Cronotermostat si robineti termostatati

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • cioko80
    Membru
    • 05.iun.2006
    • 232

    Cronotermostat si robineti termostatati

    Am o casa S+P+M, fiecare nivel este independent fata de celalat adica am distribuitoar pe fiecare nivel, vreau sa stiu care este solutia cea mai buna.... robineti termostatici pentru toate radiatoarele fara cronotermostat sau....robineti termostatici pentru toate radiatoarele mai putin unul in camera in care o sa amplasez un cronotermostat (in situatia asta in care amplasez cronotermostatul in camera cea mai calduroasa sau cea mai racoroasa)...va multumesc!!!
    Nu ce e scump e si bun!
  • Consultant climatizare
    Moderator
    • 17.oct.2007
    • 3606

    #2
    A doua, cea cu cronotermostat in camera cea mai racoroasa si cu robineti termostatici in restul camerelor.

    Comentariu

    • termoadi
      Membru Marcant
      • 21.ian.2007
      • 982

      #3
      ideea este ca daca vreti economie ,puteti monta un termostat de ambient ,dar asta in detrimentul comfortului ,caci totusi aveti trei nivele si destule camere .....
      O instalatie termica nu incepe si nu se termina cu doua tevi spre radiator

      Comentariu

      • crinaelena
        Living Legend
        • 11.sep.2007
        • 1596

        #4
        e greu de a avea controlul temperaturii in atitea incaperi,si drept reper una din ele,ma gindesc evident la cele mai indepartate de "camera de control".
        aici trebuia din start altfel gindita instalatia...cred eu.

        Comentariu

        • mercedes_benz
          Membru
          • 09.dec.2009
          • 117

          #5
          Cronotermostat / robineti cap termostatic

          buna ziua
          am o centrala de 24kw marca motanKstart
          cum este mai economic dpdv al consumului de gaze (si mai bine pentru functionarea centralei), montarea unui cronotermostat sau montarea de robineti cu cap termostatic pe calorifere?
          multumesc

          Comentariu

          • musu
            Membru Marcant
            • 09.oct.2009
            • 417

            #6
            la o casa mare, cu multe radiatoare, ar fi o idee folosirea robinetilor cu cap termostatat, altfel sa dai cca 60 lei pe unul, mi se pare cam mult, iar la o retea cu o centrala de 24 kw nu le vad rostul, din aia 60 lei / bucata mai bine ii bagi in calorifere luandu-ti unele mai bune

            Comentariu

            • mercedes_benz
              Membru
              • 09.dec.2009
              • 117

              #7
              am achizitionat totul in afara de robineti
              ma gandesc doar la economia de gaz, si la protejarea centralei

              Comentariu

              • musu
                Membru Marcant
                • 09.oct.2009
                • 417

                #8
                si eu acum mi,am facut instalatia la o casa si nu am pus asa ceva, nu vad unde ar fi economia, si nu stiu cat de reala e temeratura de pe robinetii aia, eu cred ca sunt niste gradatii de debit, foarte bine poti faceasta si cu un robinet obisnuit roteste de el numarandu,ti in gand pozitiile (parca is 10). Deci, parerea mea e NU, intr-adevar, cronotermostat de ambianta DA, dar neaparat electronic si nu mecanic ,si de calitate cat de cat, nu orice ieftinitura

                Comentariu

                • musu
                  Membru Marcant
                  • 09.oct.2009
                  • 417

                  #9
                  la o casa mare, pe multe niveluri, pensiune, etc, poate e ok, sa poti avea un control local, dar, la cateva calorifere nu vad sensul, parerea mea, bani aruncati. Si eu am avut 8 sau 9 calorifere (nu mai stiu exact si nu ma apuc acum sa numar), iar diferenta cca 400 lei pe robinetii aia mi se parea mult si ineficient

                  Comentariu

                  • ovidiu1973
                    Membru
                    • 09.apr.2010
                    • 135

                    #10
                    In cazul in care aveti incalzirea cu distribuitoare ar fi recomandat cronotermostate sau chiar un sistem de control al temperaturilor.

                    Este vorba de confort un cronotermostat sau un sistem de control iti permite reglarea temperaturilor pe intervale orare si chiar temperaturi diferite in camere.

                    Dar cum am vazut pe acest forum, zeci de mii de euro investiti in betoane, caramizi, tigle si cand vine vorba de confor / incalzire lumea se cam "zgarceste".

                    Eu am distribuitoare si sistem de control al temperaturii in fiecare camera, asta inseamna ca daca vreau in baie pot sa am 25 grade, in dormitor 22, in bucatarie 20, etc.

                    Comentariu

                    • ovidiu1973
                      Membru
                      • 09.apr.2010
                      • 135

                      #11
                      Postat în original de musu
                      la o casa mare, pe multe niveluri, pensiune, etc, poate e ok, sa poti avea un control local, dar, la cateva calorifere nu vad sensul, parerea mea, bani aruncati. Si eu am avut 8 sau 9 calorifere (nu mai stiu exact si nu ma apuc acum sa numar), iar diferenta cca 400 lei pe robinetii aia mi se parea mult si ineficient
                      400 ron pentru 8 calorifere este mult ?. Nu mai comentez . . .

                      Comentariu

                      • musu
                        Membru Marcant
                        • 09.oct.2009
                        • 417

                        #12
                        daca le consideram eficiente, iti dai seama ca la cat m,o costat casa 400 lei erau un fleac (dc ar fi sa citez pe cineva), doar ca , personal, nu le,am vazut utilitatea. Plus ca incalzirea la mine s,a facut pe Cu aparent, deci, fara repartitoare. Si eu nu cred in cele 25 de grade dintr-o anumita camera. In fine, fiecare cu parerile lui, in schimb termostat de ambianta am pus, ala intr-adevar arata temperatura reala

                        Comentariu

                        • cosmintr
                          Membru Marcant
                          • 30.iul.2006
                          • 568

                          #13
                          Buna, cronotermostatul este obligatoriu pentru centrala ca sa aveti cald si consum ok , altfel veti risca ca centrala sa mearaga mult si bine...
                          Daca stati la casa sau apartament pe doua nivele este foarte bine daca montati robineti termostatati pe calorifere deoarece puteti regla temperatura diferit, in diferite zone ale casei. Daca e un apartament atunci va ajunge sa reglati caloriferele din robinetii de retur si nu sunt necesari robinetii termostatati.
                          In orice varianta trebuie sa montati termostat la centrala, fara el nu puteti regla centrala eficient.

                          Comentariu

                          • Consultant climatizare
                            Moderator
                            • 17.oct.2007
                            • 3606

                            #14
                            Re: Cronotermostat / robineti cap termostatic

                            Postat în original de mercedes_benz
                            buna ziua
                            am o centrala de 24kw marca motanKstart
                            cum este mai economic dpdv al consumului de gaze (si mai bine pentru functionarea centralei), montarea unui cronotermostat sau montarea de robineti cu cap termostatic pe calorifere?
                            multumesc
                            In incaperea cea mai friguroasa din casa (incapere cu pereti exteriori catre nord ) este indicat sa montati un cronotermostat si radiatorul din incaperea respectiva il lasati fara robinet termostat iar in restul casei montati robineti termostati pe radiatoare.

                            Comentariu

                            • ovidiu1973
                              Membru
                              • 09.apr.2010
                              • 135

                              #15
                              Cred ca se poate mai mult decat un cromotermostat sau robineti termostatati.

                              Daca exista incalzire cu distribuitoare atunci se poate vorbi de o alta automatizare.

                              http://www. oj.dk/Hydronic%20Floor%20Heating-2601.aspx

                              http://www. heatmiser.co.uk/

                              Comentariu

                              Procesare...