ceva dubios cu coloana principala, help

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Maximax
    Incepator
    • 31.oct.2007
    • 3

    ceva dubios cu coloana principala, help

    stau la bloc la etajul 4, prin bucatarie trece coloana principala de incalzire si de aici sunt legate 2 calorifere, unul in bucatarie(5 elem) si altul in dormitor(12 elem). Coloanele vechi au fost inlocuite cu pexal fi 16 de la etajul 1-2(tur+retur), cei de la parter si et.1 au tevile cele vechi dar sunt din alea groase(nu stiu dimensiunea). Am fost pe la fiecare vecin si toti au caldura, insa la mine sunt reci. Teava de tur este calda, iar turul fiecarui calorifer este rece. Teava de tur se prelungeste spre tavan si este conectata la o tulumba(un cilindru metalic de dimensiunea unui sifon) apoi se continua cu o teava care coboara la etajul 3 pe peretele opus. Pana la intrarea in cilindru se mai face o ramificatie care se uneste cu alta teava care strabate dormitorul si se continua pana la caloriferul din baie(acesta nu merge de cativa ani, niste vecini au taiat tevile ) si cu alta teava care strabate sufrageria si trece la vecinul de langa. Mentionez ca in sufragerie caloriferul este caldutz si este legat de cealalta coloana de la vecinul de alaturi.
    Teava de aerisire este calda, pe toata lungimea ei de la bucatarie pana la vecinul si caloriferele sunt reci! ceea ce nu este normal, zic eu, ma gandesc ca pe acolo ar trebui sa fie aer si apa sa incalzeasca caloriferele(sa circule prin ele) si nu prin aerisire.
    Mentionez ca la fiecare calorifer am robinet de aerisire manuala, presiune vine si pe tur si pe retur. Robinetul de tur si retur sunt puse pe aceeasi parte. Daca golesc o galeata de apa, se incalzeste si turul si returul, cand inchid se raceste imediat.
    Azi am vb cu cineva sa montez un aerisitor automat pe tur, iar la aerisire sa pun un dop(sa intrerup acel circuit inestetic de tevi), sper sa rezolv problema.
    Va rog sa ma sfatuiti ce ar putea sa fie, ce trebuie facut, sa rezolv cat mai repede pt. ca sa facut foarte frig
    Inginer in devenire
  • VYS
    Living Legend
    • 19.aug.2005
    • 13007

    #2
    Te inteleg si eu sunt convins ca acest lucru se datoreaza acelui traseu prin care nu se face aerisirea corect.

    Ai incercat sa faci aerisirea la subsol, din acea tulumba pleaca o teava la subsol unde ar trebui sa fie un robinet pentru aerisirea circuitului.

    Eu nu mai am prostiile alea de tevi prin casa, le-am desfintat si acum fiecare coloana -tur- se termina cu un aerisitor automat. Totul este perfect.

    Cauta ca am mai discutat de aceste probleme pe forum.
    VYS Blog DIY

    Comentariu

    • Maximax
      Incepator
      • 31.oct.2007
      • 3

      #3
      Postat în original de VYS
      Te inteleg si eu sunt convins ca acest lucru se datoreaza acelui traseu prin care nu se face aerisirea corect.

      Ai incercat sa faci aerisirea la subsol, din acea tulumba pleaca o teava la subsol unde ar trebui sa fie un robinet pentru aerisirea circuitului.

      Eu nu mai am prostiile alea de tevi prin casa, le-am desfintat si acum fiecare coloana -tur- se termina cu un aerisitor automat. Totul este perfect.

      Cauta ca am mai discutat de aceste probleme pe forum.
      tnks man, aerisirea la subsol a facut-o acum cateva zile un vecin, la mine s-a auzit bolborosit prin tevile alea dar nici un efect.
      Mi-am adus aminte de o chestie, acum 4 zile cand vecinu de langa mine avea caloriferele reci(e pe alta coloana el) la mine au fost caldutze umpic, dupe ce s-au incalzit la el s-au racit la mine
      Inginer in devenire

      Comentariu

      • Dumitru popa
        Membru marcant
        • 28.aug.2006
        • 407

        #4
        Ca sa rezolvati problema va trebui sa inchideti robinetii de la coloana principala (si turul si returul) dupa care v-a trebui sa goliti putin instalatia. Dupa aceasta puteti sa monati aerisitoare indviduale pe calorifere. Singura problema care s-ar putea ivi este ca daca nu se inchid perfect robinetii principali v-a trebui sa tineti robinetii de golire deschisi sa compenseze scaparile pe la robineti.
        Singura rezolvare a problmei este aersirea indivuala a caloriferelor.

        Comentariu

        • Consultant climatizare
          Moderator
          • 17.oct.2007
          • 3606

          #5
          Da cea mai sigura metoda ar fi montarea aerisitoarelor individuale pentru fiecare radiator sper sa fie vecinii dumneavoastra de acord cu acest tip de lucrare acum dupa ce a fost umpluta instalatia deja.

          Comentariu

          • Maximax
            Incepator
            • 31.oct.2007
            • 3

            #6
            am rezolvat!!! am montat pe coloana principala un aerisitor automat precedat de un filtru Y si un rotinet cu bila si acum circula apa prin calorifere!!!
            am facut aceasta operatiune impreuna cu un prieten, am oprit de la subsol apa din conducta principala(tur si retur), am scos apa din instalatie(aprox 5 minute am lasat robinetul deschis, pt ca era deajuns sa golim doar etajul 4), apoi am operat in circa 15 minute montarea aerisitorului si am astupat cu un dop tevile de aerisire pana cand si vecinul de langa mine isi va monta unul.
            acum se simte cum circula apa prin instalatie! urmeaza sa-mi fac rost de alte calorifere mai bune si sa pun returul in diagonala.
            urmatoarea misiune este sa vad care dintre vecini a intrerupt circuitul la coloana de la baie si sa gasesc o modalitate sa-i fac sa inteleaga care ar fi consecintele unei reclamtii la termoficare in caz de neremediere
            poate termoficarea sa-i amendeze ? cine se ocupa de aceste probleme?
            acum caloriferele sunt calde pana la jumatate iar in partea de jos si returul este rece? este normal sau mai este inca de lucru?!
            tnks all
            Inginer in devenire

            Comentariu

            • ear1976
              Living Legend
              • 09.aug.2007
              • 1050

              #7
              Ar trebui aerisitoare individuale pe fiecare calorifer.
              ratzele se trag din camioane

              Comentariu

              Procesare...