Instalatia vibreaza

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • guerila
    Incepator
    • 03.dec.2007
    • 18

    Instalatia vibreaza

    Saltare
    stau la bloc, centrala de cartier cu repartitoare.Cind ti-i lumea mai draga , mai ales noaptea , instalatia de incalzire incepe sa vibreze si tot blocu suna de parca ar fi 10 mineri cu picamare.
    Cei de la centrala zic ca nu e echilibrata instalatia si probabil au dreptate.
    Cei de la ista (care au preluat contorizarea) zic ca cei din centrala dau presiune prea mare si probabil au dreptate.
    Io mam uitat in legi si scrie ca dupa montarea de repartitoare trebuie echilibrata instalatia si acest lucru trebuie facut de firma care a montat repartitoarele.
    Daca stie cineva cine e responsabil de magaria asta rog sa dea un sfat, cu numar de lege si normative ca nu am chef sa scot 300 de euro pe regulator de presiune pe tur si alti 300 pr retur (si asta pt 4 coloane) ca cineva nu si-o facut treaba cum trebe(sau ca o montat repartitoarele fara un calcul si proiect sau ca astia de la centrala nu dau presiunea in standarde).

    Multzam
  • VYS
    Living Legend
    • 19.aug.2005
    • 13008

    #2
    Presiunea la centrala e cam aceeasi, singura variabila este temperatura agentului termic.

    E si chestia cu vana de echilibrare un adevar dar oricum ar fi, suportarea costurilor de montaj tot in sarcina beneficiarilor este in orice situatie. Ca firma cu repartitoarele a evitat sa monteze acest lucru pentru a fi atractive repartitoarele (financiar vorbind), este alta discutie.

    Verificati daca nu exista pe undeva un robinet termostatat cu probleme, care la o anumita pozitie sa produca acest zgomot.
    VYS Blog DIY

    Comentariu

    • guerila
      Incepator
      • 03.dec.2007
      • 18

      #3
      Postat în original de VYS
      Presiunea la centrala e cam aceeasi, singura variabila este temperatura agentului termic.

      E si chestia cu vana de echilibrare un adevar dar oricum ar fi, suportarea costurilor de montaj tot in sarcina beneficiarilor este in orice situatie. Ca firma cu repartitoarele a evitat sa monteze acest lucru pentru a fi atractive repartitoarele (financiar vorbind), este alta discutie.

      Verificati daca nu exista pe undeva un robinet termostatat cu probleme, care la o anumita pozitie sa produca acest zgomot.
      credema ca zgomotul nu vine de la un repartitor.TOATE caloriferele de pe coloana intra intr-un fel de rezonanta si se bat de pereti.Daca un robinet face chestia asta io il botez Praslea


      EDIT: Si rezonanta se muta de la o coloana la alta

      Comentariu

      • valeriu ciprian
        Membru Marcant
        • 09.feb.2006
        • 895

        #4
        Acea rezonanta eu spun ca este de la presiunea din instalatie si din cauza ca mai multe repartitoare sunt date la minim si se produce acest fenomen...la mine in bloc se aude un suierat pe tevile de incalzire care este foarte enervant pe timpul noptii.

        Comentariu

        • VYS
          Living Legend
          • 19.aug.2005
          • 13008

          #5
          Ala este si motivul pentru care se puen vana de eghilibrare, sa preia efectul reglarii robinetelor termostatate la diverse pozitii.

          Referitor la un posibil robinet defect, doar am expus o alta varianta posibila - pentru ca am vazut cazuri cand un robinet defect la parter, facea un zgomot care se resimtea pana la etajul 4.
          VYS Blog DIY

          Comentariu

          • guerila
            Incepator
            • 03.dec.2007
            • 18

            #6
            Postat în original de VYS
            Ala este si motivul pentru care se puen vana de eghilibrare, sa preia efectul reglarii robinetelor termostatate la diverse pozitii.

            Referitor la un posibil robinet defect, doar am expus o alta varianta posibila - pentru ca am vazut cazuri cand un robinet defect la parter, facea un zgomot care se resimtea pana la etajul 4.
            Ok, multzam.m-am mai calmat, sigur nu rezolv nimic cu astia ce o pus repartitoarele.
            Ce inseamna vana de echilibrare?Blocul nostru (de 4 etaje) e la 20m de centrala si dupa noi is 2 blocuri turn care sunt pe acelasi tronson, deci presiunea e mare.O astfel de vana de echilibrare nu ii zapaceste cu presiunea pe aia de dupa noi?Si cam cat costa asa ceva?

            Comentariu

            • valeriu ciprian
              Membru Marcant
              • 09.feb.2006
              • 895

              #7
              Viorel eu nu am auzit in Galati sa fi montat la vreun bloc vana de echilibrare...

              Comentariu

              • VYS
                Living Legend
                • 19.aug.2005
                • 13008

                #8
                Postat în original de valeriu ciprian
                Viorel eu nu am auzit in Galati sa fi montat la vreun bloc vana de echilibrare...
                Nici eu.


                @ guerila
                Nu deservesc decat scara ta si nu influenteaza alte blocuri.

                Mai multe despre aceste echipamente, AICI
                VYS Blog DIY

                Comentariu

                • DIY
                  Living Legend
                  • 07.sep.2007
                  • 1747

                  #9
                  Re: Instalatia vibreaza

                  Postat în original de guerila
                  Saltare
                  stau la bloc, centrala de cartier cu repartitoare.Cind ti-i lumea mai draga , mai ales noaptea , instalatia de incalzire incepe sa vibreze si tot blocu suna de parca ar fi 10 mineri cu picamare.
                  Cei de la centrala zic ca nu e echilibrata instalatia si probabil au dreptate.
                  Cei de la ista (care au preluat contorizarea) zic ca cei din centrala dau presiune prea mare si probabil au dreptate.
                  Io mam uitat in legi si scrie ca dupa montarea de repartitoare trebuie echilibrata instalatia si acest lucru trebuie facut de firma care a montat repartitoarele.
                  Daca stie cineva cine e responsabil de magaria asta rog sa dea un sfat, cu numar de lege si normative ca nu am chef sa scot 300 de euro pe regulator de presiune pe tur si alti 300 pr retur (si asta pt 4 coloane) ca cineva nu si-o facut treaba cum trebe(sau ca o montat repartitoarele fara un calcul si proiect sau ca astia de la centrala nu dau presiunea in standarde).

                  Multzam
                  Fara sa fiu la fata locului pot sa-mi dau cu parerea numai in raport de cele prezentate mai sus.

                  Ceea ce se intimpla in instalatie este, practic, aparitia zgomotului generat de apa in miscare turbulenta. In mod normal, apa trebuie sa aiba o curgere laminara in tevi si, in aceasta situatie nu se inregistreaza zgomote.
                  Cind, insa, robinetii termostatati inchid prea mult turul, se produc dezechilibrari pe coloana (distributie), acestea rezultind in turbulente iar cele din urma generind zgomote.

                  In concluzie, pina sa se instaleze vane de echilibrare (proces destul de costisitor si care se finalizeaza prin golirea si reumplerea coloanelor afectate) poate s-ar merita o incercare: modificarea setarilor de temperatura la robinetii termostatati. Din pacate, asta cam arunca pe geam toata economia la consum si contravine exact scopului instalarii repartitoarelor

                  Numai bine,
                  DIY
                  Numai bine,
                  DIY

                  Comentariu

                  • termoadi
                    Membru Marcant
                    • 21.ian.2007
                    • 980

                    #10
                    un robinet termostatat poate genera destul zgomot ,intr o anumita pozitie
                    un amic s a plans de lucrul acesta ,avand instalat in camera un asemenea robinet ,pe instalatia termica proprie ,(microcentrala de apartament)
                    O instalatie termica nu incepe si nu se termina cu doua tevi spre radiator

                    Comentariu

                    • RaduCA
                      Living Legend
                      • 09.oct.2005
                      • 6453

                      #11
                      Postat în original de DIY
                      [...] Din pacate, asta cam arunca pe geam toata economia la consum si contravine exact scopului instalarii repartitoarelor. [...]
                      Scopul repartitoarelor nu este acela de a repartiza (de unde si numele lor) pe elemente radiante energia termica consumata intr-un imobil?
                      De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
                      În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

                      Comentariu

                      • DIY
                        Living Legend
                        • 07.sep.2007
                        • 1747

                        #12
                        Postat în original de raduca
                        Postat în original de DIY
                        [...] Din pacate, asta cam arunca pe geam toata economia la consum si contravine exact scopului instalarii repartitoarelor. [...]
                        Scopul repartitoarelor nu este acela de a repartiza (de unde si numele lor) pe elemente radiante energia termica consumata intr-un imobil?
                        Exact ! Energia termica se calculeaza si inregistreaza in raport cu temperaturile si debitul. In cazul in care temperaturile sint ridicate, debitul este relativ scazut (raportat, desigur, la o aceeasi unitate de incalzire). Prin reglarea locala acesta poate sa scada suplimentar pina la nivelul de curgere turbulenta in zona vanelor => zgomot. Modificarea pozitiei vanelor prin marirea debitului rezolva problema zgomotului dar creste implicit consumurile; asta in ideea ca la momentul de fata temp. interioara este optima.

                        Numai bine,
                        DIY
                        Numai bine,
                        DIY

                        Comentariu

                        • crina_ad
                          Incepator
                          • 04.dec.2007
                          • 26

                          #13
                          Re: Instalatia vibreaza

                          @guerila
                          Buna ziua. Si eu am aceasta problema care se manifesta ingrozitor la o coloana de caldura (nelegata la vreun calorifer) care trece prin dormitor. Avand in vedere ca administratia blocului nu a vrut sa plateasca pt echilibrarea termica, am ales sa anulez aceasta coloana. Problema e ca zgomotul (ce-i drept mai mic) s-a mutat in celelalte coloane. Daca veti gasi o solutie la aceasta problema, as aprecia mult s-o postati, pt ca infiorator sa stai la tine in casa si sa nu poti dormi.
                          Va multumesc

                          Comentariu

                          • crina_ad
                            Incepator
                            • 04.dec.2007
                            • 26

                            #14
                            Re: Instalatia vibreaza

                            ma refer la orice solutie , legala, apelat la autoritati etc, pt ca nu vreau sa platesc eu echilibrarea termica a unui bloc intreg

                            Comentariu

                            • guerila
                              Incepator
                              • 03.dec.2007
                              • 18

                              #15
                              Re: Instalatia vibreaza

                              Postat în original de crina_ad
                              ma refer la orice solutie , legala, apelat la autoritati etc, pt ca nu vreau sa platesc eu echilibrarea termica a unui bloc intreg
                              la noi momentan s-a rezolvat prin "inchiderea partiala " a robinetului din subsol care alimenta coloana.S-a mutat zgomotul la cealalta coloana si si acolo sa strans surubul.decamdata e liniste, presiunea mai mica pe coloane dar caldura cacalau avand in vedere ca suntem la 20 m de centrala si teava care ne alimenteaza mai merge la 2 blocuri turn.
                              Sa vedem caand da geru daca face fata debitu mic.
                              Da io nu inteleg cum oamenii astia pot sta asa din 2002 (eu m-am mutat numa anu asta in bloc)

                              Comentariu

                              Procesare...