Amplasare centrala gazeificare

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • daniel_21g
    Incepator
    • 26.mar.2007
    • 46

    Amplasare centrala gazeificare

    Buna ziua tuturor!

    Sunt intr-o mare incurcatura si va rog sa ma ajutati. Am o centrala cu gazeificare si vreau sa o montez in casa contrar specificatiilor producatorului si sfaturilor unor prieteni care au asa ceva si au montat-o intr-un spatiu amenajat langa casa.

    Rog pe cei care detin o centrala pe gazeificare si au montat-o in casa sa -mi spuna daca e bine sau nu... ma refer la fum, cenusa, gunoi de la lemne... etc. In poza alaturata cu rosu e marcata zona in care vreau sa o amplasez...
    E bine sau nu?

    Multumesc!
    Fișiere Atașate
  • Consultant climatizare
    Moderator
    • 17.oct.2007
    • 3606

    #2
    Clar nu e bine aveti nevoie de urmatorele lucruri :

    - suprafata de vitrata de minim 5% din volumul incaperii
    - cos de fum
    - grila de aerisire pentru centrala

    Si astea in situatia in care presupunem ca va descurcati cu resturile de lemne si cenusa.

    Comentariu

    • daniel_21g
      Incepator
      • 26.mar.2007
      • 46

      #3
      in desen nu apare dar fata am mai facut modificari in sensul ca
      - am mai facut o fereastrain camera de centrala de 60*70 cm in partea din spatele casei aproape de tavan ... fereastra care are si un ventilator

      - cosul de fum exista si este pus in spatele cetralei. a fost o soba acolo... in camera alaturata eu zic ca e bun

      despre grila de aerisire.... da nu exista dar o pt face... mi se pare ca trebuie de 20*20 cm in partea de jos a zidului.

      in plus... intrarea in podul casei vreau sa o modific si sa o fac deasupra centralei iar fumul sa se duca in pod... e o idee
      insa cu mizeria de la lemne si cenusa nu stiu ce sa fac

      Comentariu

      • daniel1976
        Membru
        • 13.nov.2007
        • 147

        #4
        salut
        Eu te sfatuiesc sa fie o camera separata neaparat cu un gemulet de aerisire ca ai sa ai probleme cu mirosul si cu putinul fum pe care il scoate centrala la alimentare.
        Nu este placut sa vii de afara in casa si sa simti miros de gudron sau mai stiu eu ce danf de fum.Vorbesc din experienta.Cred ca acolo este bine.

        succes

        Comentariu

        • gogoson
          Membru Marcant
          • 14.oct.2006
          • 610

          #5
          Eu am montat o centrala de 25 kw cu gazeificare( cauta postul la DIY), si pe langa probleme amintite , eu adaug unul EXTREM de important.

          Desi am geam de 100x100 cm si este deschis, centrala mananca atat de mult oxigen ca daca stai in camera cam 1 h te apuca o durere de cap de iti vine sa spargi tot in cale...., DECI RECOMAND CU TARIE A NU SE FOLOSI IN CASA O ASEMENEA CENTRALA. Centrala cu gezeificare trage aerul fortat din camera si daca faci un calcul la volumul de aer pe care il trage un ventilator de 80-100 w o sa vezi ca intr-o ora iti trage aproape tot aerul din camera.

          la centrala mea de 25 kw imi trebuie un cos de 200x 200 mm si nu cred ca un cos de soba aer suprafata asta ..

          Stiu ca este foarte complicat de construit ceva in plus, dar pe termen lung este fff bine. Eu m facut toate modificarile necesare si acum imi pare foarte bine de alegerea facuta ( acum culeag roadele ...)

          Comentariu

          • Consultant climatizare
            Moderator
            • 17.oct.2007
            • 3606

            #6
            Inca sustin ca nu e o alegere foarte buna . Dar mai spunetine cateva detalii :
            volumul incaperii cu centrala , puterea centralei si diametrul cosului de fum existent.

            Comentariu

            • ing.GRIGORE ZAHARESCU
              Membru marcant
              • 26.dec.2005
              • 584

              #7
              Donule Daniel,
              Cred ca-i ceva in neregula.Daca furnizorul a spus cai gresit sa montezi cazanul acolo unde ai dori dumneata,respecta-i indicatiile si nu mai incerca alte tertipuri pt. simplul motiv ca nu ai experienta si cunostintele necesare.
              Ulterior se intimpla,cum au patit si alti sa-ti para rau ca nu ai respectat indicatiile date de cei care au furnizat echipamentul.
              Cu respect,
              G.Z.

              P.S. Nu uita de dimensionarea cosului de fum !!!

              Comentariu

              • daniel_21g
                Incepator
                • 26.mar.2007
                • 46

                #8
                haideti sa va zic motivele pentru care vreau sa o montez acolo:
                - nu vreau sa ies iarna/ noaptea(seara) afara pentrua a arunca lemne in centrala (asta e cel mai important)
                - nu vreau sa se piarda caldura pe care o cedeaza centrala prin peretii ei afara ci in interiorul casei (aici cred ca nu e voba de prea mare lucru)
                - vreau ca centrala sa functioneze intr-o camera incalzita (pentru a trage aer cald ) asta am vazut pe un site ca recomandau pentru Arca (ii crestea randametul considerabil cand tragea aer la +20 de gr C decat in cazul cand tragea la -10 gr C) aerul de ardere sa fie preincalzit

                Cu toate astea trebuie sa recunosc ca imi e tare frica de o explozie in acel loc al casei sau de o acumulare de monoxid de carbon

                daca stau bine sa ma gandesc as putea sa o montez langa casa... in stanga camerei 1 iar in stanga camerei 7 imediat sub camera centralei sa construiesc garajul.

                centrala este un Ferroli de 25 kw, iar camera din casa este de L*l*h : 414*248*260 cm iar cosul de fum este dublu adica 2 cosuri unul langa altul de 17*17 cm
                Ideea asta cu montatul in casa mi-a venit de cand am auzit pe unul care a montat un Viadrus in living

                Comentariu

                • gogoson
                  Membru Marcant
                  • 14.oct.2006
                  • 610

                  #9
                  cel mai bine incearca sa construiesti o anexa la casa, care se poate transforma in hol de intrare unde nu sta nimeni in mod curent si atunci pastrezi caldura degajata de centrala si mai scapi si de fum ( cand alimentezi centrala iese fum, si nu putin)

                  Comentariu

                  • Consultant climatizare
                    Moderator
                    • 17.oct.2007
                    • 3606

                    #10
                    Subscriu la ceea ce a spus domnul gogoson ca ar fi cel mai bine sa faceti o anexa speciala pentru centrala.

                    Comentariu

                    Procesare...