pret exagerat lucrare?

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • kata
    Incepator
    • 18.mai.2007
    • 6

    pret exagerat lucrare?

    salut!

    am o intrebare la voi legata de o lucrare pe care vreau sa o fac la un apartament de 4 camere. mi s-a cerut un pret (1000 EUR) care mi se pare cam maricel si as avea nevoie de un sfat.
    ce intra in banii astia: exclusiv manopera pentru:
    1. inlocuire 6 calorifere (in 4 camere si doua bai)
    2. deviatii la 4 perechi de tevi (apa calda/rece) pe distante de 1-1.5 m (peretii sunt din beton)
    explicatii la pct 2:
    baie mare: trebuie mutate tevile cu robinetul de la cada de pe un perete pe altul, o chiuveta mutata jumatate de metru
    baie mica: mutate tevile pentru dus, mutata teava wc-ului pe distanta mica, efectuata o deviatie astfel incat sa leg si masina de spalat rufe de teava de la wc (masina fiind plasata in debaraua vecina cu baia mica)
    3. desfiintarea unui calorifer (bucatarie) si astuparea tevilor care raman
    4. crearea deviatiei pentru masina de spalat rufe.

    sper ca am fost destul de clara. ideea e ca eu stiu ca inlocuirea unui calorifer costa maxim undeva pe la 150 de lei. asta ar insemna 900 de lei inlocuirea a sase calorifere. hai sa zicem inca 150 lei pentru desfiintarea celui din bucatarie. de aici pana la 3400 lei, cat imi cer ei... e cale lunga (inca 23 de milioane). se justifica astea 23 de milioane pentru deviatiile de tevi din cele doua bai?
    multumesc!
    k
  • mchk
    Incepator
    • 12.oct.2007
    • 19

    #2
    Este nesimtit de exagerat )
    in ce localitate sunteti?

    Comentariu

    • kata
      Incepator
      • 18.mai.2007
      • 6

      #3
      bucuresti. o fi din cauza cartierului (aviatiei) )

      Comentariu

      • ovi_ice
        Membru
        • 30.dec.2006
        • 239

        #4
        o fi din cauza cartierului (aviatiei) ...
        E posibil

        Pt ce vreti sa faceti acolo, mai mult de 6 mil nu se merita....vb aia..e munca de o zi.

        Comentariu

        • kata
          Incepator
          • 18.mai.2007
          • 6

          #5
          in cazul asta... cine stie un instalator bun si nu foarte scump?
          ma surprinde si pe mine pretul. nu ma asteptam. ok, am inteles. 10 milioane sa schimbe caloriferele... da restul??
          detaliu: se va lucra pe cupru si peretii in care-s tevile sunt de beton.
          se schimba datele problemei?

          Comentariu

          • ovi_ice
            Membru
            • 30.dec.2006
            • 239

            #6
            Chiar nu stiu pe cine sa va recomand...

            O idee ar fi sa incercati la o firma. Nu cred ca va ia pt toata lucrarea mai mult de 10 mil.

            Ca sunt peretii de beton..asta nu e un pretext sa sara pretu asa de mult

            Comentariu

            • Consultant climatizare
              Moderator
              • 17.oct.2007
              • 3639

              #7
              Da e chiar foarte exagerat pretul. Incercati de acum incolo sa va interesati cat costa lucrarea echipamentul pe care doriti sa-l achizitionati la mai multe firme si alegeti cea mai buna oferta .

              Comentariu

              • mchk
                Incepator
                • 12.oct.2007
                • 19

                #8
                Cat sunteti dispusa sa dati pentru lucrarea asta?
                In principiu, daca nu gasiti cu un pret decent, va rezolv eu cu mai putin de 10 mil.

                Comentariu

                • kata
                  Incepator
                  • 18.mai.2007
                  • 6

                  #9
                  )
                  nu renovam case zilnic, ca sa mai existe si o data viitoare...
                  asta e si motivul pentru care intrebam: nu stim exact cam cat costa.
                  daca facem doar inlocuirea de calorifere au cerut cam 10 milioane (ceea ce pare corect, din informatiile pe care le am pana acum).
                  am uitat sa va spun: au montat robineti de separatie la calorifere (14 robineti) au cerut (de data asta cu tot cu robineti) 250 000 lei vechi/robinet, adica 3,5 milioane. e ok?

                  mie nu mi se justifica cele 24 de milioane pe care le vor in plus fata de inlocuirea caloriferelor, exclusiv manopera pentru mutatul celor 4 coloane de apa...
                  multumesc de informatii si de oferte! ne gandim serios la ce ne-ati spus!

                  Comentariu

                  • klaus
                    Membru Marcant
                    • 24.iun.2005
                    • 960

                    #10
                    Postat în original de ovi_ice
                    e munca de o zi.
                    Eu aproximez o munca de o zi-o zi jumate 2 persoane.
                    Insa pretul, daca nu e cu materiale cu tot, e exagerat mult. Chiar si cu materiale e exagerat (asta in cazul in care nu-s incluse si caloriferele)
                    Viata e complexa si are multe aspecte...

                    Comentariu

                    • kata
                      Incepator
                      • 18.mai.2007
                      • 6

                      #11
                      nu-s incluse caloriferele.
                      acu... eu am un mic dubiu, anume:
                      au executat pana acum doua lucrari:
                      1. montajul robinetilor de separatie: 25 RON/robinet, cu robinet cu tot, ceea ce inteleg ca e ok
                      2. montaj calorifere: nu am platit inca dar am inteles ca e in jur de 1000 RON, ceea ce e ok pentru numarul de calorifere
                      3. urmeaza sa faca deviatiile de coloane, pentru care ar fi aprox. 2300-2400 RON.

                      acu: daca pana acum au facut doua lucrari cu pret corect, care e totusi probabilitatea ca pentru a treia sa ceara exagerat de mult?
                      nu stiu, mie mi se pare mult... dar azi dimineata am stat si m-am gandit si la asta cu lucrarile precedente...

                      Comentariu

                      • xena
                        Membru Marcant
                        • 05.aug.2007
                        • 786

                        #12
                        Postat în original de kata
                        nu-s incluse caloriferele.
                        acu... eu am un mic dubiu, anume:
                        au executat pana acum doua lucrari:
                        1. montajul robinetilor de separatie: 25 RON/robinet, cu robinet cu tot, ceea ce inteleg ca e ok
                        2. montaj calorifere: nu am platit inca dar am inteles ca e in jur de 1000 RON, ceea ce e ok pentru numarul de calorifere
                        3. urmeaza sa faca deviatiile de coloane, pentru care ar fi aprox. 2300-2400 RON.

                        acu: daca pana acum au facut doua lucrari cu pret corect, care e totusi probabilitatea ca pentru a treia sa ceara exagerat de mult?
                        nu stiu, mie mi se pare mult... dar azi dimineata am stat si m-am gandit si la asta cu lucrarile precedente...
                        Corect ar fi 100 ron/calorifer (cred ca ai gresit cu 1000 ron) si deviatiile 23-24 de milioane? Cred ca e o greseala. Cu banii astia fac toata instalatia de incalzire la un aparament.

                        Comentariu

                        • Mircea G
                          Living Legend
                          • 14.ian.2007
                          • 12085

                          #13
                          Re: pret exagerat lucrare?

                          [quote="Inlocuit calorifere 150 lei bucata . Asta inseamna golirea instalatiei demontat tevi si calorifer , montat calorifer tras tevi noi . Instalatia noua se leaga daca e posibil in teul de coloana , daca nu e la vecini in casa . Incarcare instalatie , aerisire . ( scandal cu vecinii ! ca bonus ! ) Pretul pe o baie caci banuiesc ca nu ramine nimic din veche instalatie 1000-1200 lei . Pretul pentru un wc de serviciu 500-600 lei . Daca va intereseaza , o bucatarie costa cca 250 lei . Desfintarea unui calorifer 50 lei . La calorifere in pretul acesta nu intra si scoaterea lor din casa ( alti bani alta distractie ) In functie de ce aveti acolo sau de complexitate faceti o socoteala si vedeti cam cit face lucrarea .Pret fara tva si factura !
                          Instalatii verificari-revizii gaze

                          Comentariu

                          • kata
                            Incepator
                            • 18.mai.2007
                            • 6

                            #14
                            1000 ron toate caloriferele, evident (6 calorifere inlocuite si unul desfiintat, mi se pare foarte ok).

                            multumesc de indicatii! ma apuc de aritmetica...

                            Comentariu

                            Procesare...