Randament incalzire , Pret

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • softy2k
    Incepator
    • 21.iun.2007
    • 28

    Randament incalzire , Pret

    Datele problemei : centrala termica Habitat (gaz) cu cronotermostat ; calorifere aluminiu si tevi noi ; apartament 50 mp BCA.

    Intrebare : ce temperatura sa setez la centrala pentru un randament maxim (consum mic de gaz) ? Pot alege valori pana la 78 grade celsius.
  • termoadi
    Membru Marcant
    • 21.ian.2007
    • 980

    #2
    incercati sa montati un senzor extern ,va face treaba buna ,regland dinamic acest parametru
    O instalatie termica nu incepe si nu se termina cu doua tevi spre radiator

    Comentariu

    • softy2k
      Incepator
      • 21.iun.2007
      • 28

      #3
      Pentru ce sa mai pun un senzor ?
      Eu am intrebat ceva mai simplu : e recomandabil sa setez temperatura maxima sau undeva pe la 50-60 grade celsius ?.
      Personal presupun ca un 70-75 de grade ar fi mai bine , dar evident , aici pot primi raspunsuri mai "calificate" .

      Comentariu

      • termoadi
        Membru Marcant
        • 21.ian.2007
        • 980

        #4
        ...temperatura pe care dv.vreti sa o setati va trebui sa aiba mereu alta valoare ,in functie de temperatura exterioara ,asta pentru un randament maxim al centralei ,asa ca se impune montarea acelui senzor ,in ideea unei economii maxime ...
        O instalatie termica nu incepe si nu se termina cu doua tevi spre radiator

        Comentariu

        • termoadi
          Membru Marcant
          • 21.ian.2007
          • 980

          #5
          ..recomandabil ...e sa ti fie cald .... ,ca de aia montam centrala .....
          dar daca vrem si o exploatare economica ...atunci , mai investim nitel...
          O instalatie termica nu incepe si nu se termina cu doua tevi spre radiator

          Comentariu

          • softy2k
            Incepator
            • 21.iun.2007
            • 28

            #6
            Centrala are deja cronotermostat. Vorbim de alt senzor ?
            Sa intreb altfel , mai simplu : cum e mai bine sa incalzesti o camera ? Rapid cu caloriferele incinse (75 grade) sau mai lent (50-60 grade). In aceasta situatie , cind va consuma centrala mai putin ?

            Ca o completare : daca temperatura exterioara blocului ar fi constanta , as face eu singur testul. In cazul real ... e mai bine sa asculti un sfat avizat.

            Comentariu

            • termoadi
              Membru Marcant
              • 21.ian.2007
              • 980

              #7
              cronotermostatul are rolul de a regla temperatura interioara a locuintei
              senzorul de exterior regleaza temperatura apei din calorifere ,in functie de cat de frig e afara
              adica daca afara sa zicem ca e caldut ...10 grade centrala va incalzi caloriferele cu ...50-55 grade
              daca afara e ger ,apa din calorifere se va incalzi la cca 80 grade ,asta fara nici o interventie a dv.
              deci se va optimiza consumul centralei
              daca nu , pune temp. pe 65-70 ,iar daca vine geru', pe maxim
              O instalatie termica nu incepe si nu se termina cu doua tevi spre radiator

              Comentariu

              • crinaelena
                Living Legend
                • 11.sep.2007
                • 1596

                #8
                problema ca Habitat,nu are o placa electronica,care sa se preteze la senzor de exterior.
                ce consum,aveti,si ptr.ce suprafata ?

                Comentariu

                • termoadi
                  Membru Marcant
                  • 21.ian.2007
                  • 980

                  #9
                  banuiam eu dar am zis ca de' ....poate , poate
                  O instalatie termica nu incepe si nu se termina cu doua tevi spre radiator

                  Comentariu

                  • softy2k
                    Incepator
                    • 21.iun.2007
                    • 28

                    #10
                    Suprafata e de 50 mp , iar consumul ... nu mai stiu exact. Iarna trecuta , la o uitilizare constanta , 18.5 noaptea si 22-23 grade ziua (setat pe cronotermostat) am platit maxim 250 RON factura la gaz.

                    Comentariu

                    • RaduCA
                      Living Legend
                      • 09.oct.2005
                      • 6450

                      #11
                      Postat în original de softy2k
                      [...] am platit maxim 250 RON factura la gaz.
                      Mult!
                      Iarna trecuta am platit cel mai mult 120 ron (bloc fara termosistem, etaj 1 cu spatiu comercial dedesubt, apartament 75 mp, termopane, un singur perete afara, temperatura tur aprox. 60-65 grade, robinete termostatate la calorifere, cronotermostat setat 22 grade 17-9 si 18 grade 9-17, in weekend 22 grade tot timpul).
                      De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
                      În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

                      Comentariu

                      • softy2k
                        Incepator
                        • 21.iun.2007
                        • 28

                        #12
                        Si eu realizez ca e mult , de asta intreb. Problema e ca stau la etajul 4 , nu am inca sarpanta , blocul nu are termoizolatie , vecinul de la 3 este plecat din tara si termopane am pus anul asta. In plus de asta stau si pe colt avind 3 pereti laterali exteriori.Iar al 4-lea perete exterior este uscatorul. Practic ...am conditii optime sa am factura mare la gaz.

                        Comentariu

                        • RaduCA
                          Living Legend
                          • 09.oct.2005
                          • 6450

                          #13
                          Un prim pas: termoizolati peretele de la uscator, prin uscator.
                          Al doilea: poate reusiti sa faceti o termoizolare a peretilor exteriori (recomandat prin exterior).
                          Al treilea: poate se intoarce vecinul din strainatate (mai ales daca e plecat in Italia).

                          P.S. O sarpanta nu face automat si termoizolare.

                          P.S. 2: Sa nu incercati sa faceti economie inchizind centrala. Veti reduce costurile cu gazul, dar vor creste cele pentru eliminarea mucegaiului, egrasiei, condensului si pentru medicamente.
                          De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
                          În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

                          Comentariu

                          • crinaelena
                            Living Legend
                            • 11.sep.2007
                            • 1596

                            #14
                            dupa descriere,se pare ca sint pierderi de caldura destul de consistente.
                            un model de cazan sau altul,senzor,nesenzor,nu astea conteaza esential.
                            eu raman la parerea ca ponderea in economia de combustibil,o are gradul de izolare termica a imobilului.
                            foarta multa lume este mai preocupata in alegerea unor marci,modele ,etc. decit, hai sa-i zicem, reabilitarea termica a imobilului.

                            Comentariu

                            Procesare...