Instalatii trase pe pardoseala

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • demon83ft
    Incepator
    • 06.sep.2007
    • 2

    Instalatii trase pe pardoseala

    Buna,

    Cam ce parere aveti despre a avea totul in sapa intr-un apartament. Ma refer la retea electrica, incalzire tot. Si daca chiar asa se face mai nou , ce materiale se folosesc. Se foloseste Cu si in cazul acesta sau numai plastic?

    Uite am pus si o poza. Nu vi se pare ca se face economie de prost gust?
    Adica daca nu as avea poza si am probleme mai incolo am sa dau cu presupusul unde sunt tevile? Nici nu mentionez ca sparg tot , de la sapa la parchet si asa mai departe.



    Daca tre sa schimb un fir la retea electrica iar desfac sapa?? Astea nu se duc in pereti!?!

    As fi si eu curios de niste pareri de oameni cu experienta ca eu admit cu ai mei 24 de ani nu prea am in domeniul asta.

    Va multumesc anticipat ,
    Robert
  • Consultant climatizare
    Moderator
    • 17.oct.2007
    • 3606

    #2
    Daca sunt dimensionate, instalate si verificate ca la carte nu ar trebuie sa aveti probleme destui ani de acum incolo.

    Comentariu

    • termoadi
      Membru Marcant
      • 21.ian.2007
      • 982

      #3
      instalatii electrice in pardoseala ...este ok ,daca se respecta ideea ca firele sa se poata schimba ulterior ,ceea ce este destul de simplu
      insa nu sunt deloc de acord cu imbinarile in pardoseala ,oricat de profesional au fost facute
      de regula se folosesc distribuitoare ,atat pe apa cat si pe caldura
      asa se poate schimba teava de polietilena ,presupun , trasa prin copex
      O instalatie termica nu incepe si nu se termina cu doua tevi spre radiator

      Comentariu

      • demon83ft
        Incepator
        • 06.sep.2007
        • 2

        #4
        Salut , mersi de raspuns.

        Daca, sa zicem nu vor sa ma lase sa trag totul deasupra (din diferite motive legate de proiect de exemplu) daca elimin T-urile si le cer sa duca tzeava intre toate punctele, in caz ca se sparge o tzeava, credeti ca e posibil sa scot teava henco din sapa ( dat fiind faptul ca e tras intr-un pat albastru )?
        Cat de greu e sa scot teava henco , sau si mai bine zis, sa introduc teava nou a in ceva rigid, cum ar fi teava albastra prinsa in sapa? Din cate stiu e teava henco e destul de rigida.

        E posibil asa ceva ?

        Poate fi impus din proiect sa nu pot modifica modul in care vreau sa-mi fac instalatiile?

        Comentariu

        • olivia_213
          Incepator
          • 26.oct.2007
          • 22

          #5
          De obicei traseele se fac perimetral pentru a nu distruge toata sapa in cazul unei defectiuni,tevile de transport agent pt.calorifere se izoleaza pentru a nu pierde energia in placa de beton.Va sugerez sa izolati placa de beton de sapa.Eu personal nu sunt de acord cu traseele electrice prin sapa,de ce???.....deoarece in cazul unei inundatii si a unor conductori electrici deteriorati stiti ce se poate intampla.
          ENERGIE VERDE

          Comentariu

          Procesare...