Boiler tampon 1000-2000 litri

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • MaxOffroad
    Incepator
    • 25.oct.2007
    • 82

    Boiler tampon 1000-2000 litri

    Am cumparat un cazan pe lemn Viessman Vitolig 150 de 40Kw.

    Am fost sfatuit de catre vanzatori ca sa mai pun un boiler de capaciate mare minim 1000l , indicat 2000l, in paralel cu instalatia de incalzire.
    Se zice ca ar creste randamentul centralei datorita faptului ca , atunci cand se produce gazeificarea in centrala, daca nu folosesc caloriferele la capacitatea maxima, centrala produce caldura mare care se pierde degeaba. Aceasta caldura s-ar acumula in respectivul boiler in care se zice ca se raceste 3 grade la 24 de ore. Agentul termic din acel boiler ar ajuta la incalzirea caloriferelor si ar creste randamentul centralei.

    Poate nu am fost suficient de explicit, nefiind de specialitate dar as vrea niste pareri legate de situatia asta. Nu as vrea sa arunc banii aiurea pe un boiler care, poate ca nu e chiar atat de important. Ar merita de cumparat acest boiler.


    Si inca o intrebare legata de calcularea puterii necesare.
    Cazanul are 40KW. Casa are aproximativ 200 m2, bine izolata (polistiren 8cm pe exterior, fata bazaltica 10 cm pereti, 15 cm acoperis, geamuri de calitate cu argin si sticla lowE, etc)
    Credeti ca e prea mare aceasta centrala?

    Oare as putea lega vreo 3 calorifere si intr-un garaj care are o zona utila de vreo 80 m2 si este la vreo 5 metri de casa?

    Multumesc
  • dorin cristea
    Incepator
    • 03.nov.2006
    • 23

    #2
    ..cazanul in sine , e generos ca putere , dar daca ai ales viessmann , cel de 25 kw, mi se pare totusi mic ....dar nu inteleg faza cu boilerul ..?
    ce naiba sa faci cu el ...ai in grija oarece cresa sau internat ...?....mi se pare totusi enorm.... nu foarte mare ...repet ..enorm .... trimite-mi si mie schemele de montaj pe care le ai ptr instalare si eventual poze ...sunt curios ...si poate mai invat si din experinta altora ... multumesc anticipat !!

    Comentariu

    • MaxOffroad
      Incepator
      • 25.oct.2007
      • 82

      #3
      Postat în original de dorin cristea
      ..cazanul in sine , e generos ca putere , dar daca ai ales viessmann , cel de 25 kw, mi se pare totusi mic ....dar nu inteleg faza cu boilerul ..?
      ce naiba sa faci cu el ...ai in grija oarece cresa sau internat ...?....mi se pare totusi enorm.... nu foarte mare ...repet ..enorm .... trimite-mi si mie schemele de montaj pe care le ai ptr instalare si eventual poze ...sunt curios ...si poate mai invat si din experinta altora ... multumesc anticipat !!
      Am luat cazanul de 40 de kW nu cel de 25 de kW...

      Comentariu

      • dorin cristea
        Incepator
        • 03.nov.2006
        • 23

        #4
        asta am inteles ...e bine , acopera si garajul ..e bine ..!!!! dar nu vad ce ai face cu un boiler de 2000 L ...!!!!! ... asta nu am inteles ...daca ai scheme de montaj , trimite-mi si mie !!! merci fain anticipat !

        Comentariu

        • MaxOffroad
          Incepator
          • 25.oct.2007
          • 82

          #5
          Postat în original de dorin cristea
          asta am inteles ...e bine , acopera si garajul ..e bine ..!!!! dar nu vad ce ai face cu un boiler de 2000 L ...!!!!! ... asta nu am inteles ...daca ai scheme de montaj , trimite-mi si mie !!! merci fain anticipat !
          Nu am scheme de montaj. Si eu vreau sa ma lamuresc de chestia cu boilerul.

          Comentariu

          • Consultant climatizare
            Moderator
            • 17.oct.2007
            • 3606

            #6
            Boilerul foloseste agentul termic de la incalzire pentru a incalzi apa calda menajera.

            Comentariu

            • crinaelena
              Living Legend
              • 11.sep.2007
              • 1596

              #7
              cine vrea sa rida de dvs ?

              Comentariu

              • flo8200
                Membru
                • 01.nov.2005
                • 253

                #8
                Boilerul de 1000-2000 l e folosit pentru acumulare de caldura care va fi folosita pentru incalzirea caloriferelor si astfel creste autonomia centralei pe lemne.
                Daca in mod normal ar trebui o realimentare la 8 ore, cu acest boiler se poate alimenta centrala la maxim in repetate randuri pe parcursul a catorva ore, centrala va merge la maxim de randament si va incalzi cei 2000 l. Cand cazanul se raceste, in calorifere va ajunge apa din boiler.
                Sau altfel spus, ai ajuns seara acasa, bagi lemne la greu, se incalzesc cei 1000-2000 l, si ai autonomie pana in seara urmatoare.

                Comentariu

                • crinaelena
                  Living Legend
                  • 11.sep.2007
                  • 1596

                  #9
                  nu-i rea ideea,dar ce schema sau componente suplimentare trebuiesc.

                  Comentariu

                  • nick
                    Incepator
                    • 01.feb.2005
                    • 50

                    #10
                    Si unde il montezi ? Un boiler de 2000 l cantareste mai mult decat o masina! Chiar si pe sol tot ai nevoie de o platforma betonata! Va trebui sa il montezi in subsol sau la exterior ( de ce nu in garaj ? ), deci s-ar putea sa mai pierzi din caldura la transport sau prin izolatie boilerul sa incalzeasca atmosfera.
                    Nick

                    Comentariu

                    • gogoson
                      Membru Marcant
                      • 14.oct.2006
                      • 621

                      #11
                      Hai sa lamurim putin lucrurile.
                      O centrala cu gazeificare are randamentul maxim in momentul in care lucreaza la putearea nominala ( adica maxima). In realitate acest lucru este greu de realizat, fie consumatorul este mai mic, deci avem un surplus de putere si consumatorul este mai mare, respectiv un deficit de putere.
                      Pentru a rezolva problema un rezervor de ( cu ) acumulare ( i se mai spune si boiler dar nu este un termen fericit, in lb engleza i se spune puffer ) se instaleaza in felul urmator:
                      1. Cazanul cu lemne alimenteaza exclusiv acel puffer.
                      si functioneaza la puteare nominala ata timp cand are combustibil si apa rece in puffer.
                      2. La puffer se conecteaza sistemul de incalzire ( caloriferele) prin circuit separat.
                      3. tot la puffer se conecteaza si un boiler mai mic cu serpentina pt a face apa calda.

                      Avantaje:
                      1. cazanul de lemne functioneaza la puterea nominala -> randament maxim si uzura minima
                      2. odata incalzita apa in puffer ( un puffer are minim 1500l ), ea este circulata dupa dorinta prin calorifere -> automatizare maxima, gen cronotermostat
                      3. puffer-ul este izolat, deci pierderi relativ mici
                      4. la acest puffer se pot conecta si alte sisteme de incalzire, gen solar, centrala cu gaz, practic orice produce caldura

                      Daca doriti scheme le gasiti in documentatia laddomatului

                      Dezavantaje:
                      1. pufferul costa ceva bani
                      2. ocupa spatiu
                      3. instalatie termina este mai complicata putin


                      Dpdv tehnic clar are un avantaj, dpdv financiar depinde ... daca sistemul pe lemne este provizoriu pana baga gaz, atunci nu merita.

                      Comentariu

                      • crinaelena
                        Living Legend
                        • 11.sep.2007
                        • 1596

                        #12
                        bun ,pufferul este tot unrezervor ptr. stocare in final.
                        deci pleaca turul din puffer si se intoarce "rece",inapoi in puffer.mai departe ce se intimpla ?

                        Comentariu

                        • freeway
                          Incepator
                          • 02.iun.2007
                          • 19

                          #13
                          Mod de calcul si schema de montaj : http://www.tehnicainstalatiilor.ro/a...t.asp?artnr=34
                          sper sa va fie de folos.

                          Toate bune

                          Comentariu

                          • MaxOffroad
                            Incepator
                            • 25.oct.2007
                            • 82

                            #14
                            Postat în original de gogoson
                            ...
                            Dpdv tehnic clar are un avantaj, dpdv financiar depinde ... daca sistemul pe lemne este provizoriu pana baga gaz, atunci nu merita.
                            Am conducta de gaz in fata terenului meu dar NU doresc sa imi bag gaz in casa nici daca se roaga cei de la E-ON de mine.
                            Deci solutia cu lemn va fi permanenta si va fi completata cu o solutie pe curent si ulterior cu o solutie solara.

                            In situatia asta , ar trebui sa fac instalatia de incalzire cat mai buna bineinteles in limita banilor disponibili. Prefer sa pun gresie si faianta mai ieftina dar incalzirea sa mearga foarte bine si cu costuri minime.

                            Inca nu am nici macar un pret orientativ pentru un asemenea "puffer". Voi intreba luni cat ar costa unul.

                            Comentariu

                            • freeway
                              Incepator
                              • 02.iun.2007
                              • 19

                              #15
                              o varianta de pe net
                              click pe cod si aveti pretul http://www.calorserv.ro/produse/Cent...calda-99-grdC/

                              toate bune

                              Comentariu

                              Procesare...