cum e cu cheltuielile???

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • redes anca
    Incepator
    • 12.nov.2007
    • 43

    cum e cu cheltuielile???

    pentru cine-si aduce aminte, urmeaza sa-mi construiesc casa si vreau sa stiu toate variantele pentru a-mi asigura costuri cat mai scazute la facturi, si ce parti tin de verificare inainte de a concepe proiectul.
    Stati sa spun mai clar: casa va fi de 180mp, p+mansarda, cu fata spre sud. Nu bate tare vantul in zona, e protejata de un deal impadurit din apropiere.
    Lamuriti-ma:
    1. ce panouri solare pot sa pun ,ca dimensiuni, pentru a asigura caldura si electricitate tot timpul anului.
    2. ce incalzire este aceea si prin pereti nu numai pardoseala?
    3. exista la noi incalzirea prin energia din pamant-cam ca incalzirea prin pardoseala doar ca se ingroapa tevi sau cabluri-nu am inteles bine- la o anumita adancime si ...repet nu cunosc sistemul, vreau sa stiu daca ati auzit de asa ceva si sa ma lamuriti si pe mine.
    4. e mai bine la o casa sa faci peste tot incalzire prin pardoseala? Parintii mei au acest gen de incalzire in bucatarie si pe mine nu m-a prea impresionat. Mi se pare ca se pun prea multe materiale deasupra si nu mai razbate caldura.
    5. cum se poate scapa de calorifere-am inteles ca exista radiatoare care se pun pe pereti ca niste tablouri-doresc info
    6. ce sisteme se pot combina pentru a face o casa confortabila si cat mai ieftina la facturi.
    scuze ca intreb atatea deodata, am rabdare la raspunsuri.Multumesc
    giugiuca
  • DIY
    Living Legend
    • 07.sep.2007
    • 1747

    #2
    Re: cum e cu cheltuielile???

    Postat în original de redes anca
    pentru cine-si aduce aminte, urmeaza sa-mi construiesc casa si vreau sa stiu toate variantele pentru a-mi asigura costuri cat mai scazute la facturi, si ce parti tin de verificare inainte de a concepe proiectul.
    Stati sa spun mai clar: casa va fi de 180mp, p+mansarda, cu fata spre sud. Nu bate tare vantul in zona, e protejata de un deal impadurit din apropiere.
    Lamuriti-ma:
    1. ce panouri solare pot sa pun ,ca dimensiuni, pentru a asigura caldura si electricitate tot timpul anului.
    2. ce incalzire este aceea si prin pereti nu numai pardoseala?
    3. exista la noi incalzirea prin energia din pamant-cam ca incalzirea prin pardoseala doar ca se ingroapa tevi sau cabluri-nu am inteles bine- la o anumita adancime si ...repet nu cunosc sistemul, vreau sa stiu daca ati auzit de asa ceva si sa ma lamuriti si pe mine.
    4. e mai bine la o casa sa faci peste tot incalzire prin pardoseala? Parintii mei au acest gen de incalzire in bucatarie si pe mine nu m-a prea impresionat. Mi se pare ca se pun prea multe materiale deasupra si nu mai razbate caldura.
    5. cum se poate scapa de calorifere-am inteles ca exista radiatoare care se pun pe pereti ca niste tablouri-doresc info
    6. ce sisteme se pot combina pentru a face o casa confortabila si cat mai ieftina la facturi.
    scuze ca intreb atatea deodata, am rabdare la raspunsuri.Multumesc
    1. Nu cred ca la clima din Ro vei avea caldura si curent tot anul numai din panouri. Incepe, oricum prin a contacta un firnizor.
    2. ?!?
    3. Pare-se ca te referi la o pompa de caldura geotermala.
    4. O retea de incalzire in pardoeala, daca e bine gindita, da cea mai placuta caldura.
    5.... pai cu incalzirea-n pardoseala. Despre panouri radiante s-a scris chiar de curind; n-am apucat sa citeesc postarile respective, asa ca nu stiu ce info ar fi acolo.
    6. ?!? Indiferent de calea pe care o alegi, important este sa i o casa bine izolata si instalatiile bine proiectate si echilibrate.

    Numai bine,
    DIY
    Numai bine,
    DIY

    Comentariu

    • dan_br
      Incepator
      • 17.dec.2006
      • 43

      #3
      Cea mai rentabila solutie pentru incalzire (din punt de vedere al facturilor ) este pompa de caldura . Daca se pot conecta si ceva panouri solare este si mai bine.
      Varianta panouri cu infrarosii este rentabila ca solutie electrica, dar sub pompa de caldura care are randamentul cel mai mare. Dezavantaj la panouri - nu produc apa calda.
      Despre electricitate .... trebuie sa accesati un fond de pe undeva daca vreti sa faceti aceasta investitie. Va dau un exemplu.
      Un panou de 150 W (putere intalata ) costa undeva pe la 800 EUR. Acest panou produce in zilele bune cam 600 - 650 Wh.
      O casa cu 180 mp la care se adauga siteme de incalzire electrice (oricare ar fi ele ) consumul este destul de mare si va trebuie mai multe panouri. Un consum moderat intr-un apartament de bloc ( fara incalzire ) este undeva la 5-6 KWh / zi. Daca trebuie si partea de incalzire poate sa ajunga la 20 KWh/ zi si chiar mai mult. Deci ar trebui cam 30 de panouri fotovoltaice care sa poata produce necesarul DVs.
      La acesta trebuie adaugata partea de acumulare , controlere, invertoare etc.
      Daca bate vintul in zona este mai rentabil un sistem eolian. Acesta va poate asigura cantitatea de energie necesara unei locuinte de 180 mp. Un sistem de 5 Kw costa cam 15000 EUR si produce intr-o zona buna 10- 20 Kwh/ zi.
      Exista solutii care pot reduce f. mult facturile pe viitor... dar costurile sint foarte mari .
      Discutia se poate intinde pe multe pagini asa ca cel mai bine este sa va faceti ceva socoteli ( cam cit doriti sa investiti ) si apoi sa gasiti solutia care este cea mai rentabila pentru Dvs.

      Comentariu

      • Mircea_G
        Living Legend
        • 14.ian.2007
        • 12227

        #4
        [quote="dan_br"
        Exista solutii care pot reduce f. mult facturile pe viitor... dar costurile sint foarte mari . .............................si atunci care este economia facuta ? Care este smecheria daca ma costa jdemii de euro sa montez o instalatie de a carei rentabilitate si eficienta ma indoiesc ? Care e smecheria sa fiu eu pionier in experimentele acestea ? Adica in timp ce vecinul are o ct pe gaze si sta bine merci , eu inglodat in datorii facute pe echipamentul lui peste , stau si tremur ? Si care este smecheria sa ma stresez cu tot felul de aiureli cind pot alege un sistem verificat si fiabil dar care are si un avantaj imens , NU MA STRESEAZA ! La confortul PSIHIC v-ati gindit ? Adica sa nu cumpar o ct pe gaz care costa 1-2 salarii , cel mult si sa ma "bag " dator ani de zile sa platesc o instalatie care imi aduce numai probleme, adica hai sa ne facem de lucru si sa ne distrugem pe banii nostrii ! Super ! Faza cu ecologia si natura , ma lasati ca nu tine si nu e reala !
        Instalatii verificari-revizii gaze

        Comentariu

        • crinaelena
          Living Legend
          • 11.sep.2007
          • 1596

          #5
          d-le Maxim,va rog,nu stricati bucuria visatorilor.

          Comentariu

          • Mircea_G
            Living Legend
            • 14.ian.2007
            • 12227

            #6
            Postat în original de crinaelena
            d-le Maxim,va rog,nu stricati bucuria visatorilor.
            .............................. Vai de mine ! Dar asa m-am saturat ................... Eu sint unul care vreau sa fac economii , am studiat toate posibilitatile si...nimic . Nu gasesc nimic sa fie rentabil. Totul costa si costa de ma ia ameteala . Am ajuns la concluzia ca daca ai gaze ct pe gaz si o buna izolatiea casei este maximul posibil . Si asa izolatia arde la buzunar dar merita .Ca fapt divers , anul acesta am renuntat sa-mi cumpar a doua masina , am aminat , pentru a izola si a face unele imbunatatiri . Ei nu ! Unii sustin sa-mi amanetez viitorul, sa nu mai < vad > muntele , sa nu pot iesi la o masa in oras , sa ma imbrac la solduri , si asta in numele economiei . Sa platesc sume astronomice unora care rid apoi de mine si se duc la munte , iau masa in oras, si se imbraca la Paris ! Apoi ei trec in viteza cu masini luxoase pe linga mine in timp ce eu cocosat de datorii ma tirasc ca o umbra , galben si ametit de foame , la farmacia din colt , sa mai cumpar medicamente . Intors acasa cu ultimele puteri ma intind in fata televizorului < CRT > si-mi sorb paracetamolul in timp ce EI se lafaie pe ecran dind sfaturi si explicind ce oameni de afaceri sint! Ei bine , Nu ! La mine varianta asta nu tine ! Viata e atit de scurta si finalul vine asa de repede incit e bine sa traiesti < pe repede inainte > Hai sa nu luam de bun decit ce este strict necesar si sa ne traim viata . Sa nu uitam ca un singur junghi mai puternic si care ne pune la pat , ne aduce aminte instantaneu de faptul ca n-am trait si pentru noi ci mai mult pentru altii . Scuze daca am deviat .....
            Instalatii verificari-revizii gaze

            Comentariu

            • evisceratum
              Membru Marcant
              • 29.aug.2006
              • 399

              #7
              si eu am ajuns cam la aceeasi concluzie. Totul are o limita nu neaparat cea dictata de fizica ci de eficienta tehnico economica in viitorul nu chiar foarte indepartat. Daca un echipament isi scoate banii prin economia realizata intr-o perioada mai mare de 10 ani, nu prea e eficient atita vreme cit costurile intretinerii nu pot fi evaluate exact si garantia e de ex de 3 ani.

              Comentariu

              • redes anca
                Incepator
                • 12.nov.2007
                • 43

                #8
                dl MAXIMG.Sper sa reveniti la zile mai bune, fara junghiuri si cu multe zambete .
                ma gandesc si eu, ca tot omul , la economii si, mai ales la faptul ca tehnologiile moderne se schimba si, in timp vor deveni mult mai ieftine- sunt unii care inca platesc bani buni la banci pentru tv-uri cu ecran plat, cand acum sunt pe toate drumurile!
                solutia la care m-am gandit eu e incalzire prin pardoseala si, pentru primavara-toamna un panou solar.
                Intrebare: incalzirea prin pardoseala e suficienta pentru o casa bine izolata sau mai trebuie si calorifere(radiatoare)?
                giugiuca

                Comentariu

                • dan_br
                  Incepator
                  • 17.dec.2006
                  • 43

                  #9
                  Domnule Maximg, aveti perfecta dreptate. Dar nu trebuie sa fiti suparat pe noi sau pe tehnologie. Incercati sa va dirijati "furia" pe cei care ar trebui sa ne ajute sa implementam noile solutii. Nu vreau sa tin o pledoarie pentru natura , ecologie si tehnologii futuriste. In tarile de pe linga noi se dau ajutoare substantiale pentru orice sistem ecologic. Si acolo sint scumpe si pe linga faptul ca cei de acolo au salariile pe care le au mai primesc si ajutoare de la primarie, stat, guvern cum doriti sai ii spuneti.
                  Dar sa nu deviem . Daca nu aveti "putul" cu gaz pe linga Dvs. trebuie sa luati in considerare solutiile alternative.
                  DIscutia a plecat de la solutii alternative si preturile aferente. Am dat oarece raspunsuri. sa continuam pe aceeasi tema nu sa deviem discutia pentru ca nu are rost sa ne suparam .

                  Comentariu

                  • redes anca
                    Incepator
                    • 12.nov.2007
                    • 43

                    #10
                    apropo de ajutoare:se pricepe cineva la legi?
                    era ceva lege cum ca statul deconteaza niste cheltuieli pentru cei care-si construiesc casa noua pana in 35 de ani. mai e asa ceva?
                    ar fi de ajutor si asta!
                    giugiuca

                    Comentariu

                    • dantzq
                      Incepator
                      • 06.dec.2006
                      • 58

                      #11
                      Postat în original de redes anca
                      apropo de ajutoare:se pricepe cineva la legi?
                      era ceva lege cum ca statul deconteaza niste cheltuieli pentru cei care-si construiesc casa noua pana in 35 de ani. mai e asa ceva?
                      ar fi de ajutor si asta!
                      Mai exista, se numeste OUG 51 / 2006.
                      Cateva extrase:
                      ART. 1
                      (1) Statul sprijin? accesul la o locuin?? proprietate personal? prin acordarea unei subven?ii de la bugetul de stat de
                      20% din pre?ul pe mp suprafa?? construit? a locuin?ei, ?n limita prevederilor bugetare anuale si ?n limita a maximum
                      81 mp arie desf?surat? construit?.
                      (2) Fondurile aferente subven?iei prev?zute la alin. (1) se asigur? de la bugetul de stat, prin bugetul Ministerului
                      Transporturilor, Construc?iilor si Turismului, ?n limita prevederilor bugetare aprobate anual cu aceast? destina?ie.
                      ART. 2
                      (1) Pot beneficia de subven?ia prev?zut? la art. 1 alin. (1) urm?toarele categorii de persoane fizice:
                      a) tineri c?s?tori?i care la data contract?rii locuin?ei au fiecare v?rsta de p?n? la 35 de ani;
                      b) persoane sau familii r?mase f?r? ad?post ?n urma avarierii grave sau distrugerii locuin?elor proprii,
                      datorit? unor calamit??i naturale sau unor dezastre ori accidente de care nu se fac vinova?i;
                      c) persoane si familii evacuate din locuin?e situate ?n construc?ii expuse unui risc major, cum ar fi
                      alunec?rile de teren, seismele, inunda?iile;
                      d) persoane sau familii evacuate si chiriasii din locuin?e ce fac obiectul unor legi de restituire c?tre fostii
                      proprietari a imobilelor trecute ?n proprietatea statului.
                      (2) Subven?ia prev?zut? la art. 1 alin. (1) se acord? la finalizarea si predarea locuin?elor c?tre beneficiari, pentru
                      plata ratelor la creditul ipotecar contractat.
                      (3) Cuantumul subven?iei nu poate dep?si valoarea creditului ipotecar contractat.
                      (4) Subven?ia care se acord? ?n condi?iile prezentului program se va raporta la costul pe mp arie desf?surat?
                      construit?, stabilit potrivit datelor din contractul de construire a locuin?ei, dar nu mai mult dec?t o limit? de cost
                      stabilit? periodic prin hot?r?re a Guvernului, ?n func?ie de evolu?ia pre?urilor ?n construc?ii, la propunerea
                      Ministerului Transporturilor, Construc?iilor si Turismului.
                      (5) ?n stabilirea cuantumului subven?iei se ia ?n calcul aria desf?surat? construit? stabilit? potrivit datelor din
                      proiectul de execu?ie al lucr?rilor de construc?ie. ?n cazul ?n care aria desf?surat? construit?, stabilit? pe baza
                      datelor din proiectul de execu?ie al lucr?rilor de construc?ie, dep?seste limita maxim? prev?zut? la art. 1 alin. (1),
                      ?n stabilirea cuantumului subven?iei se iau ?n calcul 81 mp.
                      (6) ?n aria desf?surat? construit? nu se cuprind garajele, indiferent de locul de amplasare a acestora, precum si
                      anexele gospod?resti nelegate structural de cl?dire.
                      ART. 3
                      (1) De prevederile art. 2 beneficiaz? o singur? dat? persoanele fizice care au contractat credite ipotecare pentru
                      construirea unei locuin?e, dac? ?ntrunesc, ?n mod cumulativ, urm?toarele condi?ii:
                      a) titularul contractului de construire a locuin?ei, respectiv membrii familiei acestuia - so?/so?ie si/sau
                      copii afla?i ?n ?ntre?inerea acestuia, nu au de?inut si nu de?in o locuin?? ?n proprietate si nu au primit sprijin
                      de la bugetul de stat sub form? de subven?ii pentru o alt? locuin??;
                      b) este prima locuin?? pe care o construiesc prin credit ipotecar;
                      c) de?in un drept real asupra terenului pe care se realizeaz? construc?ia;
                      d) construc?ia locuin?ei se realizeaz? prin antreprenori specializa?i.
                      Nu stiu exact despre normele de aplicare.

                      Dar dat fiind faptul ca majoritatea caselor se construiesc prin credit imobiliar(gajezi cu casa lu' mama sau apartamentul existent), si nu ipotecar cum cere legea, si se prefera constructia cu echipe de muncitori si nu firme specializate care-ti incarca devizu' de se dubleaza pretul si mai pun si tva deasupra....

                      Prefer sa dau ACUM cu 50% mai putin decat sa ma plimb cu tone de acte si sa ma cert cu toata lumea ca sa iau 20% in limita a 81 mp la pret maxim stabilit de minister peste 10 ani.

                      Comentariu

                      • dantzq
                        Incepator
                        • 06.dec.2006
                        • 58

                        #12
                        Postat în original de redes anca
                        apropo de ajutoare:se pricepe cineva la legi?
                        era ceva lege cum ca statul deconteaza niste cheltuieli pentru cei care-si construiesc casa noua pana in 35 de ani. mai e asa ceva?
                        ar fi de ajutor si asta!
                        Mai exista, se cheama OUG 51 / 2006.
                        Cateva extrase:
                        ART. 1
                        (1) Statul sprijin? accesul la o locuin?? proprietate personal? prin acordarea unei subven?ii de la bugetul de stat de
                        20% din pre?ul pe mp suprafa?? construit? a locuin?ei, ?n limita prevederilor bugetare anuale si ?n limita a maximum
                        81 mp arie desf?surat? construit?.
                        (2) Fondurile aferente subven?iei prev?zute la alin. (1) se asigur? de la bugetul de stat, prin bugetul Ministerului
                        Transporturilor, Construc?iilor si Turismului, ?n limita prevederilor bugetare aprobate anual cu aceast? destina?ie.
                        ART. 2
                        (1) Pot beneficia de subven?ia prev?zut? la art. 1 alin. (1) urm?toarele categorii de persoane fizice:
                        a) tineri c?s?tori?i care la data contract?rii locuin?ei au fiecare v?rsta de p?n? la 35 de ani;
                        b) persoane sau familii r?mase f?r? ad?post ?n urma avarierii grave sau distrugerii locuin?elor proprii,
                        datorit? unor calamit??i naturale sau unor dezastre ori accidente de care nu se fac vinova?i;
                        c) persoane si familii evacuate din locuin?e situate ?n construc?ii expuse unui risc major, cum ar fi
                        alunec?rile de teren, seismele, inunda?iile;
                        d) persoane sau familii evacuate si chiriasii din locuin?e ce fac obiectul unor legi de restituire c?tre fostii
                        proprietari a imobilelor trecute ?n proprietatea statului.
                        (2) Subven?ia prev?zut? la art. 1 alin. (1) se acord? la finalizarea si predarea locuin?elor c?tre beneficiari, pentru
                        plata ratelor la creditul ipotecar contractat.
                        (3) Cuantumul subven?iei nu poate dep?si valoarea creditului ipotecar contractat.
                        (4) Subven?ia care se acord? ?n condi?iile prezentului program se va raporta la costul pe mp arie desf?surat?
                        construit?, stabilit potrivit datelor din contractul de construire a locuin?ei, dar nu mai mult dec?t o limit? de cost
                        stabilit? periodic prin hot?r?re a Guvernului, ?n func?ie de evolu?ia pre?urilor ?n construc?ii, la propunerea
                        Ministerului Transporturilor, Construc?iilor si Turismului.
                        (5) ?n stabilirea cuantumului subven?iei se ia ?n calcul aria desf?surat? construit? stabilit? potrivit datelor din
                        proiectul de execu?ie al lucr?rilor de construc?ie. ?n cazul ?n care aria desf?surat? construit?, stabilit? pe baza
                        datelor din proiectul de execu?ie al lucr?rilor de construc?ie, dep?seste limita maxim? prev?zut? la art. 1 alin. (1),
                        ?n stabilirea cuantumului subven?iei se iau ?n calcul 81 mp.
                        (6) ?n aria desf?surat? construit? nu se cuprind garajele, indiferent de locul de amplasare a acestora, precum si
                        anexele gospod?resti nelegate structural de cl?dire.
                        ART. 3
                        (1) De prevederile art. 2 beneficiaz? o singur? dat? persoanele fizice care au contractat credite ipotecare pentru
                        construirea unei locuin?e, dac? ?ntrunesc, ?n mod cumulativ, urm?toarele condi?ii:
                        a) titularul contractului de construire a locuin?ei, respectiv membrii familiei acestuia - so?/so?ie si/sau
                        copii afla?i ?n ?ntre?inerea acestuia, nu au de?inut si nu de?in o locuin?? ?n proprietate si nu au primit sprijin
                        de la bugetul de stat sub form? de subven?ii pentru o alt? locuin??;
                        b) este prima locuin?? pe care o construiesc prin credit ipotecar;
                        c) de?in un drept real asupra terenului pe care se realizeaz? construc?ia;
                        d) construc?ia locuin?ei se realizeaz? prin antreprenori specializa?i.
                        Nu stiu exact despre normele de aplicare.

                        Dar dat fiind faptul ca majoritatea caselor se construiesc prin credit imobiliar(gajezi cu casa lu' mama sau apartamentul existent), si nu ipotecar cum cere legea, si se prefera constructia cu echipe de muncitori si nu firme specializate care-ti incarca devizu' de se dubleaza pretul si mai pun si tva deasupra....

                        Prefer sa dau ACUM cu 50% mai putin decat sa ma plimb cu tone de acte si sa ma cert cu toata lumea ca sa iau 20% in limita a 81 mp la pret maxim stabilit de minister peste 10 ani.

                        Comentariu

                        • redes anca
                          Incepator
                          • 12.nov.2007
                          • 43

                          #13
                          Statul nu da niciodata nimic din ce sa iasa in pierdere.
                          Si faza cu 3-5 ari de teren date tinerilor casatoriti e praf in ochi. Toata lumea ar putea sa respecte legea , ca nu sunt cereri imposibile; dar nu s-au intrebat cei din conducere oare cate orase mai sunt in care sa existe acest teren disponibil. La Targu-Mures faci moarte de om pentru un teren din oras. Nu o sa va vina sa credeti dar aici sunt preturi mai mari ca in Bucuresti, uneori. O "gradina" de 4 ari costa 250.000 euro. Atunci cine mai dezvaluie pe unde mai are Primaria terenuri???
                          giugiuca

                          Comentariu

                          • Seni
                            Living Legend
                            • 05.mar.2006
                            • 3524

                            #14
                            da, statul deconteaza o parte din cheltuielile aferente constructiei unei locuinte, tinerilor sub 35 ani si celor care au fost evacuati...
                            se doconteaza maxim 20% din valoarea constructie in limita de 10.000 euro..
                            conditia principala este ca acea constructie sa fie executata cu credit imobiliar!!

                            Comentariu

                            • RaduCA
                              Living Legend
                              • 09.oct.2005
                              • 6453

                              #15
                              Postat în original de seni
                              [...] conditia principala este ca acea constructie sa fie executata cu credit imobiliar!!
                              Si daca am toti banii in saltea si nu fac credit?

                              P.S. Valabil si pentru tinerii sub 35 de ani ... de pensie? Ca stiu eu unul pe forum.
                              De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
                              În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

                              Comentariu

                              Procesare...