Nu stiu ce sa aleg:cazan lemne simplu , cu gazeific sau GPL

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • crinaelena
    Living Legend
    • 11.sep.2007
    • 1596

    #31
    Postat în original de siven01
    As vrea sa aflu ce se intampla daca supradimensionez centrala . Mai exact la un necesar de 15KW se monteaza un cazan pe gazeificare de 36KW cu gazeificare
    nu stiu la toate marcile cu gazeificare este la fel,dar la Arca ,flacara este modulanta fct. de necesarul instalatiei.asta datorita unui modulator de aer,care progresiv inchide sau deschide intrarea aerului de ardere.

    Comentariu

    • DIY
      Living Legend
      • 07.sep.2007
      • 1747

      #32
      Postat în original de siven01
      As vrea sa aflu ce se intampla daca supradimensionez centrala . Mai exact la un necesar de 15KW se monteaza un cazan pe gazeificare de 36KW cu gazeificare

      Absolut nerecomandat !
      Scade eficienta drastic. Cu alte cuvinte, daca o centrala de 15KW lucreaza la o incarcare de approx. 14.5KW (97%), eficienta este undeva in zona lui 92%. O centrala de 36KW da approx. 14.5KW lucrind la 40% => eficienta coboara undeva la 70%; daca nu mai jos.

      Eficienta aceasta n-are nici o legatura cu flacara modulanta. Flacara modulanta regleaza (cumva) arderea in raport cu necesarul.
      Eficienta sistemului, insa, scade din cauza ca schimatorul de caldura este gindit pt. un anumit debit. Cind scade debitul, transferul de caldura este afectat.
      Orice schimbator de caldura este gindit sa lucreze in regim de curgere turbulenta. Cu cit debitul scade, cu atit curgerea se stabilizeaza spre laminar => schimb de caldura redus.

      Asa, pe scurt.
      Numai bine,
      DIY
      Numai bine,
      DIY

      Comentariu

      • crinaelena
        Living Legend
        • 11.sep.2007
        • 1596

        #33
        ce se intimpla atunci cind cronotermostatul da oprire centralei ?

        Comentariu

        • crinaelena
          Living Legend
          • 11.sep.2007
          • 1596

          #34
          ac. centrale au si ventilator cu turatie reglabila,si ma intreb pentru ce ?

          Comentariu

          • DIY
            Living Legend
            • 07.sep.2007
            • 1747

            #35
            Postat în original de crinaelena
            ac. centrale au si ventilator cu turatie reglabila,si ma intreb pentru ce ?
            Te referi la ventilatorul pe partea de aer (ardere) nu-i asa?
            DIY
            Numai bine,
            DIY

            Comentariu

            • crinaelena
              Living Legend
              • 11.sep.2007
              • 1596

              #36
              la ventilatorul de evacuare fum

              Comentariu

              • DIY
                Living Legend
                • 07.sep.2007
                • 1747

                #37
                Postat în original de crinaelena
                la ventilatorul de evacuare fum
                Acel ventilator regleaza arderea prin acordarea tirajului cu flacara.
                Daca tirajul e prea mare, eficienta scade din cauza pierderilor de caldura pe cos.
                Daca tirajul e prea mic, scade eficienta (de data aceasta nu imediat, ci in timp) din cauza depunerilor de reziduuri de ardere in interiorul centralei. De asemeni, functionarea pe timp lung cu tiraj mic duce la reducerea vietii echipamentului.

                Numai bine,
                DIY
                Numai bine,
                DIY

                Comentariu

                • crinaelena
                  Living Legend
                  • 11.sep.2007
                  • 1596

                  #38
                  atunci eu nu inteleg un lucru,de ce este dotat cu un modulator de aer,care actioneaza automat (regleaza automat),cantitatea de aer marind sau diminuind flacara,nu tocmai ptr. adaptarea la puterea instalatiei si in ideea de a nu scadea randamentul ?
                  nu-i o similar cumva cu modularea de la ct. pe gaz (bine,nu cele cu arzator in trepte)

                  Comentariu

                  • ing.GRIGORE ZAHARESCU
                    Membru marcant
                    • 26.dec.2005
                    • 584

                    #39
                    Domnule Cristea,
                    Eu nu am ironizat pe nimeni,dar si la cazanul Vissman si la alte cazane calitatea comb.este f.importanta.Dar nu asta am vrut sa combat eu,ci idea ca intretinerea la cazanul cu tiraj natural este mai redusa decit la gazeificare.Probabil voiati sa spuneti de investitia initiala,la cele doua sisteme,care intradevar diferenta este semnificativa,dar care se va amortiza prin diferenta de randament.
                    Cu respect,
                    G.Z.

                    Comentariu

                    • DIY
                      Living Legend
                      • 07.sep.2007
                      • 1747

                      #40
                      Postat în original de crinaelena
                      atunci eu nu inteleg un lucru,de ce este dotat cu un modulator de aer,care actioneaza automat (regleaza automat),cantitatea de aer marind sau diminuind flacara,nu tocmai ptr. adaptarea la puterea instalatiei si in ideea de a nu scadea randamentul ?
                      nu-i o similar cumva cu modularea de la ct. pe gaz (bine,nu cele cu arzator in trepte)
                      Deci: centrala termica este, practic, un schimbator de caldura aer-apa. Aerul fierbinte inclazeste apa in acest schimbator de caldura.

                      Mai departe: toate intrebarile tale se leaga de procesul de ardere. Flacara modulanta si ventilatorul de reglare a tirajului regleaza arderea in raport cu necesarul; problema asta am rezolvat-o.

                      Mai ramine: faptul ca pe partea de apa, insa, intervine scaderea randamentului la lucrul sub capacitate al centralei. Vezi unul dintre mesajele mele anterioare.

                      Numai bine,
                      DIY
                      Numai bine,
                      DIY

                      Comentariu

                      • crinaelena
                        Living Legend
                        • 11.sep.2007
                        • 1596

                        #41
                        de fapt,da, ai dreptate orice centrala isi diminueaza randamentul,cind lucreaza sub capacitate.

                        Comentariu

                        • DIY
                          Living Legend
                          • 07.sep.2007
                          • 1747

                          #42
                          Postat în original de crinaelena
                          de fapt,da, ai dreptate orice centrala isi diminueaza randamentul,cind lucreaza sub capacitate.
                          de fapt, da, stiam
                          Numai bine,
                          DIY

                          Comentariu

                          • crinaelena
                            Living Legend
                            • 11.sep.2007
                            • 1596

                            #43
                            daca analizezi si altfel,pina la urma,sa incarci o ditamai magazia de lemna,sa pui o roaba de lemne in loc de jumatate,cam aiurea.

                            Comentariu

                            Procesare...