pozitionare CT

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • cioko80
    Membru
    • 05.iun.2006
    • 232

    pozitionare CT

    Trebuie sa pozitionez CT intr-o camera la subsolul unei case...am de ales dintre cele 3 variante...mentionez ca distanta dintre casa si gard este de 0,5m...CT cu tiraj fortat...kit de evacuare bate direct in gard...care varianta este mai buna?...varianta 3 nu mi prea convine deoarece evacuarea iasa pe fatada...va multumesc
    Fișiere Atașate
    Nu ce e scump e si bun!
  • VYS
    Living Legend
    • 19.aug.2005
    • 13007

    #2
    Eu as alege 1.
    VYS Blog DIY

    Comentariu

    • cioko80
      Membru
      • 05.iun.2006
      • 232

      #3
      si eu dar am inteles ca fiind prea aproape gardul,kitul de evacuare nu poate impinge gazele arse si se opreste centrala.
      Nu ce e scump e si bun!

      Comentariu

      • RaduCA
        Living Legend
        • 09.oct.2005
        • 6451

        #4
        Si eu tot 1.
        De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
        În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

        Comentariu

        • silviu_draghici
          Membru
          • 17.mai.2006
          • 175

          #5
          Ok... am o intrebare... shi ca sa nu deschid alt thread o sa pun intrebarea aici.

          Cine trebuie sa vina sa imi puna in functiune o centrala termica?

          Problema e in felul urmator... Am niste meseriasi care mi-au montat centrala, caloriferele, etc... fac treaba buna baietii shi ieftina. Am vazut o gramada de lucrari de ale lor shi toata lumea e multumita... Chestia e ca baietii astia nu sunt instalatori autorizati si prin urmare nu pot sa puna in fuctiune centrala. Nestiind lucrul asta cand am povestit cu beneficiarii lucrarilor lor nu am shtiut sa intreb ei cum au facut. Centrala e luata de la un magazin de instalatii si pe certificatul de garantie scrie ca are 24 de luni garantie de la data punerii in functiune.

          Deci: Pe cine sa chem sa vina sa imi puna in functiune centrala? Ce trebuie sa faca acel cineva de fapt? Si cam cat ma costa?

          Merci.

          Comentariu

          • Consultant climatizare
            Moderator
            • 17.oct.2007
            • 3606

            #6
            @ cioko80 - Varianta 1 .

            @ silviu_draghici - Intrebatii pe cei de la care ati cumparat centrala ca sa nu aveti dupa aia probleme cu garantia.

            Comentariu

            • termoadi
              Membru Marcant
              • 21.ian.2007
              • 982

              #7
              mai taie putin din cos ,si rezolvi problema ,alegi varianta1
              O instalatie termica nu incepe si nu se termina cu doua tevi spre radiator

              Comentariu

              • RaduCA
                Living Legend
                • 09.oct.2005
                • 6451

                #8
                Postat în original de silviu_draghici
                [...] Pe cine sa chem sa vina sa imi puna in functiune centrala? [...]
                La mine PIF-ul l-au facut cei de la care am cumparat centrala. Pretul nu-l mai stiu pentru ca a trecut ceva timp de atunci, oricum nu e ceva de speriat.
                De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
                În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

                Comentariu

                • Cherubino
                  Living Legend
                  • 10.iul.2006
                  • 1685

                  #9
                  Postat în original de silviu_draghici
                  Ok... am o intrebare... shi ca sa nu deschid alt thread o sa pun intrebarea aici.

                  Cine trebuie sa vina sa imi puna in functiune o centrala termica?

                  Problema e in felul urmator... Am niste meseriasi care mi-au montat centrala, caloriferele, etc... fac treaba buna baietii shi ieftina. Am vazut o gramada de lucrari de ale lor shi toata lumea e multumita... Chestia e ca baietii astia nu sunt instalatori autorizati si prin urmare nu pot sa puna in fuctiune centrala. Nestiind lucrul asta cand am povestit cu beneficiarii lucrarilor lor nu am shtiut sa intreb ei cum au facut. Centrala e luata de la un magazin de instalatii si pe certificatul de garantie scrie ca are 24 de luni garantie de la data punerii in functiune.

                  Deci: Pe cine sa chem sa vina sa imi puna in functiune centrala? Ce trebuie sa faca acel cineva de fapt? Si cam cat ma costa?

                  Merci.
                  Baietii care v-au montat centrala ar fi trebuit sa fie autorizati de catre ISCIR pentru astfel de lucrari si atunci ar fi avut dreptul sa va puna in functie centrala.Parerea mea este ca ar trebui sa intrebati furnizorul de gaze despre PIF,poate va recomanda ei o firma autorizata care,contra cost,v-ar putea verifica corectitudinea montarii si v-ar putea pune in functie instalatia.
                  LARGO AL FACTOTUM

                  Comentariu

                  • overseas
                    Incepator
                    • 05.mar.2007
                    • 91

                    #10
                    pt silviu draghici

                    Vezi ca de obicei firmele au si un termen limita pentru punerea in functiune, de ex. 3-6 luni dupa data facturarii/ livrarii !

                    Comentariu

                    • Cherubino
                      Living Legend
                      • 10.iul.2006
                      • 1685

                      #11
                      Chestia cu termenul limita se poate rezolva la mica intelegere cu cei de la firma.Asa am facut si eu,mi-am montat centrala in sept.2006 dar gazul mi l-au bagat abia anul asta in iunie.Cu toate astea am garantie la centrala fara nicio problema.
                      LARGO AL FACTOTUM

                      Comentariu

                      • pettrica
                        Incepator
                        • 10.iul.2007
                        • 4

                        #12
                        Postat în original de raduca
                        Si eu tot 1.
                        am ales cel mai mic citat pentru ca fara el nu stiu sa intru sa pun o intrebare, apropo tot de amplasare centrala.
                        de ce cazanele pe lemne nu se pozitioneaza in camere de locuit, nici macar pe holuri?
                        ma sperie faptul ca nu stiu .ce se poate intampla?

                        Comentariu

                        • RaduCA
                          Living Legend
                          • 09.oct.2005
                          • 6451

                          #13
                          Postat în original de pettrica
                          [...] de ce cazanele pe lemne nu se pozitioneaza in camere de locuit, nici macar pe holuri? ma sperie faptul ca nu stiu. ce se poate intampla?
                          Ca unul care nu are centrala pe lemne, va pot spune citeva motive:
                          - se face fum la aprinderea focului
                          - se consuma din oxigenul din camera
                          - in cazul in care se intimpla un accident nedorit, e mai bine sa nu fie si persoane prin preajma si sa fie un spatiu tehnic cu finisaje corespunzatoare, nu parchet si vopsele lavabile deosebite
                          - este necesar un spatiu pentru depozitarea materialului lemnos care va intra la ardere, ceea ce va genera si putina murdarie
                          Rog si pe altii sa mai completeze lista.

                          P.S.
                          Postat în original de pettrica
                          am ales cel mai mic citat pentru ca fara el nu stiu sa intru sa pun o intrebare. [...]
                          Puteti folosi butonul "Post replay" din partea stinga-jos a paginii sau, daca ati folosit "quote", puteti sterge citatul chiar in fereastra de introducere a mesajului.
                          De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
                          În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

                          Comentariu

                          • crinaelena
                            Living Legend
                            • 11.sep.2007
                            • 1596

                            #14
                            Postat în original de termoadi
                            mai taie putin din cos ,si rezolvi problema ,alegi varianta1
                            cit e grosimea peretelui,poate nu-i neaparat nevoie sa taie din cos.

                            Comentariu

                            • dorin cristea
                              Incepator
                              • 03.nov.2006
                              • 23

                              #15
                              daca centrala este turbo , tiraj fortat ...evacuarea gazelor nu ar trb sa fie o prb ; PIF-ul de obicei este gratuit , cu mici exceptii , si de obicei il fac firmele de instalatii autorizate ( autorizatii valabile ...se mai poarta si altfel ...) ...ca pozitionare sunt de acord cu cele de mai sus si as alege var.1 ... insa nu ai nevoie numai de PIF ci si de PTA 1 ...ISCIR-ul in mod popular ...si asta e pe bani , de obicei ...

                              Comentariu

                              Procesare...