CT pe lemne impreuna cu CT pe gaz

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • Achim Dan
    Membru
    • 03.iun.2007
    • 152

    CT pe lemne impreuna cu CT pe gaz

    Am o problema....
    la scocrul meu a fost instalata o centrala pe gaz in 90 cu tevi de cu de 18.
    Ulterior a montat pe aceeasi instalatie si o CT pe lemne, dar consuma enorm, trebuie alimentata cam de 5 ori in 24 ore.
    e oare din cauza tevilor?

    acelasi model de centrala este montat la o scoala dintr un sat invecinat dar cu tevi mult mai groase si incalzeste perfect o suprafata dubla cu 2/3 din lemnele necesare lu' socru.

    se poate face ceva? in afara de a schimba tevile? soacra nu e de acord...
    multumesc anticipat
    Cand o cale fara cale, cale dand... alte lucruri fara cale, se vor naste prea curand.
  • gogoson
    Membru Marcant
    • 14.oct.2006
    • 610

    #2
    ce putere are centrala ?
    poti sa pui un puffer ( cata pe forum ce inseamna) intre centrala si sistem.

    Comentariu

    • ing.GRIGORE ZAHARESCU
      Membru marcant
      • 26.dec.2005
      • 584

      #3
      Instalatia de la socrul d-tra. a fost facuta de AFONI in ale instalatiilor termice.De cele mai multe ori sunt de vina si clientii care cer preturi f.mici.
      Eu in ultima vreme ma-m ocupat doar de modificat instalatii,de genul acesta.Matematica si fizica sunt de cele mai multe ori ignorate,fie din necunostinta fie din reavointa.Nu mai vorbesc de sistemele de siguranta si protectie.Cel mai dezastros este cind se foloseste PPr-ul,nu se tine cont de diam.interior,se ia in calcul cel exterior.
      Cu respect,
      G.Z.

      Comentariu

      • Achim Dan
        Membru
        • 03.iun.2007
        • 152

        #4
        Postat în original de ing.GRIGORE ZAHARESCU
        Instalatia de la socrul d-tra. a fost facuta de AFONI in ale instalatiilor termice.De cele mai multe ori sunt de vina si clientii care cer preturi f.mici.
        Eu in ultima vreme ma-m ocupat doar de modificat instalatii,de genul acesta.Matematica si fizica sunt de cele mai multe ori ignorate,fie din necunostinta fie din reavointa.Nu mai vorbesc de sistemele de siguranta si protectie.Cel mai dezastros este cind se foloseste PPr-ul,nu se tine cont de diam.interior,se ia in calcul cel exterior.
        Cu respect,
        G.Z.
        nici nu stiti cata dreptate aveti.O economie mare la instalare e aproape sigur o pirdere pe termen lung.
        vorba americanului: sunt prea sarac ca sa mi permit lucuri ieftine...
        Cand o cale fara cale, cale dand... alte lucruri fara cale, se vor naste prea curand.

        Comentariu

        Procesare...