Brava Digit -probleme

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • crinaelena
    Living Legend
    • 11.sep.2007
    • 1596

    #16
    Postat în original de termoadi
    nu nu mai exista nimic aici, doar la cazane , termostatul de supratemperatura nu se mai prezinta sub forma de clixon ,ci sub forma de termostat cu sonda imersata ,iar acest termostat are si buton de rearmare
    clixonul se rearmeaza singur dupa scaderea temperaturii,fiind de fapt un simplu contact bimetalic
    bun,stiam ca-s numai doua,si atunci inseamna ca NTC-ul incalzire mai este denumit si clixon ?
    ptr. ca eu stiam tocmai invers.

    Comentariu

    • termoadi
      Membru Marcant
      • 21.ian.2007
      • 980

      #17
      nu nu ntc e ntc ;clixon e clixon;si termostat de siguranta e termostat de siguranta
      cu toate ca ultimele doua fac acelasi lucru ,clixonul se rearmeaza singur,termostatul de sig. nu
      O instalatie termica nu incepe si nu se termina cu doua tevi spre radiator

      Comentariu

      • crinaelena
        Living Legend
        • 11.sep.2007
        • 1596

        #18
        Postat în original de crinaelena
        MIRCEA MAXIMG:
        ac. model este cu doua sch. sau un model bitermic,desi tind sa cred ca e cu doua schimbatoare(seamana al naibii cu Fontecal Minidigit) ?
        si totusi sint simptomele unei bitermice.
        ptr. dl.Termoadi:cazul relatat de dvs. era o bitermica ?

        Comentariu

        • Mircea_G
          Living Legend
          • 14.ian.2007
          • 12227

          #19
          Postat în original de crinaelena
          MIRCEA MAXIMG:
          ac. model este cu doua sch. sau un model bitermic,desi tind sa cred ca e cu doua schimbatoare(seamana al naibii cu Fontecal Minidigit) ?
          .................................................. ..modelul este cu doua schimbatoare !
          Fișiere Atașate
          Instalatii verificari-revizii gaze

          Comentariu

          • crinaelena
            Living Legend
            • 11.sep.2007
            • 1596

            #20
            cred totusi ca intervine acel termostat de supratemperatura,ptr. ca centrala se infierbinta mai repede decit in mod obisnuit.
            depunerea calcarului e unul din motive.
            manualul de service spune ca E2 este fie supratemperatura(deci treaba cu termostatul),fie lipsa flacara(electrozi defecti,transformator defect) dar la dvs. nu este cazul,ptr. ca n-ar mai functiona deloc,nici macar pe incalzire.

            Comentariu

            • termoadi
              Membru Marcant
              • 21.ian.2007
              • 980

              #21
              nu nu este bitermica ,are doua schimbatoare ,cel secundar fiind schimbat cu modificari de subsemnatul,cel original avand forma unei butelii ,iar acum fiind echipata cu un sch. clasic
              O instalatie termica nu incepe si nu se termina cu doua tevi spre radiator

              Comentariu

              • Mircea_G
                Living Legend
                • 14.ian.2007
                • 12227

                #22
                Cum era si normal trebuie sa spun cum am rezolvat centrala . Tirziu dar acum am avut timpul disponibil . Un telefon la service si a doua zi au venit baietii ! ( asta inseamna sa cumperi de la o firma mare si stabila pe piata ! ) . Operatiunea a constat in demontarea centralei bucata cu bucata , pina la ultima piesa si surub , practic pe perete a ramas doar suportul de tabla si cosul ! ( la faza asta eu eram galben , nu credeam sa o mai poata monta ! ) A urmat curatarea tuturor pieselor , cu peria , periuta de dinti , aspirator , apoi spalat , lustruit , gidilat... Schimbatoarele au fost spalate chimic , folosid un acid special si o pompa de circulatie . Alte citeva piese au fost si ele curatate in acid . A urmat spalarea cu apa apoi montarea . ( culmea , n-au ramas piese ! ). Dupa montaj au inceput citeva probe la rece apoi reglajele si masuratorile . S-au verificat sistemele de siguranta , s-a reglat gazul ...m-au ametit ...masuratori la gaz , pe trepte de putere ...in fine dupa 4 ore au hotarit ca este ok si au pus capacul . Aceasta revizie si spalare , ceruta de mine , a coincis si cu autorizarea pe inca 2 ani . Problema semnalata de mine nu a avut o cauza concreta si cel mai sigur se datora calcarului din schimbatorul acm , acum functionind normal . O remarca interesanta a celor de la service . Se asteptau ca dupa 7 ani de functionare pe apa de put se existe depuneri de calcar imense dar cu toate acestea nu a fost chiar asa . Explicatia este simpla , temperatura de exploatare . La apa calda nu am mers cu mai mult de 50 gr , de regula 45 gr , lucru ce nu a permis depunerea calcarului masiv . O dovada de profesionalism , m-au intrebat daca asa folosesc apa calda , fapt ce m-a lamurit ca stiu meserie , nu sint simpli executanti . Concluzia , acum totul este ok .
                Instalatii verificari-revizii gaze

                Comentariu

                • iordantonio
                  Incepator
                  • 18.nov.2011
                  • 45

                  #23
                  Răspuns la: Brava Digit -probleme

                  Am o centrala Ferroli Domina C30E cu tiraj natural si merge de peste 10 ani fara nici o interventie, dar a inceput sa se blocheze pe avarie(led rosu sta aprins), mai ales dupa mai multe ore de nefolosire, diminetile. Resetarea trebuie facuta repetat pana sa nu se mai blocheze iar cand folosesc apa menajera. Apoi merge pana seara si a doua zi iar intra pe rosu. E-nfundata sau alt defect? Mentionez ca potentiometrul de reglaj apa menajera pare ca nu lucreaza, apa venind fierbinte la maxim, indiferent de pozitia butonului (asta de mult timp, dar nu m-a deranjat).

                  Comentariu

                  • Consultant climatizare
                    Moderator
                    • 17.oct.2007
                    • 3606

                    #24
                    Răspuns la: Brava Digit -probleme

                    Va recomand sa apelati la o firma ce sa va faca o verificare completa a centralei sau chiar inlocuirea acesteia deoarece termenul de 10 ani se apropie de durata medie de viata a unei centrale.

                    Comentariu

                    Procesare...