de cazuri dar cresterea de pret este enorma ...
                  O instalatie termica nu incepe si nu se termina cu doua tevi spre radiator

                  Comentariu

                  • MaxOffroad
                    Incepator
                    • 25.oct.2007
                    • 82

                    #10
                    Postat în original de termoadi
                    ????????????? SUNTETI SIGUR? eu nu as baga mana in foc
                    pai sa va ganditi la diverse solutii solutii
                    1 folositi teava de cupru moale ,colac ,cel mai sigur .....
                    2 puneti diverse protectii pe instalatie ,...opreste pompa ce circ la depasirea temperaturii....dar cum racim cazanul?...etc
                    personal am folosit cupru moale colac la astfel de cazuri dar cresterea de pret este enorma ...
                    Cei de la Romstal (pt ca de la ei am cumparat centrala si toti ei mi-au oferit si varianta aceasta de conducta) au spus ca pot sa pun linistit aceste conducte.

                    Eu nu mai sunt sigur de nimic si de aceea intreb in stanga si in dreapta.

                    Comentariu

                    • evisceratum
                      Membru Marcant
                      • 29.aug.2006
                      • 399

                      #11
                      si cam la ce pret ati primit oferta? Se poate sa stim si noi va rog?
                      Aveti si scula speciala de tras mansoane alunecatoare?

                      Comentariu

                      • termoadi
                        Membru Marcant
                        • 21.ian.2007
                        • 980

                        #12
                        pana la urma ,punem raul in fata ,dar ...cred ca o simpla bratara (termostat reglt la 95) pus pe tur si in serie cu pompa va oferi o protectie suplimentara
                        oricum este un viessman ci nu un oarecare stift asa ca arc trebui sa stam oarecum linistiti
                        apropo ce fel de distribuitoare a ti comandat ?
                        sunt de preferat cele la care se pot monta actuatoare pentru a putea face un sistem de gestiune ,bazat pe termostate de camera
                        O instalatie termica nu incepe si nu se termina cu doua tevi spre radiator

                        Comentariu

                        • MaxOffroad
                          Incepator
                          • 25.oct.2007
                          • 82

                          #13
                          Postat în original de evisceratum
                          si cam la ce pret ati primit oferta? Se poate sa stim si noi va rog?
                          Aveti si scula speciala de tras mansoane alunecatoare?
                          4,7 roni /ml

                          Nu am scula pentru tras mansoanele. Nu imi dau seama care e scula respectiva de fapt. (nu sunt de meserie)

                          Comentariu

                          • MaxOffroad
                            Incepator
                            • 25.oct.2007
                            • 82

                            #14
                            Postat în original de termoadi
                            pana la urma ,punem raul in fata ,dar ...cred ca o simpla bratara (termostat reglt la 95) pus pe tur si in serie cu pompa va oferi o protectie suplimentara
                            oricum este un viessman ci nu un oarecare stift asa ca arc trebui sa stam oarecum linistiti
                            apropo ce fel de distribuitoare a ti comandat ?
                            sunt de preferat cele la care se pot monta actuatoare pentru a putea face un sistem de gestiune ,bazat pe termostate de camera
                            Distribuitoarele sunt simple cu robinet pe fiecare cale.

                            Mi-ar place un sistem de gestiune dar nu stiu care ar fi costurile lui si nu cred ca pot sa imi permit. Am un buget limitat si trebuie sa ma incadrez in el. Asa ca nu imi permit ca sa imi fac toate damblalele.

                            Comentariu

                            • MaxOffroad
                              Incepator
                              • 25.oct.2007
                              • 82

                              #15
                              Acum am vazut gresala. Rog un moderator sau un admin sa corecteze titlul topicului. Sa scrie corect cuvantul "polietilena"

                              Scuze.

                              Comentariu

                              Procesare...