sisteme de incalzire

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • danambro
    Incepator
    • 28.apr.2007
    • 5

    sisteme de incalzire

    am nevoie de un sfat: noi locuim la bloc anl unde incalzirea este pe cazan cu combustibil, este ff f f scump de aceea multi nu au reusit sa achite factura de combustibil si iarna aceasta se pare ca, nu vom avea incalzire, ne incalzim fiecare cu calorifer pe curent. Ar putea cineva sa ne ofere o solutie , am tot citit despre incalzirea cu panouri solare, sau ceva care sa nu fie asa costisitor sau poate ceva care sa isi faca fiecare individual in apartament , nu stiu astept solutii.[/b]
  • ovi_ice
    Membru
    • 30.dec.2006
    • 237

    #2
    -Centrala pe gaz
    -Centrala electrica
    -Incalzire electrica prin podea -> tocmai se discuta pe forum de asa ceva

    Panouri solare nu stiu in ce masura aveti loc sa montati...

    Montajul unei centrale pe gaz costa destul de mult(trebuie proiect pt gazometru, pt tzevaraie, trebuie montata de o firma autorizata..alti bani), dar pt moment ramane cea mai ieftina din pct de vedere al consumului. O centrala pe gaz va furniza si apa calda.

    Centrala electrica ce sa va zic....montarea e mai ieftina....costurile de exploatare destul de maricele (dar depinde si de cata caldura "bagati"). Din cate stiu eu, acest tip de centrala se ocupa numai de caldura...deci daca vreti si apa calda va trebuie separat boiler.

    Iar despre inlcazirea electrica prin podea : cica ar fi si cabluri care consuma destul de putin...gasiti pe forum o discutie recenta despre asa ceva. Si astea cred ca se pot monta de oricine. Problema cu incalzirea pe sub podea e ca s-ar putea sa nu va asigure o incalzire suficienta pt tot apartamentul...asta depinde si de izolatia termica a imobilului in care locuiti...

    Comentariu

    • danambro
      Incepator
      • 28.apr.2007
      • 5

      #3
      sisteme de incalzire

      pt. ovi_ice. ma gandeam la o solutie pt intreg blocul pt ca , individual nu cred sa fie vreo solutie, in afara de cea cu aer conditionat, calorifer electric sau prin pardoseala cum spuneai si tu.

      Comentariu

      • Consultant climatizare
        Moderator
        • 17.oct.2007
        • 3606

        #4
        O solutie ar fi centrala pe gaz, ori individuala ori comuna.

        Comentariu

        • danambro
          Incepator
          • 28.apr.2007
          • 5

          #5
          sisteme de incalzire

          pt consultant.: Da ar fi si asta o solutie dar, tinanad cont ca, nici gazul nu e atat de ieftin, aproape tot acolo e ca , este pe combustibil lichid sau gaz, ce zici?

          Comentariu

          • Consultant climatizare
            Moderator
            • 17.oct.2007
            • 3606

            #6
            De asta am zis si de centrala individuala. Cine o sa vrea sa plateasca incalzirea o sa-si monteze. Oricum costurile de intretinere ar fi cam aceleasi , diferenta este la investitia initiala.

            Comentariu

            • ovi_ice
              Membru
              • 30.dec.2006
              • 237

              #7
              pt. ovi_ice. ma gandeam la o solutie pt intreg blocul pt ca , individual nu cred sa fie vreo solutie, in afara de cea cu aer conditionat, calorifer electric sau prin pardoseala cum spuneai si tu.
              Toate solutiile prezentate de mine sunt individuale.

              Cu centrala comuna (de bloc, poate chiar si de etaj ) ai mare grija ca apar certuri...iti zic din proprie experienta!

              Comentariu

              • danambro
                Incepator
                • 28.apr.2007
                • 5

                #8
                sisteme de incalzire

                multumesc ovi_ice!

                Comentariu

                • danambro
                  Incepator
                  • 28.apr.2007
                  • 5

                  #9
                  sisteme de incalzire

                  multumesc ovi_ice!

                  Comentariu

                  Procesare...