Probleme mari ma puteti ajuta??? :(

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • nilatac00
    Incepator
    • 15.nov.2007
    • 23

    Probleme mari ma puteti ajuta??? :(

    Am cumparat de curand o garsoniera si din multitudinea de probleme pe care le-am intampinat de la cumparare, am una care ma depaseste ....garsoniera era incalzita pe sobe din lemn dar nu mai esxista aceste sobe , am vrut sa pun centrala pe gaze dar ma impiedica presiunea apei care nu prea este si am inteles de prin vecini ca vara sa-r putea sa nu mai am apa de loc din cauza vecinilor de la case car isi uda gradinile (blocul este cu un singur etaj si stau la etj 1) m-a interesat si de convertor pe gaz dar nu am primit prea multe lamuriri si asta ar insemna apa calda sa o pun pe boiler electric ....VA ROG SA MA AJUTATI SA GASIM SOLUTIA CE-A MAI BUNA pt a nu ingheta de frig la iarna ... VA MULTUMESC ATICIPAT...[/quote]
  • Achim Dan
    Membru
    • 03.iun.2007
    • 152

    #2
    Re: Probleme mari ma puteti ajuta???

    Postat în original de nilatac00
    Am cumparat de curand o garsoniera si din multitudinea de probleme pe care le-am intampinat de la cumparare, am una care ma depaseste ....garsoniera era incalzita pe sobe din lemn dar nu mai esxista aceste sobe , am vrut sa pun centrala pe gaze dar ma impiedica presiunea apei care nu prea este si am inteles de prin vecini ca vara sa-r putea sa nu mai am apa de loc din cauza vecinilor de la case car isi uda gradinile (blocul este cu un singur etaj si stau la etj 1) m-a interesat si de convertor pe gaz dar nu am primit prea multe lamuriri si asta ar insemna apa calda sa o pun pe boiler electric ....VA ROG SA MA AJUTATI SA GASIM SOLUTIA CE-A MAI BUNA pt a nu ingheta de frig la iarna ... VA MULTUMESC ATICIPAT...
    [/quote]

    vara oricum nu trebuie incalzire prea multa, in fine ... odata umpluta instalatia, si fiind etansa nu cred ca ar trebui sa aveti probleme.

    eu vreau aum sa i cumpar la socru meu un panou radiant cu rezistenta nemetalica (subiect discutat pe forum) si care la o camera pare sa fie excelent, presupunand ca aveti resursele pentru al achizitiona.

    momentan sunt in tratative cu o firma din cluj si cu una din timisoara, nume pe care nu vi le pot da din motive evidente pentru a achizitiona un asemenea panou.

    amandoua firmele mi au spus ca pentru o camera de 4000x5000x2500 neizolata la 20 grade am nevoie de un panou de 1200w/h. si ca panoul va functiona la (si aici datele difera)
    1.-20grade 10h la 24h
    2.-10grade 10h la 24h

    fiecare e cu termostat inclus in pret

    problema e ca nu da apa calda si costa 1800 si respectiv 1890 ron/ buc

    bine e ca e elegant si comod in exploatare

    ......hm oricum o sa incerc unul, dar date f precise de consum nu stiu dc o sa am fiindca va fii folosit doar noaptea in combinatie cu cazan pe lemne, ca sa nu se mai trezeasca noaptea sa puna pe foc.
    Cand o cale fara cale, cale dand... alte lucruri fara cale, se vor naste prea curand.

    Comentariu

    • nilatac00
      Incepator
      • 15.nov.2007
      • 23

      #3
      garsoniera are 35mp si bucataria am scoas-o pe balcon pt ca am transformat-o in dormitor asa ca trebuie sa incalzesc doua dormitoare hol,baie si bucatarie.

      Comentariu

      • crinaelena
        Living Legend
        • 11.sep.2007
        • 1596

        #4
        un hidrofor cu un rezervor de stocare a apei(cam 250-300l)nu v-ar ajuta ?
        n-aveti presiune dar macar un firicel acolo tot curge,banuiesc.

        Comentariu

        • nilatac00
          Incepator
          • 15.nov.2007
          • 23

          #5
          Postat în original de crinaelena
          un hidrofor cu un rezervor de stocare a apei(cam 250-300l)nu v-ar ajuta ?
          n-aveti presiune dar macar un firicel acolo tot curge,banuiesc.
          Ba dar m-ar ajuta si la varianta asta m-am gandit si eu dar unde il mai pun si pe asta ?

          Comentariu

          • crinaelena
            Living Legend
            • 11.sep.2007
            • 1596

            #6
            stiu eu in subsol daca aveti sau in pod in cazul ca aveti acoperis cu sarpanta,dar acolo sus trebuie neaparat izolat termic,evident ptr. a nu ingheta apa stocata.un hidrofor asig. fara probl. 2,5-3 bari,cu care veti putea incarca si ct,etc.
            numai ca acu te costa toate angaralele ptr. a baga gazul in casa in jur de 100 mil. lei vechi.

            Comentariu

            • crinaelena
              Living Legend
              • 11.sep.2007
              • 1596

              #7
              Re: Probleme mari ma puteti ajuta???

              Postat în original de Achim Dan
              Postat în original de nilatac00
              Am cumparat de curand o garsoniera si din multitudinea de probleme pe care le-am intampinat de la cumparare, am una care ma depaseste ....garsoniera era incalzita pe sobe din lemn dar nu mai esxista aceste sobe , am vrut sa pun centrala pe gaze dar ma impiedica presiunea apei care nu prea este si am inteles de prin vecini ca vara sa-r putea sa nu mai am apa de loc din cauza vecinilor de la case car isi uda gradinile (blocul este cu un singur etaj si stau la etj 1) m-a interesat si de convertor pe gaz dar nu am primit prea multe lamuriri si asta ar insemna apa calda sa o pun pe boiler electric ....VA ROG SA MA AJUTATI SA GASIM SOLUTIA CE-A MAI BUNA pt a nu ingheta de frig la iarna ... VA MULTUMESC ATICIPAT...
              vara oricum nu trebuie incalzire prea multa, in fine ... odata umpluta instalatia, si fiind etansa nu cred ca ar trebui sa aveti probleme.

              eu vreau aum sa i cumpar la socru meu un panou radiant cu rezistenta nemetalica (subiect discutat pe forum) si care la o camera pare sa fie excelent, presupunand ca aveti resursele pentru al achizitiona.

              momentan sunt in tratative cu o firma din cluj si cu una din timisoara, nume pe care nu vi le pot da din motive evidente pentru a achizitiona un asemenea panou.

              amandoua firmele mi au spus ca pentru o camera de 4000x5000x2500 neizolata la 20 grade am nevoie de un panou de 1200w/h. si ca panoul va functiona la (si aici datele difera)
              1.-20grade 10h la 24h
              2.-10grade 10h la 24h

              fiecare e cu termostat inclus in pret

              problema e ca nu da apa calda si costa 1800 si respectiv 1890 ron/ buc

              bine e ca e elegant si comod in exploatare

              ......hm oricum o sa incerc unul, dar date f precise de consum nu stiu dc o sa am fiindca va fii folosit doar noaptea in combinatie cu cazan pe lemne, ca sa nu se mai trezeasca noaptea sa puna pe foc.[/quote]

              sa stiti d-le Achim,ca ptr. o asa putere gasiti bine mersi convectori electrici
              fabricati de Protherm la un pret de cca. 50-60 euro,parca.nu cumva tratati cu Secpralpro ?

              Comentariu

              • RaduCA
                Living Legend
                • 09.oct.2005
                • 6453

                #8
                Postat în original de crinaelena
                [...] numai ca acu te costa toate angaralele ptr. a baga gazul in casa in jur de 100 mil. lei vechi.
                Asa de mult au crescut tarifele?
                De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
                În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

                Comentariu

                • crinaelena
                  Living Legend
                  • 11.sep.2007
                  • 1596

                  #9
                  astia te rup in doua nu alta.ptr. un vitogas de 210 kw,cu regulator special
                  (cica de la o anumita putere in sus nemtii de la E-on impun niste regulatoare speciale,banuiesc ca de fabricatie germana...sic ) numai avizele la Tg. Mures costa vreo 150 mil.lei vechi.
                  unui var de al meu i s-a facut un deviz de cca.200 mil. lei vechi ptr. ai baga gazul in casa ( avize,proiect,mat. si manopera,dar nu stiu distanta de la casa pina la coloana ).

                  Comentariu

                  • RaduCA
                    Living Legend
                    • 09.oct.2005
                    • 6453

                    #10
                    Posibil, dar aici vorbim doar de o garsoniera la bloc...
                    De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
                    În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

                    Comentariu

                    • crinaelena
                      Living Legend
                      • 11.sep.2007
                      • 1596

                      #11
                      bun,dar proiect,avize,posibil si regulator la intrarea in bloc (asta reiese din
                      calculul de dimensionare facut de proiectant),mat.si manopera sau daca este in scara de bloc, oricum vor emite vecinii pretentii la decontarea sumei,reprez. cota parte din chelt.facute atunci cind s-a tras gazul....da poate nu 100 mil. da cred ca oricum vreo citeva zeci bune.

                      Comentariu

                      • nilatac00
                        Incepator
                        • 15.nov.2007
                        • 23

                        #12
                        Postat în original de raduca
                        Posibil, dar aici vorbim doar de o garsoniera la bloc...
                        da asa este si nu o sa ma duca la 100 mil pt ca sunt racordat la gaz imi mai trebuie proiect pt centrala si centrala

                        Comentariu

                        • crinaelena
                          Living Legend
                          • 11.sep.2007
                          • 1596

                          #13
                          pai e bine,dar la chestia cu hidroforul,te-ai gindit,ai avea vreo varianta de amplasare pina la urma ?

                          Comentariu

                          • nilatac00
                            Incepator
                            • 15.nov.2007
                            • 23

                            #14
                            Postat în original de crinaelena
                            pai e bine,dar la chestia cu hidroforul,te-ai gindit,ai avea vreo varianta de amplasare pina la urma ?
                            DA ori langa centrala ori in baie cu toate ca e zgomotos dar fara vas de colectare a apei

                            Comentariu

                            • crinaelena
                              Living Legend
                              • 11.sep.2007
                              • 1596

                              #15
                              pai atunci e ok, pina una alta varianta mai buna nu ai,oricite variante se discuta,mai mult sau mai putin savante, tot asta cu gazul ramane cea mai convenabila.intr-un viitor, mai mult sau mai putin indepartat, dumnezeu stie.

                              Comentariu

                              Procesare...